1433 (1133) 2020-12-04 - 2020-12-10

Bezpieczniej w gdyńskich autobusach

Dynamicznie rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce wymaga wprowadzania odpowiednich środków ostrożności. Choć według statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, publiczne środki transportu nie są częstym ogniskiem zachorowań na koronawirusa, miasto postanowiło wydzielić strefę dla kierowców w 2 wariantach po wysłuchaniu ich sugestii.
– Wprowadzamy w życie dodatkowe środki ostrożności. Wysłuchaliśmy sugestii kierowców pojazdów komunikacji miejskiej w Gdyni i powiększamy istniejące już strefy. Chodzi przede wszystkim o ich subiektywne samopoczucie, bo takiego wymogu sanitarnego sanepid nie nakłada, a poza tym kierowcę chroni zazwyczaj kabina. Od tej pory wydzielone strefy w pojazdach mogą pojawić się w jednym z dwóch wariantów – bezpośrednio za kabiną albo przesunięta w głąb pojazdu o jeden rząd siedzeń. Powiększone strefy bezpieczeństwa funkcjonują już w pojazdach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Apelujemy do podróżujących oraz kierowców, aby nie korzystali z pojazdów komunikacji miejskiej, gdy zauważą u siebie objawy infekcji. Ciężko jest odróżnić objawy COVID-19 od grypy czy zwykłego przeziębienia, dlatego apelujemy o rozwagę. Zostańmy w domu, gdy czujemy się osłabieni.
Informacje o ogniskach zachorowań w województwie pomorskim są codziennie aktualizowane na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Zgodnie z wytycznymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni nie ma przeciwwskazań do stosowania klimatyzacji i nagrzewnic. Zaleca się jednak przewietrzanie wnętrza pojazdów przez kierowców.
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, ze względu na porę roku, zmniejszył wymaganą liczbę wietrzeń w pojazdach. Do tej pory, jeśli rozkład i brak opóźnień na to pozwalał, wymagane były dwa, 5-minutowe wietrzenia pojazdów – po przyjeździe na pętle oraz po podstawieniu pojazdu na przystanek początkowy. Teraz wystarczy jedno, 5-minutowe wietrzenie.
Pierwsze drzwi w pojazdach w dalszym ciągu pozostają wyłączone z użytku, a tzw. „ciepły guzik" jest zawieszony. Drzwi są otwierane zdalnie przez kierującego pojazdem. Z kolei pasażerowie, którzy nie chcą używać przycisków „Stop" na przystankach na żądanie, mogą zgłaszać żądanie zatrzymania pojazdu ustnie.
Wszystkie pojazdy obsługujące pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej są codziennie dezynfekowane. Autobusy i trolejbusy obsługujące zadania szczytowe są dezynfekowane także po każdym zjeździe do bazy, a raz na 2 tygodnie ozonowane.
Również wiaty przystankowe regularnie poddawane są dezynfekcji. Odkażane są specjalnymi środkami, szczególnie w miejscach narażonych na dotyk, czyli na poręczach, uchwytach i przyciskach. Myte są ze zwiększoną częstotliwością z użyciem dodatkowych środków odkażających, na przykład ORO H-403 (płyn czyszcząco-dezynfekujący często stosowany w szpitalach) lub Baktosanem.
W ramach działań profilaktycznych związanych z zagrożeniem koronawirusem do odwołania została wstrzymana sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach. Taki bilet można kupić w kiosku czy wybranych sklepach. Rekomendowane jest nabywanie metropolitalnych biletów MZKZG za pomocą urządzeń mobilnych albo biletów ZKM okresowych przez internet albo w stacjonarnych punktach sprzedaży.

ikona