1486 (1186) 2022-03-04 - 2022-03-10

Z Ukrainy do Polski – jak podróżować z pupilem?

Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę, która umożliwi uchodźcom z Ukrainy wjazd do Polski ze zwierzętami towarzyszącymi. Wytyczne dotyczą przewożenia przez granicę pupili bez kompletu dokumentów weterynaryjnych.


Mają usprawnić przewóz zwierząt z terenów objętych wojną, przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszego ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych do Polski lub innych krajów Unii Europejskiej.
Czego dotyczą tymczasowe procedury? Zwierzęta towarzyszące uchodźcom z Ukrainy nie muszą mieć badań serologicznych w kierunku przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Powinny za to posiadać: mikrochip, pozwalający na ich identyfikację, paszport, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – nie starsze niż 12 miesięcy.
Jeżeli przewożone zwierzę nie spełnia któregoś z wymogów, ich właściciel będzie musiał wypełnić odpowiednie oświadczenie, w którym poda wszystkie dane swojego pupila. Do czasu spełnienia wymienionych warunków, zwierzę zostanie objęte kwarantanną pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
Jeżeli nie będzie można udokumentować szczepienia, lub jest nieważne, zwierzę zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz oznakowane przez Urzędowego Lekarza Weterynarii w miejscu jego tymczasowego pobytu na terenie Polski. Wszystkie koszty związane ze szczepieniami i znakowaniem są pokrywane z budżetu państwa.
Natomiast pozostałe zwierzęta towarzyszące, np. gryzonie, króliki czy płazy, z uwagi na brak zagrożenia związanego z potencjalnym przenoszeniem chorób zakaźnych, są zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na wwóz do Polski.
Tymczasowa procedura znajduje się na stronie www.wetgiw.gov.pl.

ikona