1459 (1159) 2021-06-25 - 2021-07-08

Bezpiecznie i czysto na gdyńskich plażach

25 czerwca rusza kolejny sezon kąpielowy w Gdyni. Gdyńscy ratownicy zbroją się i szykują do przyjęcia turystów, którzy zagoszczą na naszych plażach. Biorąc przykład od kolegów strzegących kąpielisk w Stanach Zjednoczonych czy Australii postanowili wyposażyć kąpieliska w popularne „Pamelki”, czyli boje ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa będą mogły pomóc potrzebującym.


Na plaży Śródmieście zostały powieszone dwie bojki ratownicze, wraz z tablicami informacyjnymi, które pełną funkcje ogólnodostępnego sprzętu ratowniczego. Jest to nowatorskie rozwiązanie na obszarze naszego kraju, ale znane na plażach w innych krajach, skąd też został zapożyczony ten pomysł. Sprzęt ten będzie służyć osobom, które w przypadku zaistnienia tonięcia poza godzinami pracy ratowników zdecydowałyby się udzielić pomocy poszkodowanemu
Wraz z bojkami, które ustawione zostały na specjalnych stojakach, Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało tablice informacyjne, na których zostały zawarte najważniejsze informacje w temacie bezpieczeństwa osoby decydującej się na udzielenie pomocy poszkodowanemu, tak żeby oprócz działania prewencyjnego spełniały również funkcję edukacyjną.

Ogromnym problemem jest zanieczyszczanie plaż i pozostawianie na nich odpadów. Tylko w ubiegłym roku Gdyńskie Centrum Sportu uprzątnęło z 317.960 m² plaż aż 226,78 ton śmieci.

Najczęstszym zgłaszanym problemem jest przepełnienie śmietników. Na terenie wszystkich czterech plaż ich łączna liczba to 440 sztuk. Przyczyną nie jest wiec bezpośrednio brak śmietników. Powód jest prozaiczny – opakowania nie są zgniatane, a do koszy trafiają np. puste, ale zakręcone niezgniecione butelki.
Mimo że plaże sprzątane są codziennie, to częstym sygnałem zgłaszanym przez wypoczywających są także drobne śmieci pozostawiane na piasku. Niestety to obraz, który świadczy o naszym społecznym podejściu. Podczas gdy na zachodzie mówi się przede wszystkim o tym, aby zabrać ze sobą wszystko, co się przyniosło, na naszych plażach borykamy się z niedopałkami, kapslami czy patyczkami od lodów rzuconymi tuż obok miejsca, w którym wypoczywamy.
W drodze przetargu nieograniczonego, ogłoszonego przez Gdyńskie Centrum Sportu, do sprzątania i utrzymania czystości gdyńskich plaż i przystani jachtowej w 2021 roku wybrano oferenta, którym zostało Przedsiębiorstwo DELTA SP. Z o.o., które swoje usługi wyceniło na 871.673,40 zł.

SEABIN zbiera śmieci z wody

W marinie zagościł nowoczesny kosz SEABIN zbierający śmieci z wody. Pływający pojemnik potrafi zmagazynować jednorazowo do 20 kg śmieci, a oprócz plastikowych odpadów potrafi zbierać też zanieczyszczenia płynne, jak choćby olej. Woda jest zasysana do kosza i przechodzi przez filtr znajdujący się w urządzeniu. Następnie jest wypompowywana, pozostawiając w koszu odpady i inne zanieczyszczenia. W ten sposób do Bałtyku może trafić nawet 1,5 tony mniej odpadów każdego roku.

ikona