1431 (1031) 2020-11-20 - 2020-11-26

Aktywna dostępność. Gdynia dzieli się doświadczeniem

Tegoroczny V Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami odbył się 10 listopada pod hasłem „Aktywna dostępność – jak działać, by żyć razem, nie osobno?” W wydarzeniu wzięli udział eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowiska osób z niepełnosprawnością. Gdynia miała swój wkład, dzieląc się doświadczeniem i proponując rozwiązania.

Gdynia jest pionierem wielu działań, które od lat z powodzeniem podejmowane są w naszym mieście, a także jako przykład dobrych praktyk wdrażane w Polsce i za granicą. Eksperci politykę społeczną Gdyni w tym zakresie oceniają bardzo wysoko.
Prelegentką na konwencie była wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Swoją prezentację poświęciła doświadczeniom miasta, głównie przy wdrażaniu programu Gdynia bez Barier i szeroko pojętej współpracy w ramach Stowarzyszenia metropolia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Gdynia zasady dostępności architektonicznej przyjęła już dawno. Decyzją prezydenta żadna nowa inwestycja nie może powstać bez spełnienia warunków dostępności. Gdynia jako miasto stosunkowo młode, ale pełne zabytków z początku ubiegłego wieku stara się też modernizować je w taki sposób, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zanim stało się to obowiązujące, w Gdyni od wielu lat działał koordynator ds. dostępności. Niemały wkład ma też Centrum Designu Gdynia, które promuje wiedzę i praktykę projektowania uniwersalnego.
Przyjęty w 2018 roku program Gdynia bez Barier obejmuje działania z zakresu: edukacji, opieki, wsparcia i pomocy społecznej, udziału w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz pracy i organizacji zatrudnienia.
Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała wskazywała działania gdyńskiego Falochronu, które podjęto w odpowiedzi na zagrożenie seniorów i osób zależnych oraz w mieszkaniach chronionych wyłączeniem społecznym w związku z pandemią. Był to m.in. częstszy kontakt telefoniczny, pytania o potrzeby i odczucia w związku z nową i groźną sytuacją. Udało się to zrobić dzięki szybkim działaniom i dobrej diagnozie potrzeb.
Przedstawiła również działania w ramach Stowarzyszenia metropolia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, gdzie wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta pełnią funkcję współprzewodniczących Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W jej ramach działają grupy na rzecz integracji imigrantów i imigrantek, Metropolitalnego Rynku Pracy, lokalnych zakupów, edukacji, przedsiębiorczości, budżetu obywatelskiego oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia.

  • ikonaOpublikowano: 19.11.2020 14:23
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.11.2020 14:26
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona