1435 (1135) 2020-12-18 - 2021-01-07

Najlepsze dyplomy o Gdyni nagrodzone

Bogate merytorycznie, intrygujące, niekiedy wizjonerskie, ale przede wszystkim – związane z naszym miastem. Takie są prace naukowe nagrodzone w konkursie na najlepszą pracę dyplomową poświęconą tematyce rozwoju gospodarczego Gdyni. W środę, 9 grudnia poznaliśmy jego laureatów. Zwyciężył Rafał Borowski, który przedstawił pracę poświęconą połączeniu kolejowemu do północnych dzielnic Gdyni.
W konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni na najlepszą pracę dyplomową poświęconą tematyce rozwoju gospodarczego Gdyni startować mogli Ci studenci, którzy swój dyplom poświęcili na opisanie zagadnień związanych z naszym miastem. Temat musiał się koncentrować na problematyce związanej z jego rozwojem i podnoszeniem konkurencyjności. Miał także posiadać związek z przyjętymi przez samorząd planami i programami. Do udziału w konkursie zakwalifikowane mogły zostać prace obronione w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 września 2020 roku.
Studenci jak zwykle nie zawiedli, prezentując ambitne, bogate merytorycznie i przede wszystkim wybitnie gdyńskie prace.
- Podejmując inicjatywę powstania tego konkursu, żywiliśmy głębokie przekonanie – i poprzednie lata utwierdziły nas w nim – że z jednej strony warto pochylać się i nagradzać w ten sposób absolwentów różnych kierunków studiów do podejmowania ważkich dla rozwoju miasta tematów. To doświadczenie skutkowało w kolejnych latach niezwykle ciekawymi opracowaniami, pobudzającymi także działania gdyńskiego samorządu. Tegoroczne prace także dały nam asumpt do bardzo ciekawych dyskusji i bardzo dziękuję za te inspiracje – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Jury konkursowe wsparło swój wybór opiniami na temat prac, wydanymi przez prof. dr. hab. Tadeusza Palmowskiego, kierownika – mieszczącego się w Gdyni – Zakładu Rozwoju Regionalnego Instytut Geografii z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. W końcowym werdykcie nagrodę główną przyznano Rafałowi Borowskiemu za pracę „Studium wykonalności dostosowania części linii 228 i 723 Gdynia Chylonia-Gdynia Port Oksywie do obsługi ruchu pociągów aglomeracyjnych”. Dyplom powstał na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a jego promotorem był dr inż. Mirosław Nowakowski.
- Pan Rafał Borowski w swojej bardzo dobrej pracy dyplomowej z wielką uwagą i wyczuciem pochylił się nad problemami zachodniej części Gdyni. Pomimo że zajmuje się ruchem kolejowym, analizuje go w szerszym aspekcie, w powiązaniu z intensywną urbanizacją czy rozwojem komunikacji autobusowej. Czytając pracę, wyraźnie czuć, że autor jest pasjonatem kolei. Doskonałe, własne analizy, w tym bardzo dobre, autorskie mapy, i wyliczenia, a także wielowariantowa koncepcja dostosowania linii kolejowych 723 i 228 do obsługi pociągów aglomeracyjnych mogą być bardzo przydatne do usprawnienia powiązania transportowego mieszkańców w dotarciu do pozostałych części Gdyni i kształtującej się metropolii. Dotyczy to także powiązań z portem lotniczym Gdynia -Kosakowo – usłyszeliśmy w laudacji wygłoszonej przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości wysokości 5 000 zł.
Jury przyznało również trzy wyróżnienia, po 1500 zł każde. Zdobyły je:
Karolina Szymańska za pracę magisterską „Kształtowanie przestrzeni na styku portu i miasta”,
Karolina Iwińska za pracę dyplomową inżynierską „Rewitalizacja Parku Kolibki w Gdyni. Projekt koncepcyjny”,
Dominika Misterka za pracę magisterską „Between the tracks. Reclaiming an abandoned railyard in Gdynia, Poland”.
Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród obyło się wirtualnie w środę, 9 grudnia. W krótkiej ceremonii udział wzięli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, członkowie jury oraz nagrodzeni absolwenci i ich promotorzy.
Laureatom gratulujemy.

ikona