1445 (1145) 2021-03-12 - 2021-03-18

Podwodne łąki – poznaj świat traw morskich

Mówi się, że są inżynierami ekosystemu. Tworzą i modyfikują siedliska dla innych organizmów. Są też płucami Ziemi - 1 m2 trawy morskiej może wyprodukować nawet 10 litrów tlenu w ciągu jednego dnia. Ta niepozorna roślinność jest niezwykle pożyteczna. O tym, dlaczego trawy morskie są tak ważne oraz dlaczego powinniśmy o nie dbać, dowiemy się podczas Miesiąca Świadomości o Trawach Morskich. Akwarium Gdyńskie odkryje przed nami tajemnice podwodnego świata.


Trawa morska to jedna z ważniejszych roślin, jakie spotkamy we wszechoceanie. Określana mianem inżyniera ekosystemu, tworzy siedliska, których znaczenie jest często porównywane do raf koralowych czy lasów tropikalnych. Podwodne łąki są schronieniem dla ryb i dobrym producentem tlenu. Dzięki działaniom Akwarium Gdyńskiego, w ramach Miesiąca Świadomośći o Trawach Morskich, zanurzymy się w świecie tych ciekawych roślin i pogłębimy naszą wiedzę na ich temat.
Na Facebooku pojawił się kolejny odcinek serii NiePodręcznik Oceaniczny, prowadzonej przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym, Today We Have i Akwarium Gdyńskim.
W marcu instagramowy profil Akwarium Gdyńskiego będzie przepełniony wiedzą o trawach morskich. Dodatkowo, w czwartkowym cyklu #czytamywAkwarium (18 oraz 25 marca), odbędzie się konkurs wiedzy o podwodnych łąkach. Na zwycięzców czeka prawdziwy skarb – niedostępna w sklepach, wydana przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy książka „Zatoka Pucka Wewnętrzna. Przewodnik dla każdego” poświęcona ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej.

ikona