1433 (1133) 2020-12-04 - 2020-12-10

O kształtowaniu nowej rzeczywistości na Forum Cyfrowym ABSL

różowobiała grafika w mazy Digital Forum ABSL 2020.

Grafika ABSL Digital Forum//mat. pras.

Za nami Forum Cyfrowe ABSL (Association of Business Service Leaders) pod hasłem Shaping the New Reality (Kształtowanie nowej rzeczywistości) oraz gala wieńcząca 5. edycję konkursu ABSL Diamonds Awards.

 
 – Jako miasto partnerskie cieszymy się, że w tym trudnym roku udało się zorganizować wydarzenie, które od kilku lat stanowi wymianę myśli i doświadczeń dla różnych środowisk – od administracji, samorządów po teoretyków i praktyków usług dla biznesu. W tym roku również przypadł mi zaszczyt ogłoszenia Tygrysa w kategorii Doskonałość Biznesu. Niewielkie firmy, które istnieją na rynku od niedawna, ale mogą poszczycić się potencjałem i dobrze rokują na przyszłość, to coś, co wpisane jest w nasze gdyńskie DNA. Tym goręcej kibicujemy takim inicjatywom w całej Polsce – mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
Wydarzenie było okazją do międzysektorowej wymiany doświadczeń liderów branży i inspiracji, niezależnie od tego, czy oznacza to reagowanie na nowe potrzeby klientów, redefiniowanie modeli biznesowych czy ponowne oszacowanie możliwości rozwoju.
 
Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło 8 paneli dyskusyjnych, w którym wzięło udział ponad 40 prelegentów reprezentujących administrację publiczną, 5 prezydentów polskich miast oraz przedstawiciele kadry kierowniczej, przedsiębiorcy i inwestorzy z największych międzynarodowych firm.

Jak różnorodność kształtuje przyszłość

W panelu pod hasłem „How diversity is shaping the future” wzięła udział wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Pozostali paneliści to: Ewa Łabno-Falęcka (Mercedes-Benz Poland), Dariusz Bazeli (wiceprezes ABSL), Ela Bonda (NatWest) i Michał Podgórski (Citi). Dyskusję moderowała Olga Kozierowska (założycielka platformy Sukces pisany szminką).

W debacie o różnorodności i włączeniu, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki skupiła się na kwestii dostępności, za którą zostaliśmy niedawno nagrodzeni. Dwa pojęcia: dostępność i włączenie to czynniki, które pomagają realizować zasadę: Spraw, by twoje miasto było dostępne dla wszystkich i by każdy czuł się dobrze w swoim mieście. Mówiła też o dobrych praktykach i konieczności uregulowań w kwestii legislacji, aby uczynić miasto dostępnym dla wszystkich bez wyjątku.

Uczestnicy skupili się na próbie odpowiedzi na pytanie o rolę różnorodności w budowaniu firmy i czy włączenie w Polsce to fakt? Przywoływali z jednej strony dobre praktyki w wymiarze globalnym, przekonanie, że różnorodność i włączenie jest w nas wpisane, asymilację cudzoziemców, z drugiej stereotypy, i wciąż niewielki odsetek kobiet zatrudnionych na wysokich stanowiskach (Ela Bonda).
Jak mówiła Ewa Łabno-Falęcka, włączenie to nie tylko oddolne inicjatywy. To ważny element całej polityki przedsiębiorstwa.

W tym roku nie mogło zabraknąć dyskusji o kryzysie. Były tego dobre i złe strony. Jak twierdziła Ewa Łabno-Falęcka, czas COVID-19 pokazał, że kobiety nie potrzebują mięśni i dodatkowych mocy, bo technologia wspiera wszystkich po równo. W naszym mieście objęcie różnych grup wsparciem w czasie kryzysu poprawiło relacje i pokazało solidarność wspólnoty.
 

Diamenty dla najlepszych

Tradycją stało się honorowanie organizacji przyczyniających się do rozwoju sektora usług dla biznesu. Konkurs ABSL Diamonds Awards premiuje najbardziej innowacyjne rozwiązania i docenia organizacje przyczyniające się do rozwoju sektora usług dla biznesu. W tym roku konkurs ten ma szczególny wymiar. Wiele branż zostało dotkniętych kryzysem. Zwycięzcy ABSL Diamonds Award to przedsiębiorcy, którzy pomimo trudnych czasów podjęli wyzwanie i zrealizowali nowatorskie projekty, rozwijające dotychczasową działalność.

Do tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu zgłoszonych zostało 85 projektów przez 64 firmy. Podczas uroczystej gali online uhonorowano przedsiębiorstwa, które zrealizowały najlepsze z nich, najbardziej nowatorskie i inspirujące.
 
Złożone z międzynarodowych ekspertów jury przyznało nagrody w czterech kategoriach: doskonałość biznesu (Business Excellence), tworzenie wartości dla klienta (Customer Experience), przyjazne środowisko pracy (Vibrant Workplace), rozwój pracowników i edukacja (Talent Development & Education) oraz zrównoważona strategia biznesu (Sustainable Business Strategy).

W kategorii przyjazne środowisko pracy (Vibrant Workplace) w grupie Lions zwyciężyło Capgemini Polska Sp. z o.o. za projekt Między Innymi/Among Others. Werdykt jury odczytał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W grupie Tigers zwyciężył Denton Business Services EMEA Sp. z o.o. za projekt Dentons Business Services EMEA's Pride Day – Living Library. Werdykt ogłosił wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Kolejną kategorią był rozwój pracowników i edukacja (Talent Development & Education). W grupie Lions zwyciężył Citibank Europe Plc (Publiczna S.A.) Oddział w Polsce za projekt Winning the War for Talents: Experts. Future Managers. Werdykt odczytał wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz. W grupie Tigers zwyciężył Digital Teammates S.A. za projekt Robo Shepherds. Werdykt ogłosił Piotr Ciechowicz – wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

W kategorii zrównoważona strategia biznesu (Sustainable Business Strategy) nagrodę przyznano tylko w grupie Lions. Zwycięzca to IBM Global Services Delivery Centre Polska Sp. z o.o. za projekt Mum Comes Back To Work by WoMen in Business Mum@Work. Decyzję jury odczytał wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

W kategorii doskonałość biznesu (Business Excellence) w grupie Lions zwyciężyła firma Genpact Poland Sp. z o.o. za projet AstraZeneca & Genpact journey, a story of successful delivery. Werdykt odczytał wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

ABSL wyróżnia zarówno największe, jak i te nieco mniejsze centra usług dla biznesu, dlatego w większości kategorii zostały przyznane statuetki dla firm z grupy tzw. Tygrysów – firm zatrudniających mniej pracowników, działających na polskich rynku krócej niż 5 lat oraz Lwów, czyli największych graczy w sektorze. Kolejny raz przyjemność ogłoszenia zwycięskiej firmy z grupy Tygrysów w kategorii Business Excellence przypadła wiceprezydent Gdyni, Katarzynie Gruszeckiej-Spychale. Laureatem jest firma Applover za projekt Bench by Applover.


 
Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie absl-diamonds.com.
 
ABSL to związek pracodawców z sektora usług dla biznesu. Organizacja zajmuje się zrzeszaniem firm, które są usługodawcami, usługobiorcami i różnego rodzaju pośrednikami w całym systemie, wyznaczając standardy i kierunki rozwoju branży. Skupia centra usług wspólnych (SSC), outsourcingu procesów biznesowych (BPO), outsourcingu IT (ITO) oraz centra badawczo-rozwojowe (R&D). Obejmuje ponad 200 największych firm, które obecnie zatrudniają w Polsce ponad 300 tysięcy osób. Prawie 1,5 tysiąca centrów usług rozproszonych w ponad 50 miastach tworzy dynamicznie rozwijający się ekosystem wspierający innowacyjne rozwiązania wdrażane przez wiodące światowe korporacje.
Firmy z tego sektora działające w Gdyni to między innymi zaawansowane usługi FinTech (technologie finansowe) i usługi IT.

  • ikonaOpublikowano: 03.12.2020 17:35
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.12.2020 12:35
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona