1503 (1203) 2022-07-29 - 2022-08-11

Festiwale filmowe z Trójmiasta łączą siły

Nowości i artystyczne perełki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy kiczowe, ale wręcz ikoniczne legendy ekranu w nietypowych miejscach na gdańskim Octopus Film Festival? Wybór mógł być trudny, ale teraz obie imprezy będą miały coś wspólnego – ich organizatorzy nawiązali współpracę. Dyrektor FPFF, Tomasz Kolankiewicz zaprezentuje „po sąsiedzku” swoją sekcję mało znanych polskich horrorów z lat osiemdziesiątych, a widzowie wrześniowego FPFF również mogą liczyć na niespodziankę.


Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że obie imprezy są dla siebie lokalnymi konkurentami i zabiegają o uwagę widzów, ale teraz – po raz pierwszy – łączą siły, żeby dać fanom kina coś wyjątkowego. Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w polskim kinie, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i jedno z odkryć ostatnich lat, niebanalny Octopus Film Festival z Gdańska w tym sezonie zaskoczą publiczność wspólnymi projektami.
O rozpoczęciu współpracy poinformowali organizatorzy obu imprez. Dla gdyńskiego FPFF to zupełnie nowy rozdział. Choć nie odsłonięto jeszcze wszystkich kart, wiadomo już, że dzięki wspólnym działaniom widzowie Octopus Film Festival (który odbędzie się już niebawem, bo w pierwszym tygodniu sierpnia) zagłębią się w polskie kino gatunkowe, a konkretniej – horrory. Dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu, Tomasz Kolankiewicz przygotuje dla nich specjalną sekcję z rodzimym kinem grozy, sięgając po szeroki przekrój filmów z tego gatunku z lat 80. ubiegłego wieku.
Wiadomo już, że specjalna sekcja podczas 5. edycji Octopus Film Festival w Gdańsku zostanie zatytułowana „Dekada grozy. Polskie horrory z lat 80.”
Wśród polskich horrorów, których można spodziewać się na Octopus Film Festival przewijają się m.in. demoniczny „Dom Sary” w reż. Zygmunta Lecha, zanurzony w klimacie fantasy „Alchemik” Jacka Koprowicza czy „Lubię nietoperze” Grzegorza Warchoła i oparte na powieści Karola Irzykowskiego „Widziadło”. Znajdzie się też miejsce na debaty poświęcone temu gatunkowi.

ikona