1420 (1120) 2020-08-28 - 2020-09-03

Wkrótce gotowi na elektrobusy

Do pierwszego kwartału 2022 roku w Gdyni powstaną 22 standardowe stacje ładowania autobusów elektrycznych i 7 tzw. szybkich ładowarek w różnych dzielnicach. Podpisano umowę z konsorcjum firm Ekoenergetyka-Polska i Westa Building, które w ramach zadania rozbuduje też bazę PKA na Pogórzu. Po tej inwestycji Gdynia będzie gotowa na wprowadzenie do użytku kolejnych zeroemisyjnych pojazdów – elektrobusów, które będą kursować w dzielnicach.

Inwestycja składająca się z dwóch części będzie kosztować 5 039 713,77 złotych i 7 493 986,23 złotych. Wykonawcę wyłonił rozstrzygnięty pod koniec lipca przetarg Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej.

Po podpisaniu umowy wykonawca ma odpowiednio 17 i 18 miesięcy na zrealizowanie zadania. W Gdyni powstaną ładowarki dla autobusów elektrycznych, które umożliwią nowoczesnym, zeroemisyjnym pojazdom kursowanie w takich dzielnicach, jak np. Obłuże, Oksywie czy Witomino. Elektrobusy zastąpią tradycyjne, spalinowe autobusy na już funkcjonujących liniach.

- Przyszłością miast są nie tylko trolejbusy, ale także autobusy elektryczne. Te, które powodują, że na obszarze ich przemieszczania nie emituje się spalin ani innych trujących dla środowiska substancji – mówił podczas podpisania umowy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Wierzę, że elektryczny transport autobusowy, tak jak trolejbusy i autobusy, przypadnie do serca gdynianom, a my będziemy mieli głębokie przekonanie, że budujemy nowoczesny i przyjazny środowisku transport miejski – podkreślił prezydent.

22 standardowe stacje ładowania powstaną na terenie istniejącej bazy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej przy ul. Platynowej na Pogórzu. To tzw. punkty wolnego ładowania plug-in. To nie koniec zmian na terenie zajezdni - przebudowany zostanie też plac manewrowy, powstaną nowe miejsca postojowe, a pracownicy przejdą szkolenia niezbędne do obsługi nowego sprzętu. W ramach inwestycji w Gdyni pojawi się też 7 szybkich ładowarek - stacji pantografowych szybkiego ładowania. Zostaną ulokowane na pętlach i przystankach końcowych, gdzie elektryczne pojazdy przy okazji postoju będą mogły szybko naładować baterie.

Miasto otrzymało na realizację projektu „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” wysokie, bo sięgające blisko 70 milionów złotych dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

ikona