1456 (1156) 2021-05-28 - 2021-06-10

„Kosmiczna kieszonka” powstaje przy ul. Steyera

Choć są niewielkie, to odwiedzającym je mieszkańcom dają dużo radości. To miejsca, gdzie można się zrelaksować i mieć kontakt z naturą. Mowa o parkach kieszonkowych, które powstają w kilku dzielnicach miasta. Jeden z nich znajduje się przy ul. Steyera na Pogórzu. To wyjątkowo ciekawy projekt – jego geometria nawiązuje bowiem do… przestrzeni kosmicznej.

Park kieszonkowy przy ul. Brunona Steyera na Pogórzu powstaje ramach projektu „Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie”. To inicjatywa mieszkańców zgłoszona jako ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Pomysł uzyskał drugi wynik w głosowaniu i tym samym trafił do realizacji.
– Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. W ramach projektu powstanie łącznie dziewięć parków, za których realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Jednym z nich jest właśnie ten przy ul. Steyera na Pogórzu. Już wkrótce mieszkańcy tej dzielnicy będą mogli cieszyć się tą kameralną, zieloną przestrzenią w bezpośrednim pobliżu swoich domów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Każdy z parków to indywidualny projekt, powstający w ramach określonej koncepcji. Przestrzenie otrzymały nawet swoje nazwy. I tak np. na Dąbrowie (na styku ulic Miętowej i Tymiankowej) powstała „Ziołowa oaza”, a na Wzgórzu Św. Maksymiliana zaplanowano stworzenie „Kieszonki dla książki”, dlatego że niedaleko znajduje się jedna z filii Biblioteki Gdynia. Z kolei park kieszonkowy przy ul. Steyera zyskał miano „Kosmicznej kieszonki”. Wszystko za sprawą jego geometrii. Aleje, miejsca odpoczynku będą nawiązywać do przestrzeni kosmicznej.
Niewielkie okrągłe miejsca odpoczynku symbolizujące gwiazdy wykonane zostaną z betonu luminescencyjnego, który zapewni oryginalny efekt dekoracyjny po zmroku. Miejsca te połączone będą nawierzchniami przepuszczalnymi w geometryczny i zdecydowany układ, który podkreślą regularne nasadzenia roślinne – odmienne dla każdej „gwiazdy”.
W parku zostaną zamontowane ławki oraz lunety do obserwacji nocnego nieba.
Prace przy budowie „Kosmicznej kieszonki” trwają. Przygotowano już teren pod nasadzenia, a także wykonano podbudowę pod nawierzchnię, ułożono obrzeża oraz posadzono drzewa. W parku pojawi się łącznie 8 platanów klonolistnych, 353 krzewów, 2329 bylin oraz elementy małej architektury – 4 ławki, kosz na odpadki i tablica informacyjna.

ikona