1493 (1193) 2022-04-22 - 2022-04-28

Gdynia oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Jedna z uczestniczek uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapala znicz na pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej // fot. Przemysław Kozłowski

Jedna z uczestniczek uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapala znicz na pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej // fot. Przemysław Kozłowski

Decyzją władz ZSRR wiosną 1940 roku rozstrzelano ponad 20 tysięcy polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. To była elita naszego narodu – oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni. W środę, 13 kwietnia w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. W miejscach pamięci zapalono znicze i złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.


13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Gdynia uczciła go godnie. Hołd pomordowanym oddano podczas oficjalnych uroczystości. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie przy ul. Waszyngtona 44. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojenny w Redłowie. O godz. 12.00 rozbrzmiał tam polski hymn. Następnie przybyłych gości powitała prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska.
 
– Przybyliśmy tu, aby w uroczysty sposób oddać cześć naszym ojcom, mężom, braciom i wszystkim tym, którzy zostali bestialsko zamordowani w 1940 roku w lesie katyńskim oraz innych miejscach kaźni. Pragnę, aby ta uroczystość wzbudziła w nas chwilę refleksji i zadumy nad historią narodu polskiego. Kiedy dziś za wschodnią granicą toczy się wojna i widzimy straszne obrazy, jakie niesie ze sobą rosyjska agresja na Ukrainę, przywołujemy w naszej pamięci 17 września 1939 roku, kiedy Związek Sowiecki napadł na Polskę. Ofiarami tej napaści byli m.in. polscy jeńcy, którzy dostali się do niewoli. Zostali rozstrzelani, bo nie wybrali zdrady i nie poszli na współpracę z sowiecką Rosją. Zgładzono ich bez procesów i bez wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Należeli do elity polskiego narodu, stanowili o sile ducha – mówiła podczas uroczystości Barbara Pytko, prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska.
 
W uroczystościach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, rodziny katyńskie, sybiracy, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– To była zbrodnia. Nie można użyć innych słów, opisując jedną z najbardziej krwawych kart historii naszego kraju. Ponad 20 tysięcy osób, które należały do elity naszego narodu, zostało zamordowanych strzałem w tył głowy. Naszym zobowiązaniem jest pamięć o nich. Osoby, które wtedy zginęły, wierzyły w niepodległą Polskę i w to, że ich postawa oraz determinacja doprowadzi do tego, że kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się wolnością. To wielkie zobowiązanie nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń, aby pamięć o tamtych wydarzeniach była wiecznie żywa – mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Podczas uroczystości nie zabrakło również wspólnej modlitwy. Ponadto odczytano apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed pomnikiem Ofiar Katynia.

Obchody uświetniły Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Marynarze z Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej // fot. Przemysław Kozłowski

Zbrodnia katyńska


Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tysiące Polaków. Było wśród nich 14,5 tysiąca jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych, w okupowanej przez Związek Sowiecki, wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu. Jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Należy pamiętać, że wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli również gdynianie oraz osoby zawodowo związane z naszym miastem. Najbardziej znaną z nich jest admirał Xawery Czernicki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.04.2022 14:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.04.2022 14:52
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona