1435 (1135) 2020-12-18 - 2021-01-07

Zapiski „Żelaznej Franki”

Dyr. SP nr 47 w Gdyni Krzysztof Jankowski przegląda w swoim gabinecie odręczne notatki Franciszki Cegielskiej. Fot. Magda Śliżewska

Notatki prezydent Cegielskiej trafiły do SP nr 47 w Gdyni. Na zdj. dyrektor szkoły Krzysztof Jankowski // fot. Magda Śliżewska

W archiwum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odnaleziono skoroszyt z odręcznymi notatkami. Po analizie okazało się, że to materiały dydaktyczne, które wykorzystywała w pracy na tamtejszej uczelni prezydent Franciszka Cegielska. Pamiątkowe zapiski trafiły do Szkoły Podstawowej nr 47 na Dąbrowie im. Franciszki Cegielskiej.


Pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w czasie przeglądu materiałów na Wydziale Hydrauliki Okrętowej odkryli ciekawy skoroszyt. Teczka zawierała odręczne notatki, wykresy i materiały dydaktyczne, które wykorzystywała w czasie prowadzenia zajęć Franciszka Cegielska. Prezydent Gdyni w latach 80. była wykładowcą w Wyższej Szkole Morskiej, z której - z powodów politycznych - została zwolniona w 1987 roku.

Władze Uniwersytetu Morskiego postanowiły przekazać niezwykłe pamiątki Krzysztofowi Jankowskiemu, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdyni, której Franciszka Cegielska jest patronką.




- W piątek, 11 grudnia zgłosił się do mnie pracownik Wydziału Hydrauliki Okrętowej Uniwersytetu Morskiego z informacją, że robili przegląd materiałów i znaleźli materiały dydaktyczne pani Franciszki Cegielskiej z końca lat 80., kiedy była tam pracownikiem naukowym. To bardzo ciekawy materiał dydaktyczny pokazujący dzieciom życie i pracę zawodową Franciszki Cegielskiej zanim została prezydentem Gdyni. Skontaktuję się również z Muzeum Miasta Gdyni, żeby mogli te pamiątkowe zapiski udostępnić na stronie internetowej albo w inny sposób zaprezentować w swojej placówce - opowiada Krzysztof Jankowski, dyrektor SP nr 47 w Gdyni. 

„Żelazna Franka”


Prezydent Franciszka Cegielska w 1997 roku // archiwum, fot. Łukasz Głowala
Prezydent Franciszka Cegielska w 1997 roku, fot. Łukasz Głowala


Franciszka Cegielska urodziła się 2 sierpnia 1946 roku we Francji, a wychowała w Szczecinie, gdzie ukończyła Wydział Mechaniczny Politechniki. W 1975 roku ukończyła studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej. Od 1973 roku została gdynianką. 

W 1989 roku zorganizowała Komitet Obywatelski NSZZ „Solidarność" i objęła w nim przewodnictwo. Dwukrotnie: w maju 1990 i w czerwcu 1994 w wyniku wyborów samorządowych została radną i prezydentem Gdyni.

Należała do rozmaitych gremiów inicjujących i opiniujących akty prawne, które mają na celu umocnienie roli samorządu gminnego. Przez dwie kadencje pełniła funkcję wiceprezes Związku Miast Polskich, a od 1993 roku była członkinią Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (zespołu ds. reformy służby zdrowia, zespołu ds. rozwoju regionalnego, zespołu zadaniowego ds. polityki strukturalnej w Polsce).

Cegielska była orędowniczką coraz szerszego uczestnictwa w życiu społecznym organizacji pozarządowych. Jako jeden z czołowych polskich samorządowców w latach 1992-1994 została delegatką do Rady Europy. Przewodniczyła Radzie Banku Komunalnego w Gdyni i Radzie Politycznej Regionu Pomorskiego Ruchu „Stu".

W wyborach do Sejmu RP - we wrześniu 1997 roku - została posłanką Ziemi Gdańskiej z listy AWS. W Sejmie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, była członkinią Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Była również wiceprzewodniczącą Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, członkiem Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej, przedstawicielką Sejmu i Senatu na Konferencje Parlamentarne ds. Współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego.

W wyniku wyborów samorządowych 11 października 1998 roku została przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego. W marcu 1999 roku została ministrem zdrowia.

W rankingach popularności polityków uważana była za skutecznego menadżera, tytana pracy i kobietę sukcesu. W lutym 2000 roku Rada Miasta Gdyni przyznała jej najwyższe odznaczenie - Medal imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego - za wybitne zasługi dla Gdyni, a we wrześniu tego samego roku - Medal Honorowy Związku Miast Polskich.

Gdynianie szanowali Franciszkę Cegielską za mądrość, uczciwość, pracowitość, odwagę i szczerość oraz darzyli ogromnym zaufaniem.

Franciszka Cegielska zmarła w 2000 roku i została pochowana na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.12.2020 14:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.12.2020 14:38
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona