1421 (1121) 2020-09-04 - 2020-09-10

Osocze ozdrowieńców wciąż poszukiwane

Osocze ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa, może być pomocne w terapii chorych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku jest gotowe do przyjmowania takich dawców. Każdy, kto spełnia określone wymagania, może się zgłosić do centrum krwiodawstwa
i pomóc innym.
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zachęca osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o zgłaszanie się do programu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku i oddawanie osocza. Od ozdrowieńca można jednorazowo pobrać 450 ml, od jednej osoby potrzebne są trzy dawki. Polskie centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa pobierają osocze już od 14 kwietnia.
Kto może zostać dawcą osocza?
Osoba, która była zakażona i została uznana za ozdrowieńca, a chce pomóc, powinna skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku mailowo pod adresem: ozdrowieniec@krew.gda.pl lub telefonicznie pod numerem 58 520 40 40 bądź 58 520 40 10 (Dział Dawców i Pobierania).
O czym musi wiedzieć ozdrowieniec? Jak informuje RCKiK, aby zakwalifikować kogoś jako dawcę, od wyzdrowienia (dwa ujemne wyniki testów na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonane metodą PCR) musi upłynąć minimum 14 dni.
Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat. Ozdrowieniec powinien ważyć minimum 50 kg. Nie może być po transfuzji krwi ani w ciąży. Cały proces trwa około 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza w tygodniowych odstępach.
Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku oraz w Oddziale Terenowym w Kościerzynie (rejestracja w godzinach 7:15-12.00).

ikona