1454 (1154) 2021-05-14 - 2021-05-20

ZSO 8 z akredytacją Erasmus +

Międzynarodowe projekty dofinansowane ze środków programu Erasmus+ kształcą i poszerzają horyzonty. Od lat przekonują się o tym uczniowie i nauczyciele gdyńskich szkół, w tym Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Wiczlinie. To jedna ze 159 placówek w Polsce, które uzyskała akredytację w ramach programu. Do 2027 r. flagowa szkoła Microsoftu może łatwiej aplikować w konkursach i pozyskać dofinansowanie projektów.

– W Gdyni zapewniamy edukację na najwyższym poziomie i dlatego wciąż stwarzamy uczniom dodatkowe możliwości edukacyjne i wysoką jakość kształcenia. To m.in. projekty międzynarodowe finansowane w ramach programu Erasmus+, a więc przedsięwzięcia związane z możliwością wyjazdu zagranicznego, nauką poza murami szkoły, pracą w zespołach projektowych i ścisłą współpracą międzynarodową. Doceniam ogromnie fakt, że pomimo pandemii i wielu utrudnień, które towarzyszą nam od ponad roku, gdyńskie szkoły nieprzerwanie realizują projekty z partnerami zagranicznymi – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Erasmus to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń młodzieży, sportu. Środki na realizację projektów w Polsce przyznaje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus +.
Gdyńskie szkoły w ramach tego programu realizują przedsięwzięcia mające na celu m.in. wzmocnienie swojego potencjału we współpracy międzynarodowej, pozyskiwanie wiedzy i nowych umiejętności w duchu tolerancji i włączenia społecznego.
Projekty erasmusowe realizowane przez ZSO nr 8 są zgodne z założeniami akredytacji. Uczniowie i nauczyciele będą mogli realizować więcej projektów. Szkoła ma także możliwość starania się o finansowanie swoich działań według uproszczonych procedur przez cały okres obowiązywania akredytacji.
Obecnie, za ponad 80 tys. zł dofinansowania, w szkole realizowany jest projekt „Nature, traditions and identity in youth’s vision”, w który zaangażowani są uczniowie klas VI-VIII SP nr 37, uczniowie XVII LO oraz społeczność szkół partnerskich z Estonii, Portugalii, Bułgarii i Turcji. Jego celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na rękodzieło tradycyjne naszych krajów – chodzi o produkty, takie jak ceramika z Bolesławca, kafle z Portugalii czy inne wytwory rękodzieła, które są tworzone w krajach biorących udział w projekcie.

ikona