1454 (1154) 2021-05-14 - 2021-05-20

Potomstwo gdyńskich sokołów zaobrączkowane

Dwa samce i dwie samice – to potomstwo, jakiego doczekali się w tym roku Bosman i Bryza, gdyńska para sokołów wędrownych. Dzięki sprawnej akcji sokolników ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” młode ptaki zostały przebadane i zaobrączkowane.


Jak co roku wiosną baczniej przyglądamy się gdyńskiej parze sokołów wędrownych – Bosmanowi i Bryzie. W marcu samica złożyła aż cztery jaja w gnieździe znajdującym się na jednym z kominów gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. 15 kwietnia wykluło się pierwsze młode. Młody ptak długo nie musiał czekać na swoje rodzeństwo. Dwa kolejne sokoły przyszły na świat 16 kwietnia, a ostatni dzień później – 17 kwietnia.
W ciągu ostatnich trzech tygodni młode podrosły i przyszedł moment na ich zbadanie i zaobrączkowanie.
Akcję przeprowadzili doświadczeni sokolnicy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Dzięki ich działaniom poznaliśmy m.in. płeć młodych ptaków. W tym roku w gnieździe Bosmana i Bryzy urodziły się dwa samce i dwie samice. Podczas badania specjaliści dokonali również pomiarów i oceny stanu zdrowia ptaków, który ocenili na bardzo dobry. Pobrano także próbki krwi do badań.
Dorosłe gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki przez większą część roku mieszkają w swoim gdyńskim gnieździe. To właśnie tu każdej wiosny wydają na świat potomstwo.
Poczynania ptaków można oglądać przez całą dobę dzięki dwóm kamerom zainstalowanym w ich gnieździe na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Zaangażowanie Grupy PGE w ochronę tego gatunku wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. W życie gdyńskich – i nie tylko – sokołów mocno angażuje się również Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez nie stronie www.peregrinus.pl można podglądać sokoły.

ikona