1436 (1136) 2021-01-08 - 2021-01-14

Gdyński sposób na koronawirusa. Lampy dezynfekujące z PPNT

Dotychczas byli znani ze swoich unikalnych lamp scenicznych. W dobie pandemii postanowili jednak pójść o krok dalej i stworzyć produkt, który będzie stał na straży ludzkiego zdrowia. Firma Portman Lights z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego pracuje właśnie nad lampami do dezynfekcji światłem.

Pandemia koronawirusa namieszała w gospodarce. Największe szanse na przetrwanie i – paradoksalnie – sukces mają firmy, które potrafią szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku. Jedną z nich jest Portman Lights z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Firma zaledwie rok temu weszła do międzynarodowej branży oświetlenia scenicznego. W ich unikalnych na rynku lampach zakochali się m.in. realizatorzy koncertów Stinga i Eda Sheerana. Dziś, gdy branża wydarzeń masowych czeka na odmrożenie, młodzi przedsiębiorcy nie składają broni i rozpoczęli właśnie prace nad lampami mającymi strzec naszego zdrowia.
Lampy do dezynfekcji, nad którymi pracuje gdyńska firma, mają być bardzo skuteczne w walce z mikroorganizmami.
– Walka z koronawirusem toczy się na wielu polach, a nowe technologie skutecznie nas w niej wspierają. Gdyńscy przedsiębiorcy już nieraz udowadniali, że mają kreatywne pomysły i świetnie reagują na aktualne potrzeby rynku. To niezwykle cenne i ważne, że firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni wykorzystują swój potencjał, wiedzę, infrastrukturę oraz umiejętności i starają się odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania. Kolejnym dowodem na to jest nowy projekt firmy Portman Lights – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Nowe urządzenie będzie bazować na potencjale i możliwościach, jakie daje wykorzystanie światła UV.
Aby to wszystko było możliwe, należało przeprowadzić szereg badań. Z pomocą przyszedł jeden z realizowanych w Pomorskim Parku Technologicznym Gdynia programów stażowych - InnovaBio Pomorze - podczas którego studenci kierunków life science oraz uczniowie szkół średnich o profilu przyrodniczym realizują prace badawczo-rozwojowe pod okiem parkowych ekspertów. Efekt ich prac przeszedł oczekiwania przedsiębiorców. Światło UV-C działa bowiem na RNA mikroorganizmów. Nie zabija ich wprost, ale je dezaktywuje, przez co nie mogą się obudowywać, namnażać i powodować chorób, a finalnie umierają. W związku z tym światło UV-C może służyć do dezynfekcji powierzchni, przedmiotów oraz powietrza.
Według założeń polska lampa do dezynfekcji pojawi się w sprzedaży na początku tego roku.

ikona