1494 (1194) 2022-04-29 - 2022-05-12

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Majówka w Kinie Studyjnym GCF zapowiada się ciekawie. Ponadczasowa filmowa opowieść o miłości i nowe animacje dla całej rodziny – Gdyńskie Centrum Filmowe kusi w maju ciekawym repertuarem. Zbliża się też największy festiwal kina dokumentalnego.

Film „Spragnieni miłości”, wybitne dzieło Wong Kar Waia, reżysera z Hongkongu, to najbardziej zmysłowy romans w historii kina. Właśnie wraca na ekrany, 20 lat po premierze, w odnowionej cyfrowo wersji. Pan Chow i pani Chan mieszkają po sąsiedzku. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka mijają się na schodach, wymieniając zdawkowe uprzejmości. Do czasu, gdy nie odkryją, że ich małżonków łączy romans. Milczące porozumienie stanie się początkiem niezwykłej relacji… „Spragnieni miłości”, film o niespełnionych pragnieniach i samotności, to jeden z najważniejszych obrazów w historii kina.
Wśród premier filmowych na majówkę jest przepiękna animacja dla całej rodziny „Nawet myszy idą do nieba”. Czy mysz może mieć większego wroga niż lis? Czmyszka – mała mysz, która pragnie udowodnić swoją odwagę, stawia czoła lisowi – Rudeuszowi. Wskutek niespodziewanego obrotu spraw oboje trafiają do nieba dla zwierząt. Dopiero tam rozpoczną się ich prawdziwe przygody. „Nawet myszy idą do nieba” to adaptacja powieści czeskiej pisarki – Ivy Procházkovej – pod tym samym tytułem. Animacja lalkowa powstawała przy współpracy polskich lalkarzy i animatorów.
Inny pomysł na wyjście do Kina Studyjnego GCF z dorastającymi dziećmi? Nowy film Disneya i Pixara pt. „To nie wypanda” to opowieść o dorastaniu, potraktowanym bez ogródek. Główna bohaterka, Mei Lee, jest pewną siebie trzynastolatką i szkolną kujonką. Dziewczyna cierpi jednak na specyficzną przypadłość: gdy się mocno ekscytuje, zmienia się w pandę rudą.
Ruszyła sprzedaż biletów na Festiwal Millennium Docs Against Gravity, który po dwóch pandemicznych latach powraca do tradycyjnych majowych dat. Wydarzenie odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 13-22 maja.
W tegorocznym programie znalazło się 80 wyjątkowych filmów z całego świata. Po raz kolejny seansom towarzyszyć będą sesje Q&A z twórcami, wydarzenia specjalne z udziałem gości, debaty i warsztaty. Natomiast nowością będzie Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
Hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat – „Rethink Everything”, maksyma zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo”. Bo ten festiwal ma nieść nadzieję i być impulsem do działania.
Bilety są w sprzedaży online oraz w kasie Kina Studyjnego GCF.
A w repertuarze na ten tydzień są jeszcze m.in. filmy: „Chunging Express”, „Szalony świat Louisa Waina”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Piosenki o miłości”, „Duch śniegów”, „Memoria”, „Gdzie jest Anne Frank”.
Szczegóły i bilety na www.gcf.org.pl.

ikona