1462 (1162) 2021-08-06 - 2021-08-19

Gdynia oddała hołd powstańcom warszawskim

Walczyli nie tylko o wyrwanie stolicy z rąk okupanta, ale i o wolną Polskę. Wśród nich byli żołnierze, kobiety, dzieci i harcerze. 1 sierpnia w całym kraju wspominamy heroiczny czyn powstańców i ich bojowy zryw. Mija 77 lat od wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji przed pomnikiem Armii Krajowej w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.


W godzinę „W” stolica stanęła do boju. Tysiące żołnierzy warszawskiego okręgu AK wyszło na ulice i barykady. Walczyli o wolność kraju i przyszłych pokoleń pomimo ograniczonego uzbrojenia. Tylko około 10 procent powstańców miało broń. I tak mierzyli się oko w oko z w pełni uzbrojonymi żołnierzami niemieckimi.
Gdynia, jak co roku, pamięta o tamtych wydarzeniach i solidaryzuje się z warszawiakami. Po zakończeniu II wojny światowej wielu z nich osiedliło się tutaj, aby nad morzem znaleźć swój drugi dom. Dlatego w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w naszym mieście nie mogło zabraknąć uroczystości upamiętniających ten bohaterski zryw. Odbyły się one w niedzielę, 1 sierpnia przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

1 sierpnia w Gdyni
Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego // fot. Magdalena Czernek

Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
– 77 lat temu warszawskie dzieci poszły w bój. Po pięciu latach okupacji, represji i morderstw w końcu nadeszła chwila, gdy można było walczyć o godność i wolność z otwartą przyłbicą, już nie w konspiracji. Powstańcy otwarcie stanęli przeciwko hitlerowskim najeźdźcom. Nie tak to miało wyglądać. Powstanie skończyło się straszliwą hekatombą, zniszczeniem miasta, wymordowaniem setek tysięcy mieszkańców i śmiercią kwiatu polskiego i warszawskiego społeczeństwa. Ogień, w którym zgorzała Warszawa, palił się później w sercach patriotów, którzy walczyli o wolność – mówił podczas uroczystości Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W obchodach wzięli udział również uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, którzy przypomnieli, jak ważna jest pamięć o bohaterach.
Podczas uroczystości wręczono też wyjątkowe wyróżnienia. Medal XXX-lecia Działalności Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymali: Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Marcin Wołek – wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz Andrzej Bień – wieloletni wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, a obecnie komendant Straży Miejskiej w Gdyni. Doceniono ich za wspieranie działalności związku w zakresie szerzenia wiedzy o wojennych i powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej.
Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa
W hołdzie bohaterom w historyczną godzinę „W”, czyli punktualnie o godz. 17.00, w mieście zawyły syreny.

ikona