1517 (1217) 2022-11-25 - 2022-12-01

Nie marnujemy! Gdyńskie sklepy społeczne wzorem dla innych

Czy polskie „Samorządy nie marnują”? Na razie bywa z tym różnie, choć są pierwsze pozytywne przykłady zapobiegania marnowaniu żywności – w tym w Gdyni. Miasto doceniono w opublikowanym w ramach specjalnej kampanii raporcie „Rola samorządu terytorialnego w zapobieganiu marnowaniu żywności”. Za wzór do naśladowania służą gdyńskie sklepy społeczne, czyli pierwsze w Polsce punkty wsparcia żywnościowego dla osób w potrzebie.


Raport, w którym wyróżniono Gdynię to element większego projektu – wspomnianej kampanii „#Samorządy nie marnują”, którą Federacja Polskich Banków Żywności będzie realizować aż do października przyszłego roku. Wszystko po to, żeby silniej zaangażować polskie samorządy w jedno z największych wyzwań naszych czasów. Główne założenie to między innymi wsparcie miast i gmin w zakresie tworzenia szerszych strategii związanych z tym tematem. Inicjatywę wspierają środki z rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Przypomnijmy, że sklepy społeczne w Gdyni to funkcjonujące dzięki współpracy miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Bankiem Żywności w Trójmieście punkty – obecnie dwa, przy ul. Lotników i przy ul. Maciejewicza.
Osoby, które potrzebują wsparcia mogą przyjść do sklepu społecznego tak jak do zwykłego sklepu i wybrać spośród dostępnych produktów, z jedną różnicą: nie muszą za nie płacić. To sposób na to, aby pomóc stanąć na nogi w trudnej sytuacji szczególnie tym, którzy nie kwalifikują się do otrzymania systemowej pomocy z MOPS. Odegrały też ważną rolę w okresie przyjmowania w mieście większej liczby uchodźców z Ukrainy. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku sklepy społeczne w Gdyni przekazały 33,5 tony żywności, a z ich pomocy skorzystało 1467 osób.

ikona