1510 (1210) 2022-09-30 - 2022-10-06

Uwolnić ropuchę – Eko Patrol w akcji

Ratują wszystkie zwierzęta, które znalazły się w niebezpieczeństwie – ssaki, ptaki, ryby, gady, płazy – bez wyjątku. Tym razem Eko Patrol Straży Miejskiej w Gdyni uwolnił z potrzasku przy kolejce na Kamienną Górę około 10 ropuch szarych – zwierzęta niezwykle pożyteczne z punktu widzenia człowieka i, jak wszystkie płazy w Polsce, objęte ochroną gatunkową.


Dolna stacja kolejki na Kamienną Górę. Do wjazdu na szczyt przymierzała się grupa mieszkańców. Przed wejściem do budynku stacji ktoś zauważa w betonowej niszy kilka ropuch, które próbują bezskutecznie wydostać się z potrzasku, wspinając się i skacząc z wyłożonego kamieniami dna zagłębienia na betonową ścianę. Ta jednak okazała się nie do sforsowania – około 1 metr to zbyt wysoko dla Bufo bufo, czyli ropuchy szarej, zwanej też zwyczajną. Choć żyją również w górach, nawet powyżej 2000 m n.p.m., są lepszymi wspinaczami niż skoczkami – poruszają się głównie chodząc, unosząc ciało nieco nad ziemią, skokami poruszają się nieporadnie.
Ale na pionową betonową ścianę ropucha szara się nie wespnie. I nie wskoczy. Widząc bezsilność płazów mieszkańcy zawiadamili więc pracownika kolejki, ten swojego kierownika, który z kolei dzwoni pod numer Eko Patrolu Straży Miejskiej. Funkcjonariusze przybyli na miejsce. Poprosili o zatrzymanie kolejki, weszli do niszy i wydostali stamtąd ropuchy.
Mieszkańcy powiadamiając o uwięzionych ropuchach, zachowali się prawidłowo i odpowiedzialnie, gdyż w sytuacji kiedy zwierzę potrzebuje pomocy, jak wskazuje kodeks wykroczeń, jesteśmy zobowiązani samemu udzielić pomocy albo poinformować służby, które mogą to zrobić.
Zaczyna się jesień, więc wiele gatunków zwierząt poszukuje już miejsc do przezimowania, dlatego są bardziej aktywne i ruchliwe. Jak jest okazja, wchodzą do piwnic, na strychy, jak np. nietoperze, przy których trzeba szczególnie uważać na ich ostre zęby. Dodatkowo, jak się nietoperza złapie w dzień, to wypuścić można dopiero wieczorem, bo w ciągu dnia ptaki mogą go zadziobać. Przy łapaniu nietoperzy Eko Patrol współpracuje z fundacją Salamandra przy Uniwersytecie Gdańskim, która specjalizuje się w ratowaniu i leczeniu nietoperzy.
Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zwierzęta wymagające pomocy, poinformujmy Eko Patrol Straży Miejskiej w Gdyni – tel. 986, 58 660 11 83, 661 600 571.

ikona