1458 (1158) 2021-06-18 - 2021-06-24

W Gdyni powstaje laboratorium EMC – kapsuła czasu wmurowana

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni rozwija się i poszerza swoją infrastrukturę badawczą. Buduje laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej, które pozwoli analizować wpływ nowych technologii i urządzeń na środowisko oraz ludzkie zdrowie. 9 czerwca odbyło się wmurowanie kapsuły czasu w powstający budynek. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Polska Sieć laboratoriów EMC.


Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej na co dzień projektuje m.in. skomplikowane systemy okrętowe, czy konstruuje sprzęt do rozbrajania min. Teraz instytucja stawia na dalszy rozwój. Dzięki temu w Gdyni powstaje nowoczesne laboratorium EMC (Electromagnetic Compatibility), czyli kompatybilności elektromagnetycznej. Umożliwi ono m.in. prace nad eliminacją zagrożeń dla zdrowia, bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska naturalnego, zwiększając równocześnie potencjał w zakresie badań urządzeń i sprzętu ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Inwestycja da możliwość certyfikacji wyrobów, badań mechanizmów i systemów na jednostki pływające oraz elementów morskiej infrastruktury krytycznej, takich jak statki, okręty, porty, elektrownie wiatrowe, platformy wiertnicze.
9 czerwca odbyła się uroczystość wmurowania kapsuły czasu w powstający budynek. Umieszczono w niej m.in. informacje o spółce, realizowanych przez nią projektach i jej produktach. Znalazły się tam również pamiątkowe coiny i monety, drobne przedmioty, gazety, a także nagrania pracowników centrum z przesłaniem dla przyszłych pokoleń.
W uroczystości wziął udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który podkreślał potencjał badawczy i znaczenie ośrodka.
Laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej będzie miało 1050 m² powierzchni. Na podstawie prowadzonych tam badań będzie można określić poziom bezpieczeństwa każdego sprzętu teleinformatycznego.
Laboratorium powstaje w ramach projektu „Polska Sieć Laboratoriów EMC”. To wynik umowy o dofinansowanie podpisanej pomiędzy konsorcjum EMC-LabNet (z udziałem CTM) a Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w zakresie Działania 4.2, w ramach „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”).
Głównym celem konsorcjum EMC-LabNet jest stworzenie strategicznej i unikatowej w skali kraju i Unii Europejskiej sieci wyspecjalizowanych laboratoriów EMC oraz uzupełnienie i rozbudowa krajowej infrastruktury badawczej.

ikona