1461 (1161) 2021-07-23 - 2021-08-05

Nie marnuj deszczówki – to się opłaca

Zmiana klimatu to jedno z największych zagrożeń, jakie czekają ludzi. Dlatego ważne jest właściwe zagospodarowanie wód opadowych.

Jak najwięcej powinniśmy jej zatrzymać w miejscu, gdzie faktycznie pada, a nadmiar odprowadzać. Retencja, czyli magazynowanie wody, staje się ważna, bo w najbliższych latach przewiduje się coraz częstsze okresy suszy na terenie naszego kraju.
Od 2018 wody opadowe i roztopowe utraciły status ścieków, a odprowadzanie deszczówki do kanalizacji bytowej, z której ścieki kierowane są do oczyszczalni jest niedozwolone.
Zagospodarowanie deszczówki to również jednak okazja do oszczędności, jak i zadbania o środowisko naturalne.
W przypadku budynków niskich lub takich, dla których nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej, dopuszcza się odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do studni chłonnych lub zbiorników retencyjnych. Aby korzystać z deszczówki, wystarczy ustawić zbiornik przy rurze spustowej i połączyć go np. ze zbiornikiem na wodę. Darmową wodą deszczową można zastąpić ponad 45% wody wodociągowej zużywanej w domu, za którą musimy płacić.
Ogrody deszczowe to kolejna forma małej retencji. Wyselekcjonowane gatunki roślin oczyszczają wodę opadową oraz znoszą okresy suszy i zalewania.
Co jeszcze możemy zrobić?
Ograniczajmy powierzchnie utwardzane na swojej nieruchomości lub stosujmy powierzchnie przepuszczalne dla wody.

ikona