1485 (1185) 2022-02-25 - 2022-03-03

Solidarni z Ukrainą

W ubiegły weekend budynek Urzędu Miasta Gdyni był podświetlony pionowymi pasami światła w narodowych barwach Ukrainy//fot. Michał Puszczewicz

W ubiegły weekend budynek Urzędu Miasta Gdyni był podświetlony pionowymi pasami światła w narodowych barwach Ukrainy//fot. Michał Puszczewicz

Agencje informacyjne i eksperci gubią się w domysłach, a mieszkańcy Ukrainy żyją w lęku przed najgorszym. Życząc im pokoju, Gdynia zapewnia, że zawsze mogą liczyć tu na schronienie i godne życie.


W związku z niepewną i napiętą sytuacją na Ukrainie Gdynia dołącza do ogólnopolskiej akcji solidarności z Ukrainą. W ramach akcji budynek Urzędu Miasta Gdyni był podświetlony pionowymi pasami światła w narodowych barwach Ukrainy.
Ale solidarność to jedno, a drugie to konkretne działania.
Kilka dni temu władze Gdyni zapewniły, że ewentualni uchodźcy wojenni mogą w mieście liczyć na schronienie, a migranci z Ukrainy są w Gdyni mile widziani nie od dziś.
Gdynia jest gotowa obecnie przyjąć 400 osób, ale tylko część z tych miejsc nadaje się na pobyt dłuższy niż kilkudniowy. W przypadku większych potrzeb będziemy uruchamiać kolejne zasoby.
– Gdynia zawsze była i jest miastem otwartym. Powstała dzięki imigrantom z różnych stron Polski i świata. Dziś jest podobnie – w Gdyni chętnie osiedlają się imigranci z różnych stron Polski, Europy i świata. – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Pierwsze kroki w nowym miejscu zamieszkania są najtrudniejsze. Przybysze potrzebują informacji na temat miasta – pracy samorządu, możliwości podjęcia pracy, zamieszkania, zapisania dzieci do szkoły, nauki języka, komunikacji miejskiej, opieki medycznej, ale i korzystania z kultury i sportu oraz spędzenia wolnego czasu.
Przyjeżdżający do Polski Ukraińcy zazwyczaj nie znają jeszcze języka polskiego. Z myślą o nich w 2020 roku została uruchomiona na portalu gdynia.pl specjalna podstrona w języku ukraińskim, na której znajduje się wiele praktycznych informacji.
Informacje w języku ukraińskim można także uzyskać bezpośrednio w Punkcie Informacji dla Cudzoziemców przy ul. Wolności 11A, lub telefonicznie: +48 780 061 203, +48 797 993 614 w godzinach 17.00-19.00.
Pracownicy zatrudnieni w punkcie rozmawiają po ukraińsku, rosyjsku, angielsku i polsku. Można tu uzyskać doradztwo prawne i pobytowe, pomoc w poszukiwaniu pracy, w uzyskaniu wsparcia socjalnego, załatwianiu spraw urzędowych czy wypełnianiu dokumentów, zapisać się na darmowe kursy języka polskiego itp.
W ramach działalności Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców została utworzona również zamknięta grupa na Facebooku cudzoziemcy.gdynia.
Dołączając do grupy, obcokrajowcy uzyskują dostęp do bieżących informacji, ogłoszeń, wydarzeń i dotyczących ich imprez w Gdyni.
Tu mogą sprawdzić jakie działania mające na celu lepszą integrację mieszkańców są zaplanowane w mieście.
O jakich wydarzeniach kulturalnych mogą się tu dowiedzieć Ukraińcy? Oczywiście o wszystkich, jakie się w mieście odbywają – wspólny udział w imprezie kulturalnej z innymi gdynianami to doskonały sposób na integrację. Ale także o skierowanych bezpośrednio do mniejszości ukraińskiej.

Edit:
Już po wysłaniu biuletynu do druku, w nocy 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zwołał Sztab Kryzysowy.
Ustalono m.in. scenariusz działań pomocowych dla uchodźców poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego. Wydano także specjalne oświadczenie.
Więcej w artykule A więc wojna – Gdynia solidarna z Ukrainą.

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2022 14:42
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.02.2022 14:53
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona