1508 (1208) 2022-09-16 - 2022-09-22

Wizyta studyjna w Szwecji

Gdyńska Rada Rodziny z Niepełnosprawnością odbyła wizytę studyjną w Karlskronie. Rada zapoznała się z rozwiązaniami dotyczącymi opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, zależnymi, których podstawą jest ustawa LLS czyli o Pomocy i Usługach dla Osób z Niepełnosprawnością.


Podczas wizyty w Karlskronie na gdyńskiej delegacji zrobiły wrażenie warunki, w jakich mieszkają i jak są postrzegane osoby zależne z niepełnosprawnościami. Najważniejsze indywidualne podejście do osoby z niepełnosprawnością i dokładne rozpoznanie jej potrzeb oraz deinstytucjonalizacja.
Zależne dorosłe osoby z niepełnosprawnością mieszkają w kameralnych 5–lokalowych domach, położonych w pięknym otoczeniu przyrody. W zależności od potrzeb i zainteresowań ich aktywności odbywają się w różnych miejscach i skoncentrowane są na różnych dziedzinach, jak ogrodnictwo, opieka nad psami, spacery po lesie, gotowanie, muzyka. Apartamenty, w których żyją mieszkańcy wyposażone są w kuchnię, pokój dzienny, sypialnię, łazienkę i toaletę oraz patio. Ale są i oczywiście miejsca na integrację – wspólny salon z kuchnią i patio. W Karlskronie zależne dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mieszkają w kilku niedużych miejscach zakwaterowania w otoczeniu zieleni i mają do dyspozycji różne miejsca aktywności. To przeciwieństwo rozwiązań polskich – dużych Domów Pomocy Społecznej (DPS), zamieszkałych nawet przez około 100 mieszkańców, gdzie brakuje indywidualnego podejścia do każdej osoby.
Należy zauważyć, że deinstytucjonalizacja i zmiana przepisów potrzebne są głównie na szczeblu krajowym.
Gdyński samorząd od kilku lat wprowadza podobne do szwedzkich rozwiązania, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami, z zaburzeniami czy seniorzy mogą sprawnie i samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.
W ramach gdyńskiego MOPS działa Zespół ds. Mieszkalnictwa Wspieranego, który zapewnia potrzebującym mieszkania wspierane lub chronione, a także wsparcie terapeutyczne, aktywizację i usamodzielnianie. W gdyńskim systemie pomocy społecznej umieszczanie podopiecznych w całodobowych placówkach, jak DPS-y jest ostatecznością, zarezerwowaną wyłącznie dla tych, których stan zdrowia, czy stan psychiczny nie daje nadziei na funkcjonowanie w środowisku. Obecnie w mieszkaniach wpieranych i chronionych mieszkają 73 osoby, a we wrześniu wprowadzą się kolejne 4. Mieszkania takie znajdują się zarówno w lokalach istniejących od lat zasobów komunalnych Gdyni lub kupowanych specjalnie na te potrzeby i adaptowanych, jak również w nowo budowanych blokach komunalnych bez barier (pierwszy powstał przy ul. Dickmana 39, drugi powstanie przy ul. Turkusowej) – zaprojektowanych tak, by były w pełni dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

ikona