1484 (1184) 2002-02-11 - 2022-02-24

Muzea schodzą po oddech do podziemia

Choć Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni oddziela tylko ściana, od teraz obie instytucje będą jeszcze bliżej siebie. Wszystko dzięki nowym, podziemnym przestrzeniom magazynowym. Będą z nich korzystać oba muzea.


Każda z tych instytucji kultury ma innych patronów – MMW podlega pod Ministerstwo Obrony Narodowej, zaś MMG tworzy gdyński samorząd. Jednak od lat oba muzea blisko ze sobą współpracują, a miasto nie tylko organizuje swoje muzeum, ale i wspiera to poświęcone historii Marynarki Wojennej.
Obie placówki współdzielą także przestrzeń, a ich budynki zaprojektowane zostały we wspólnej bryle architektonicznej. To co jeszcze je łączy, to fakt, że w dotychczasowej przestrzeni było im juz ciasno. Od teraz współdzielona przestrzeń powiększa się o podziemia, i to w nich muzea złapią oddech.
W ramach umowy podziemna przestrzeń magazynowa o powierzchni 700 m2 została podzielona niemal po połowie pomiędzy oba muzea.
Nowe magazyny i pracownie konserwatorskie zbudowano pod powierzchnią Ekspozycji Plenerowej MMW tak, by nie ograniczać jej obszaru.

Nowa inwestycja, realizowana przez MMW, będzie działać na mocy porozumienia, zawartego pomiędzy muzeami. Umowa bezpłatnego użyczenia powierzchni na rzecz MMG zawarta została na 10 lat.
Przy budowie podziemnych przestrzeni zastosowano szereg rozwiązań o charakterze proekologicznym, jak m.in. ogrzewanie i schładzanie całości, korzystające z energii pozyskiwanej z ziemi – na potrzeby geotermii „pracuje” 16 sond sięgających 90 m pod powierzchnię gruntu. Natomiast w doświetleniu części magazynu wykorzystano specjalnej konstrukcji luksfery wzmacniające światło dzienne, co znacząco ogranicza zużycie energii elektrycznej.
Pierwsze prace rozpoczęto w 2018 roku – obejmowały one m.in. przygotowanie terenu, w tym głębokie wiercenia gruntu. Główne prace budowlane przeprowadzono w roku 2019 i 2020. W ubiegłym roku zainstalowano elementy wewnętrznego wyposażenia obiektu, zrealizowano prace adaptacyjne oraz kompleksowe odbiory techniczne.
Muzeum Marynarki Wojennej przeznaczy swoją połówkę podziemi zarówno na cele ekspozycyjno-edukacyjne, jak i magazynowe oraz warsztatowe.
W przeszklonych przestrzeniach, na regałach magazynowych, znajdą się eksponaty dostępne do oglądania dla zorganizowanych grup zwiedzających oraz podczas zorganizowanych lekcji muzealnych. Część magazynowa dostępna będzie jedynie dla pracowników. Zaś zaplecze warsztatowe przeznaczono na lakiernię, piaskarnię i warsztat mechaniczny.
Część magazynu, w której zgromadzono zbiory Muzeum Miasta Gdyni, będzie przeznaczona na cenne eksponaty i wykorzystywana jako przestrzeń ekspozycyjno-edukacyjna z naciskiem na rzemiosło i dizajn, który wpisany jest w misję instytucji. Zyskane 260 m2 powierzchni magazynowej podwaja dotychczasowe zasoby.
Przestrzeń wystawienniczą zbudowano dzięki dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości ponad 13 mln zł.

ikona