1433 (1133) 2020-12-04 - 2020-12-10

Za nami XXIV sesja Rady Miasta Gdyni

Po prawej stronie ekran LCD, na którym znajdują się kafelki z członkami Rady Miasta Gdyni, którzy połączeni są w ramach videokonferencji Zoom podczas XXIV sesji Rady Miasta Gdyni. W tle duży ekran z napisem XXIV sesja Rady Miasta Gdyni.

fot. Sławomir Okoń

W środę, 25 listopada o godzinie 12:00 odbyła się XXIV sesja Rady Miasta Gdyni. Z powodu wprowadzonych przez rząd obostrzeń radni obradowali on-line. Radni podjęli uchwały m.in. związane z budżetem miasta, planami zagospodarowania przestrzennego, czy Budżetem Obywatelskim.


Po raz kolejny w związku z pandemią koronawirusa Rada Miasta Gdyni obradowała online. Radni spotkali się na platformie Zoom, a możliwość podejmowania uchwał zapewnił – wprowadzony do gdyńskiej rady w sierpniu tego roku – system eSesja.

Podczas obrad przyjęto uchwały m.in. w sprawach:

- ustalenia wysokości budżetu obywatelskiego na zadania wybierane w 2021 roku

Budżet Obywatelski to jedno z ważniejszych narządzi pobudzania aktywności mieszkańców. Jest to forma konsultacji, w której skala zaangażowania – zarówno mieszkańców jak i urzędników – przyjmuje bezprecedensowe rozmiary, niemające porównania z zaangażowaniem w jakiekolwiek inne konsultacje społeczne. Od 2014 roku nieprzerwanie umożliwia gdynianom i gdyniankom kreowanie i współdecydowanie o miejscu, w którym żyją, a od 2019 r. - także o całym mieście.

Rekordowo wysokie liczby złożonych wniosków w ostatnich dwóch edycjach BO to doskonały dowód na to, że mieszkańcy mają pomysły na to, jak ulepszać miasto i chcą uczestniczyć w braniu współodpowiedzialności za jego rozwój. Uchwała dotyczy ustalenia wysokości środków przeznaczonych na projekty wybierane w Budżecie Obywatelskim w 2021 roku w Gdyni, których realizacja planowana jest na rok 2022. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Zgodnie z niniejszą uchwałą na projekty wybierane w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdyni zostaje przeznaczone 0,5176% wydatków Miasta Gdyni zawartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2019, co daje kwotę 10 000 778 zł.

- przyjęcia „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Gminy Miasta Gdyni do roku 2035”

Przygotowanie Strategii Elektromobilności jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest poprawa jakości życia mieszkańców Gdyni poprzez ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko. Realizacja Strategii Elektromobilności odpowiadać będzie na zdiagnozowane potrzeby różnych grup mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych, seniorów, przedsiębiorców, i przyczyni się do wypełnienia zobowiązań Gdyni wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Ponadto efekty Strategii Elektromobilności wpisywać się będą w realizację założonej w Strategii rozwoju Miasta Gdyni 2030 wizji, aby Gdynia była miastem nowoczesnym, ekologicznym, zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom. Spełnienie celów określonych w Strategii Elektromobilności wpłynie również na wzrost udziału transportu zeroemisyjnego w nowoczesnym i proekologicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez miasto oraz rozwój nowych usług transportowych opartych na flocie elektrycznej. Przyczynią się one również do ochrony środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zużycia paliw i ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ochrony zdrowia mieszkańców poprzez zapewnienie wysokiej jakości powietrza dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii związanych z zeroemisyjnym transportem oraz umożliwią promocję i wsparcie rozwoju elektromobilności w sektorze prywatnym funkcjonującym na obszarze miasta poprzez m.in. ograniczanie dostępu pojazdom niespełniającym norm emisyjnych do określonych obszarów miasta, politykę parkingową i wprowadzania proekologicznego systemu zamówień publicznych w związku z nowymi inwestycjami.

Dokument zawiera część diagnostyczną obejmującą m.in. charakterystykę miasta w zakresie transportu i komunikacji publicznej, stanu jakości powietrza, opis istniejącego systemu energetycznego, informację na temat rozwoju elektromobilności w mieście oraz zidentyfikowane w tym zakresie problemy podsumowanie w postaci analizy SWOT.

W części programowej przedstawione zostały cele strategiczne z podziałem na cele operacyjne, zadania i fazy realizacji objęte planem wdrażania Strategii. Opracowanie obejmuje również analizę finansową określającą skalę wydatków wraz z przewidywanym dofinansowaniem, analizę oddziaływania na środowisko oraz system monitorowania wdrażania strategii.

Strategia Elektromobilności została przygotowana jako projekt realizowany w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW: „GEPARD II – transport niskoemisyjny. Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności”.

Pełna treść „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Gminy Miasta Gdyni do roku 2035” dostępna jest w formie pliku PDF umieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej.

- przyjęcia Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie na lata 2020-2022

W związku z tym, że Gdynia ubiega się o tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom nadawany przez UNICEF Polska, miasto zobowiązane jest do przyjęcia Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom.

Wizja miasta przyjaznego dzieciom zamyka się w następującym stwierdzeniu:
Gdynia to miasto, w którym dzieci, młodzi ludzie i rodzina są w centrum uwagi. Miasto bezpieczne, dbające o każdego mieszkańca na każdym etapie jego rozwoju, by mógł wykorzystać w pełni swój potencjał. Miasto tworzące przestrzeń do budowania relacji w rodzinie w przyjaznej przestrzeni wspólnej. Budujące rodzinę otwartą, tolerancyjną i zaangażowaną w działania na rzecz lokalnej społeczności. Miasto, które zachęca nowych mieszkańców do planowania przyszłości swojej rodziny w Gdyni.
Plan Działań na lata 2020 - 2022 stanowi początek do stworzenia wskaźników, które pomogą ocenić stan i zakres działań polityki miasta kierowanej do dzieci, młodzieży i rodziny.

Opracowany dokument zawiera kierunki działań na najbliższe lata. Został wypracowany w konsultacjach z udziałem dzieci, rodziców, przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych. Plan wyznacza cele główne i częściowo szczegółowe, mając charakter otwarty na nowe działania wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości i sytuacji prawnej.

Pełna treść Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie na lata 2020-2022 dostępny jest do pobrania w formie PDF w Biuletynie Informacji Publicznej.

- utworzenia jednostki budżetowej Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół w Gdyni oraz nadania jej Statutu

Zgodnie z treścią ustawy o samorządzie gminnym gmina może zapewnić wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną jednostkom organizacyjnym gminy.

W myśl postanowień tego rada gminy w drodze uchwały określa jednostki obsługujące, jednostki obsługiwane oraz zakres obowiązków powierzonych jednostkom obsługującym w ramach wspólnej obsługi.

Utworzone Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół w Gdyni rozpocznie obsługę 98 placówek oświatowych.

Scentralizowany system obsługi finansowo-kadrowo-płacowej i administracyjnej wpłynie na:
  • optymalizację zarządzania poprzez standaryzację procesów,
  • konsekwentne podnoszenie jakości usług poprzez zwiększenie możliwości pracy zespołowej umożliwiającej wymianę doświadczeń w zespole, wewnętrznej kontroli i dokształcania kadry, możliwość doraźnego delegowania pracowników na stanowiska wymagające wzmocnienia,
  • wprowadzenie możliwości zastępowania nieobecnych pracowników,
  • wdrożenie jednolitego oprogramowania do obsługi budżetu i nowych procedur,
  • odciążenie dyrektora placówki oświatowej od odpowiedzialności za obieg i archiwizację dokumentacji finansowej,
  • ujednolicenie procedur i polityki rachunkowości we wszystkich placówkach oświatowych, kontrolę prawidłowości planowania i wydatkowania budżetu, skrócenie drogi decyzyjnej i sprawozdawczej,
  • zmniejszenie rozpiętości w stawkach wynagrodzeń pomiędzy pracownikami zatrudnionymi w różnych jednostkach na tych samych stanowiskach.
Źródłem finansowania jednostki jest budżet Miasta Gminy.

- utworzenia jednostki budżetowej Gdyńskie Centrum Informatyki oraz nadania jej statutu

Celem działania GCI jest zapewnienie Urzędowi Miasta Gdyni i innym jednostkom obsługiwanym
miasto wspólnej obsługi w obszarze informatyki i telekomunikacji, w szczególności w zakresie dotyczącym wdrażania i utrzymania systemów informatycznych oraz budowy i administrowania sieci teleinformatycznej i infrastruktury telekomunikacyjnej, a także usług utrzymaniowych i eksperckich z zakresu systemów informatyki oraz telekomunikacji.

Rozwój świata cyfrowego przez usługi informatyczne oraz telekomunikacyjne to jedno z największych wyzwań, które stoją przed współczesną gospodarką i administracją. Jest to również bardzo wymagający obszar prowadzenia działań, wymagający dostosowywania usług do dynamicznie zmieniających się przepisów, gdzie jedną z kluczowych sfer jest cyberbezpieczeństwo.

Utworzenie centrum usług wspólnych w obszarze szeroko pojętych technologii cyfrowych zawierających zarówno kwestie infrastrukturalne, utrzymaniowe jak i wdrożeniowe pozwoli na stworzenie jednolitego standardu w ujęciu miasta Gdyni. Pozwoli to na stworzenie - przez synergię doświadczeń i kompetencji kadr oraz zasobów zlokalizowanych w jednostkach – zespołu o wysokich kwalifikacjach, a także optymalne wykorzystywanie zasobów, które będzie prowadziło do centralnego przetwarzania danych i współdzielenia zasobów, co przełoży się na wyższą jakość obsługi mieszkańców, optymalizacje kosztów utrzymaniowych, a także ujednolicenie procedur obsługi w obszarze informatyki, technologii i telekomunikacji.

Powstawanie centrów usług wspólnych tj. Gdyńskiego Centrum Informatyki jest zgodne ze światowymi trendami zmian administracji publicznej, a także spotykane w administracji centralnej naszego kraju.


- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni, rejon ulic Przemyskiej i L. Bądkowskiego

Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części
dzielnicy Mały Kack w Gdyni, rejon ulic Przemyskiej i L. Bądkowskiego, obejmującego teren znajdujący się u zbiegu tych ulic. Obszar objęty granicami planu znajduje się na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni, rejon ulic Stryjskiej i Łużyckiej. Zgodnie z jego ustaleniami teren przeznaczony jest pod tereny obiektów produkcyjnych, baz, składów i magazynów, zabudowę usługową.

Z wnioskiem o wprowadzenie zmian do planu wystąpił właściciel terenu. Wniosek dotyczy zmiany
dotychczasowej funkcji produkcyjno-składowo-usługowej na funkcję mieszkaniową wielorodzinną i usługową. Jest to obszar obsługiwany komunikacją zbiorową o dużym potencjale przewozowym, co czyni go atrakcyjnym dla lokalizacji mieszkań jak i miejsc pracy. Wprowadzenie zabudowy
mieszkaniowej wielorodzinnej będzie mogło stanowić uzupełnienie monofunkcyjnego obszaru
zabudowy usługowej zrealizowanej wzdłuż ul. Łużyckiej i Stryjskiej.

Zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpi odrębną uchwałą, po przeprowadzeniu procedury określonej w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.


- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni, terenu przy ulicy Olimpijskiej

Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części
dzielnicy Mały Kack w Gdyni, terenu przy ulicy Olimpijskiej, obejmującego teren w sąsiedztwie Stadionu Miejskiego i obiektów sportowych. Obszar objęty granicami planu znajduje się na terenie, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni, rejon ulicy Olimpijskiej (z dnia 12 grudnia 2006 roku). Granice sporządzanego planu. Zgodnie z jego ustaleniami teren przeznaczony jest pod teren parkingu. Obszar objęty granicami stanowi własność gminy. Jego południową część stanowi parking a w północnej części znajduje się parterowa zabudowa mieszkaniowa. Gdyńskie Centrum Sportu wystąpiło z wnioskiem o zmianę ww. planu obowiązującego w celu umożliwienia realizacji inwestycji o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpi odrębną uchwałą, po przeprowadzeniu procedury określonej w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.


- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana w Gdyni, rejon ulic Władysława IV i Alei Marszałka Piłsudskiego

Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana w Gdyni, rejon ulic Władysława IV i Alei Marszałka Piłsudskiego obejmującego teren w sąsiedztwie stacji SKM Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana.

Sporządzenie planu miejscowego dla przedmiotowego obszaru zostało przewidziane w Analizie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Gdyni w okresie 2015-2019 i Stanie opracowań oraz programie prac planistycznych 2019-2023.

Obszar objęty granicami projektu planu usytuowany jest na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dzielnic Śródmieście i Wzgórze Św. Maksymiliana w Gdyni, rejon ulic Władysława IV, 10 Lutego i Świętojańskiej. Zgodnie z jego ustaleniami obszar przeznaczony jest pod zabudowę usługową i parking wielopoziomowy z usługami, a także obiekty i urządzenia węzła transportu publicznego w sąsiedztwie przystanku SKM Gdynia – Wzgórze Św. Maksymiliana oraz pod plac publiczny.

W ramach projektów: ,,Projekt przebudowy linii kolejowej nr 201” oraz ,,Włączenie północnych dzielnic Miasta Gdyni i gminy Kosakowo w system kolei aglomeracyjnej na obszarze pomorskiej Metropolii” planowana jest przebudowa przystanku kolejowego Wzgórze Św. Maksymiliana w Gdyni. W związku z ww. projektami konieczne jest wyznaczenie rezerwy terenu pod budowę układu torowego i rozmieszczenie peronów.

Zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpi odrębną uchwałą, po przeprowadzeniu procedury określonej w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.


- wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości położonych przy ul.Świętojańskiej, stanowiących własność Gminy Miasta Gdyni na nieruchomości stanowiące własność podmiotu prywatnego,

Przedmiotem niniejszej uchwały są nieruchomości stanowiące własność miasta Gdyni, położone u zbiegu ulic: Świętojańskiej i 10 Lutego o łącznej powierzchni wynoszącej 942 m². Nieruchomości położone są w
strefie, dla której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje powstanie zabudowy usługowej/zabudowy wielorodzinnej, przy czym usługi wymagane są przynajmniej w parterach budynków realizowanych wzdłuż ciągów usługowych oznaczonych na rysunku planu.

Istniejąca na działce zabudowa tymczasowa w postaci części obiektu InfoBoxu oraz łącznika zostaną zdemontowane. Funkcjonująca obecnie wieża widokowa zostanie przeniesiona i zainstalowana na ścianie nowego budynku biurowo-usługowego, który powstanie po dokonaniu zamiany, jednak zachowa
ona charakter powszechnie dostępnej, co z kolei znajdzie odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach
przyszłej umowy zamiany.

W zamian Gmina nabędzie do swojego zasobu, od podmiotu prywatnego, dwie działki o łącznej powierzchni wynoszącej 612 m². Nieruchomości objęte są tą samą strefą planistyczną, co wyżej wymienione działki gminne. Osoba prawna będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz Gminy dopłaty wynikającej z różnicy wartości zamienianych nieruchomości.


- zmian w uchwale Rady Miasta w sprawie uchwalenia budżetu miasta Gdyni na 2020 rok

Ustala się dochody budżetu miasta na kwotę 1.910.539.497,62 zł, w tym:
᠆ dochody bieżące 1.726.016.806,62 zł,
᠆ dochody majątkowe 184.522.691 zł.

Ustala się wydatki budżetu miasta na kwotę 2.155.459.456,62 zł, w tym:
᠆ wydatki bieżące 1.777.193.520,62 zł,
᠆ wydatki majątkowe 378.265.936 zł.

W wyniku powyższych zmian, budżet miasta Gdyni wynosi po stronie:
- dochodów 1.910.539.497,62 zł
- wydatków 2.155.459.456,62 zł
- przychodów 308.668.278 zł
- rozchodów 63.748.319 zł

  • ikonaOpublikowano: 03.12.2020 14:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.12.2020 14:02
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona