1419 (1119) 2020-08-14 - 2020-08-27

Seniorze, nie daj się oszustom

STOP! – nie daj się okraść na „wnuczka” i „na policjanta”. Plakaty ostrzegające seniorów przed wyłudzającymi pieniądze oszustami telefonicznymi pojawiły się w całej Gdyni. To kolejna odsłona kampanii społecznej prowadzonej przez gdyński samorząd i Komendę Miejską Policji. Jej celem jest podniesienie świadomości seniorów, a w konsekwencji – poziomu bezpieczeństwa.
W czerwcu gdyńska policja zarejestrowała 14 przestępstw dokonanych metodą „na policjanta” oraz 17 usiłowań; w lipcu - 4 przestępstwa dokonane i 18 usiłowań. W każdym z tych przypadków seniorzy, zmanipulowani przez dzwoniące do nich osoby podające się za wnuczka czy policjanta, stracili znaczne sumy pieniędzy. Tymczasem, jak przekonują gdyńscy policjanci w ramach prowadzonej wspólnie z gdyńskim samorządem kampanii „STOP!” – niebezpieczeństwa można uniknąć, przestrzegając kilku prostych, ale ważnych zasad.
Najskuteczniejszy sposób to po prostu odłożenie słuchawki telefonu gdy tylko coś zaniepokoi: nieznany głos, ton rozmówcy, wypowiadane słowa – zwłaszcza zawierające żądanie przekazania mu pieniędzy w gotówce i pozostawienie ich np. pod ławką czy na klatce schodowej.
Po każdej takiej rozmowie należy natychmiast zadzwonić do kogoś z rodziny, do osoby bliskiej oraz koniecznie na policję, pod nr. 112 lub 997. Nigdy natomiast nie należy przekazywać pieniędzy, podpisywać dokumentów, zaciągać w bankach pożyczek. Oszuści, podając się za fałszywych i dawno nie widzianych krewnych, mówią o problemach w jakich się znaleźli i do których rozwiązania potrzebna jest znaczna suma pieniędzy. Fałszywi policjanci natomiast przestrzegają przed atakiem hakerów na systemy bankowe – tu receptą ma być wypłacenie wszystkich oszczędności i przekazanie ich oszustom „na przechowanie”.
Oszuści biorą za swój cel głównie osoby powyżej 70. roku życia – wykorzystują m.in. ich chęć niesienia pomocy, potrzebę bycia potrzebnymi, zaufanie, jakim darzą służby mundurowe czy stan zdrowia. To do seniorów właśnie skierowane są plakaty, które gdyńscy funkcjonariusze kolportują w całej Gdyni oraz ulotki wręczane seniorom. Można z nich dowiedzieć się, jak działają oszuści i jak skutecznie się przed nimi bronić.
Gdyńscy policjanci zastrzegają, że oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej. Oprócz zdarzeń oficjalnie zgłoszonych i w których prowadzone są czynności, są i takie, w których osoby poszkodowane nie chcą, aby były prowadzone czynności w tej sprawie oraz wyłudzenia, których nikt nikomu nie zgłasza. Funkcjonariusze apelują, by informować ich o wszystkich sytuacjach, które noszą znamiona wyłudzenia pieniędzy. To sposób na zwiększenie naszego bezpieczeństwa.

ikona