1445 (1145) 2021-03-12 - 2021-03-18

Laboratorium Innowacji Społecznych. Od pięciu lat dla Gdyni

Budżet Obywatelski, rewitalizacja i domy sąsiedzkie w Przystaniach. Konsultacje społeczne, inkubator innowacji społecznych i UrbanLab. Wymiennikownia, aktywizacja społeczno-zawodowa i rozwój usług społecznych. Projekty, inicjatywy, pilotaże, testy i przede wszystkim trwałe, systemowe rozwiązania wspierające rozwój Gdyni. A wszystko to sprowadza się do trzech słów: Laboratorium Innowacji Społecznych. Od pięciu lat - od marca 2016 roku - w bliskim kontakcie i przy mocnym zaangażowaniu mieszkańców, we współpracy z innymi jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, pracuje dla Gdyni, wprowadzając nowe i nowatorskie rozwiązania w dziedzinie społecznej.

- Sięgnijmy do początków, czyli do roku 2012 - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, pomysłodawca tego przedsięwzięcia. - To wtedy w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym obok modułów IT, biotechnologii czy designu powstał moduł innowacji społecznych. Był naturalną konsekwencją sposobu, w jaki już wtedy myśleliśmy w Gdyni o innowacjach: o rozwiązaniach, które mają bazować nie tylko na technologii. Dostrzegliśmy ogromny potencjał w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań społecznych, mocno zakorzenionych w potrzebach miasta, jego mieszkańców i mieszkanek.
W latach 2012-2013 pierwsze działania modułu innowacji społecznych dotyczyły wspierania rozwoju działań z zaangażowaniem gdyńskich seniorów, w postaci realizacji spacerów badawczych czy też pierwszego w Polsce badania panelowego zbierającego potrzeby starszej grupy mieszkańców.
To był także czas wspierania procesów społecznych tworzonych w rejonie ulic Opata Hackiego-Zamenhofa w Chyloni, nawiązywania współpracy międzynarodowej i realizacji (przy wykorzystaniu funduszy szwajcarskich) przeznaczonego dla młodzieży projektu „Wymiennikownia”. W październiku 2020 roku Wymiennikownia skończyła siedem lat.
Rok 2014 zaowocował uruchomieniem pracowni na parterze Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. To przestrzeń spotkań i aktywności miejskiej. Doświadczenia z działalności tego miejsca przełożyły się na myślenie o późniejszym tworzeniu idei centrów sąsiedzkich czy też UrbanLabu z ofertą UrbanCafe. Rok ten postawił przed innowatorami społecznymi z PPNT także nowe wyzwanie - nawiązanie kontaktu z gdyńskimi radami dzielnic i wsparcie głosowania w pierwszej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, od następnego roku procesu już w całości koordynowanego przez moduł innowacji. W 2014 roku można było głosować na 234 projekty. Do realizacji ostatecznie trafiło 41, a frekwencja przekroczyła 17 proc. 22 lutego zakończyło się przyjmowanie projektów do tegorocznej edycji BO. Gdynianki i gdynianie zgłosili rekordową liczbę 382 pomysłów.
Więcej: bo.gdynia.pl
Rok 2015 to początek intensywnych prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji - diagnozą sytuacji gdyńskich dzielnic i wskazaniem tych obszarów, w których nagromadzenie problemów społecznych i infrastrukturalnych jest tak duże, że potrzeba tam interwencji i zmiany. Proces ten obejmował zarówno znalezienie obszarów wymagających szczególnego wsparcia (w Gdyni okazały się to nie całe dzielnice, ale ich fragmenty), ale też długofalowy dialog z gdyńskimi społecznościami czy wspólnotami, jak wspólny namysł nad rozwiązaniami w szerokim gronie instytucji i organizacji. W 2017 roku Rada Miasta Gdyni jednogłośnie przyjęła Gminy Program Rewitalizacji Miasta Gdyni na lata 2017–2026, wskazujący sześć obszarów rewitalizacji. W roku 2020 rewitalizacja osiedla Zamenhofa–Opata Hackiego z budową Przystani Opata Hackiego 33 została nagrodzona w konkursie Modernizacja Roku.
Więcej: lis.gdynia.pl/rewitalizacja
1 marca 2016 roku powstało Laboratorium Innowacji Społecznych. To czas narodzin i układania się nowej struktury, a także m.in. czas na przygotowania do rozpoczęcia realizacji trzech dużych projektów społecznych finansowanych ze środków unijnych: Gdyńskiego Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej „Pracownia”, Rozwoju Usług Społecznych w Gdyni oraz projektu inkubowania innowacji społecznych „Innowacje na ludzką miarę”
Więcej: www.aktywizacjawgdyni.pl, www. lis.gdynia.pl – zakładka „Projekty”.
Pierwsze gdyńskie konsultacje społeczne, przeprowadzone w oparciu o uchwałę Rady Miasta, LIS przeprowadził w roku 2017. Dotyczyły urządzenia Parku Centralnego. Mieszkańcy mogli wówczas wziąć udział w otwartym spotkaniu w Urzędzie Miasta i spacerach badawczych na terenie planowanej inwestycji, wypełniali formularz konsultacyjny. W następnych latach LIS prowadził konsultacje dotyczące zarówno rozwiązań drogowych w konkretnych dzielnicach (Dąbrowa, Grabówek) czy przyszłości najstarszej gdyńskiej ulicy (zmiany ul. Starowiejskiej), jak i sposobu połączenia sąsiadujących dzielnic (ul. Strzelców w Małym Kacku i Buraczanej na Karwinach).
Więcej: https://lis.gdynia.pl/konsultacje-i-badania/
Rok 2018 upłynął pod znakiem parapetówek w gdyńskich Przystaniach - miejscach międzypokoleniowej integracji, spotkań i sąsiedzkiej aktywności. Jako pierwsza mieszkańców zaprosiła Przystań Lipowa 15 (w której w tym samym roku otworzył się Miejski Klub Seniora „Wielki Kack”), a zaraz po niej: Śmidowicza 49 i Chylońska 237. W maju 2019 podwoje otworzyła Przystań Opata Hackiego 33. Przed nami: zakończenie remontu Przystani Chylońska 237, początek budowy Przystani Widna 2, zakończenie prac budowlanych w Małym Kacku oraz na Pustkach Cisowskich.
Więcej: www.przystan.gdynia.pl
W 2019 roku rozpoczęto trzyletni pilotaż innowacyjnego w Polsce rozwiązania, jakim jest UrbanLab. To miejsce interdyscyplinarnego poszukiwania odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoją współczesne miasta, a jednocześnie przestrzeń spotkań mieszkańców, aktywistów i urzędników, którzy wspólnie wypracowują i wdrażają rozwiązania odpowiadające na wyzwania stojące konkretnie przed Gdynią. Każdy rok pracy UrbanLab Gdynia jest poświęcony wybranemu zagadnieniu. W 2019 roku był to rozwój społeczeństwa obywatelskiego i partycypacja społeczna, w 2020 – adaptacja do zmian klimatu. W 2021 roku zajmuje się on adaptacją do życia po pandemii.
W roku 2020 UrbanLab Gdynia został wyróżniony w konkursach „Innowacyjny samorząd” oraz „The Innovation in Politics 2020”.
Więcej: www.urbanlab.gdynia.pl, www. facebook.com/UrbanLabGdynia
Pięć lat działalności Laboratorium Innowacji Społecznych to projekty, inicjatywy, pilotaże, testy, a przede wszystkim trwałe, systemowe rozwiązania wspierające rozwój Gdyni. To także koordynacja członkostwa Gdyni w międzynarodowych sieciach (Miast Przyjaznych Starzeniu WHO i Miast Uczących Się UNESCO), budowanie sieci kontaktów ogólnopolskich, liczne wizyty studyjne w LIS (przed pandemią – średnio jedna w miesiącu) czy udział w konferencjach także o zasięgu międzynarodowym. Jednak przede wszystkim: szeroka współpraca z gdyńskimi jednostkami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi, mieszkańcami.

ikona