1505 (1205) 2022-08-26 - 2022-09-01

Lokum i usamodzielnienie. Słowo o mieszkalnictwie wspieranym

Pomoc w postaci zapewnienia miejsca w mieszkaniu wspieranym lub chronionym, a także wsparcie terapeutyczne, aktywizacja i usamodzielnianie – to działania funkcjonującego w ramach gdyńskiego MOPS Zespołu ds. Mieszkalnictwa Wspieranego.

Ponad 100 gdynian skorzystało z takiej formy wsparcia w ostatnich latach. To szansa na samodzielne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, z zaburzeniami czy seniorów. W gdyńskim systemie pomocy społecznej umieszczanie podopiecznych w całodobowych placówkach jest ostatecznością, zarezerwowaną wyłącznie dla tych, których stan zdrowia, czy stan psychiczny nie daje nadziei na funkcjonowanie w środowisku.
Dorośli gdynianie z niepełnosprawnościami, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w miejscu zamieszkania, mogą zostać objęci wsparciem Zespołu ds. Mieszkalnictwa Wspieranego.
Mieszkania wspierane to szansa dla tych, którzy potrzebują nie tylko odpowiedniego do stanu zdrowia miejsca zamieszkania, ale także pomocy w przejściu do pełniejszego udziału w różnych sferach życia.
Ta forma wsparcia przygotowana jest z myślą o osobach, które nie są w stanie żyć samodzielnie, ale nie ma konieczności, aby przeprowadzały się do takich jednostek jak np. Domy Pomocy Społecznej.
Aby dana osoba mogła zostać zakwalifikowana, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub być seniorem, który nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie w środowisku zamieszkania. Powinna także posiadać dochód pozwalający na samodzielne utrzymanie się w zakresie wyżywienia, ubrania, zakupienia środków czystości. Pozostała odpłatność uzależniona jest od dochodu mieszkańca.
Taka forma pomocy obejmuje nie tylko zapewnienie miejsca do życia, ale także wsparcie terapeutyczne, aktywizację oraz działania zmierzające do usamodzielnienia. W ostatnich latach skorzystały z niej ok. 102 osoby. Aktualnie w mieszkaniach wpieranych i chronionych mieszkają 73 osoby, a od września wprowadzą się jeszcze 4.
Ważne, by były aktywne. odbywać się może w Środowiskowym Domu Samopomocy, w ramach warsztatów terapii zajęciowej, klubów samopomocowych, w świetlicach dla seniorów, Centrum Integracji Społecznej, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a także poprzez pracę zawodową.

ikona