1508 (1208) 2022-09-16 - 2022-09-22

Ograniczone zaufanie – sposób na fałszywego wnuczka

400 tysięcy złotych – tyle straciła tygodniu 80-letnia mieszkanka Gdyni oszukana metodą „na wnuczka”. Choć gdyńska policja prowadzi kampanię społeczną skierowaną do seniorów, choć policjanci regularnie odwiedzają kluby seniora, centra sąsiedzkie i kościoły, ostrzegając przed oszustami w naszym mieście, wciąż dochodzi do podobnych sytuacji.


Do 80-letniej mieszkanki Gdyni zadzwonił na telefon komórkowy mężczyzna. Przedstawił się jako jej wnuk. Mówił, że potrącił kobietę i ta trafiła do szpitala. Aby uniknąć odpowiedzialności karnej musi zapłacić dużą kwotę pieniędzy. Kobieta schowała pieniądze do reklamówki i przekazała wskazanemu mężczyźnie. Po jakimś czasie 80-latka przekazała kolejną kwotę. W ten sposób straciła ponad 400 tys. zł. Sprawą zajmują się policjanci.
Metoda „na wnuczka” to jeden z częściej wykorzystywanych przez oszustów sposobów wyłudzeń pieniędzy od seniorów. Ale podają się też za policjantów czy pracowników różnych firm lub instytucji usługowych.
Co więcej, oszustwa mają formę nie tylko rozmów telefonicznych: to może być sms czy mail z informacją, że należy uregulować koszt dostawy niezamawianej przez nas paczki. Oszuści zjawiają się też czasami osobiście, np. pod pretekstem sprawdzenia instalacji w mieszkaniu.
Od ponad dwóch lat gdyński samorząd i Komenda Miejska Policji w Gdyni prowadzą kampanię społeczną STOP na rzecz przeciwdziałania przestępczości wobec gdyńskich seniorów. Komenda Miejska Policji w Gdyni, Urząd Miasta Gdyni, jednostki miejskie wspólnie działają, byśmy wszyscy umieli rozpoznawać sytuacje zagrożenia wyłudzeniem pieniędzy i skutecznie zareagować. Warto wspomnieć m.in. o tym, że gdyńscy policjanci regularnie spotykają się z seniorami i ostrzegają przed metodami oszustów, a w mieście pojawiają się plakaty kampanii.
Zasady ograniczonego zaufania:
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na znany Ci numer i opowiedz o sytuacji,
  • w takich bądź podobnych sytuacjach nigdy nie wręczaj nikomu pieniędzy, nie podpisuj żadnych dokumentów,
  • nie zaciągaj kredytów na cel, którego nie znasz,
  • nie wypłacaj ze swojego konta żadnych oszczędności i nie przekazuj jej obcym którzy twierdzą, że Twoje konto jest zagrożone,
  • nie przekazuj pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za Twoich krewnych
  • nie przekazuj informacji na swój temat osobom nieznajomym,
  • nie otwieraj drzwi do mieszkania osobom, których nie znasz,
  • żądaj identyfikatora od odwiedzających Cię pracowników instytucji.

ikona