1450 (1150) 2021-04-16 - 2021-04-22

Napływają biznesplany

Rekordowa edycja „Gdyńskiego Biznesplanu” już za kilka dni wejdzie w trzeci etap. Jury oceni 63 pomysły tych, którzy planują założenie własnej firmy. Ponad 400 osób, które zgłosiło się do konkursu, wcześniej przeszło serię szkoleń z biznesowymi ekspertami.


Gdyński biznes pomimo pandemii będzie rósł w siłę – tak śmiały wniosek można wyciągnąć nie tylko z optymistycznych statystyk dotyczących nowych działalności gospodarczych, ale i z samego zainteresowania „Gdyńskim Biznesplanem”. Konkurs skierowany do osób planujących założenie własnej firmy w 2021 roku bije rekordy.

Przypomnijmy, że do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się aż 426 osób chcących przedstawić 387 pomysłów na biznes. Liczba mężczyzn i kobiet była niemal równa. Częściej (55%) zgłaszały się osoby młode, w wieku od 21 do 30 lat. Większość (51%) uczestników to gdynianie, a inne liczne grupy to mieszkańcy Gdańska, Sopotu, Rumi i Redy oraz innych miejscowości.

Teraz konkurs wchodzi w decydującą fazę, w której to doświadczeni eksperci zasiadający w konkursowym jury przyjrzą się koncepcjom uczestników na własną firmę. Biznesplany można było przesyłać do końca marca - wpłynęły 63,przygotowane przez 75 osób. Dominują pomysły z szeroko pojętej branży IT. Wiele z nich dotyczy też działalności związanych z gastronomią i, co jest swego rodzaju nowością w konkursie, nowymi markami odzieżowymi.

– Bardzo duże zainteresowanie konkursem promującym biznesową aktywność w samym środku pandemii to dla nas ważny sygnał. Lata promowania przedsiębiorczych postaw w Gdyni dały pozytywny efekt. Dziś gdynianie, którzy w większości zgłaszają się do „Gdyńskiego Biznesplanu”, wierzą w to, że kreatywność i dobry pomysł może przynieść im sukces nawet na dynamicznie zmieniającym się rynku. Jednocześnie to potwierdzenie, że Gdynia jest postrzegana jako dobre miejsce do prowadzenia biznesu i realizowania swoich marzeń, a lokalna gospodarka jest naprawdę silna – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Co dalej? W ciągu kilku najbliższych dni organizatorzy konkursu opublikują listę biznesplanów, które przejdą do trzeciego, finałowego etapu. Zgodnie z harmonogramem, do połowy maja konkursowe jury oceni wszystkie propozycje, wyłaniając spośród nich te najlepsze, które trafią do ścisłego finału. Wówczas autorzy najciekawszych pomysłów powalczą o nagrody już w bezpośredniej rozmowie z jurorami, starając się przekonać ich do swojej biznesowej wizji. Ostateczny werdykt poznamy w pierwszej połowie czerwca.

Jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają cenne wsparcie, które pomoże im na dobre rozkręcić biznes marzeń. Główna nagroda to przede wszystkim 30 tysięcy złotych (za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 20 tys. zł i 10 tys. zł.), ale i dodatkowe nagrody, w tym szkolenie menedżerskie i studia podyplomowe, ale także świadczenia wspierające założenie i rozwój działalności gospodarczej – m.in. poręczenie kredytu, doradztwo prawne, program do zarządzania firmą, abonament na usługi księgowe i kadrowo-płacowe oraz bezpłatne stanowisko biurowe w PPNT Gdynia.

ikona