1519 (1219) 2022-12-09 - 2022-12-15

Czy wełna to dobry wybór?

Sezon jesienno-zimowy to zawsze impuls do zwracania uwagi na materiały. Szukamy ciepłych swetrów, czapek, rękawiczek i koców. Wełna to zawsze pierwsze, co przychodzi nam na myśl gdy stawiamy na ciepło i komfort. A co powiesz na to, że wełna ma gorszy wpływ na środowisko niż poliester i może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie?


Według wzorca „Made By Environmental Benchmark” stworzonego dla zrównoważonej mody, wełna to klasa E (najniższa) – jej produkcja jest tak samo negatywna jak bawełna konwencjonalna oraz nylon. Warto więc się temu przyjrzeć.
Rocznie powstaje ok. 1160 mln kg wełny z globalnego stada, które liczy 1.16 mld owiec.
Z jednej owcy produkowanych może być ok. sześciu swetrów łącznie, czyli łącznie daje to prawie siedem miliardów swetrów rocznie!
Naturalny materiał naprawdę jest naturalny? Wełna nie jest wolna od pasożytów naturalnie występujących na sierści zwierząt. Owce hodowane na wełnę konwencjonalną zabezpiecza się przed nimi poprzez kąpiele w chemicznych pestycydach, spryskiwanie ich chemicznymi mieszankami. Często te substancje wstrzykuje się bezpośrednio w formie szczepionek. Surowe włókna wełny zawierają tłuszcz i zanieczyszczenia. Do dalszej obróbki niezbędne jest szorowanie z użyciem silnej chemii toksycznej dla środowiska i szkodliwej dla człowieka składającej się z detergentów i emulgatorów. Niestety, nawet „naturalna” wełna nie jest wcale naturalna, wręcz przeciwnie, jest niezwykle toksyczna. Jak zatem kupować i nosić wełnę?
Pierwszy obieg? Tylko z certyfikatem!
R-W-S Responsible Wool Standard (RWS) to dobrowolny program, który pomaga hodowcom spełnić wymagania konsumentów, detalistów i marek w kwestiach etycznej hodowli owiec dla wełny. Norma potwierdza, że spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt i gospodarowania gruntami. Wełna z tym certyfikatem pochodzi od owiec, które wypasane są na naturalnych pastwiskach, na których nie stosuje się pestycydów, herbicydów ani nawozów sztucznych. Certyfikat ogranicza również ilość używanych antybiotyków i nakłada obowiązek utylizacji i oczyszczania tłuszczu z wyczesywanych włókien.
PETA zwraca uwagę na minus tego certyfikatu. Nie obejmuje on podejścia do zwierząt w kwestii właściwego traktowania ich w podczas golenia. Organizacja uważa, że te mimo certyfikatu owce spotykają się z okrutnym traktowaniem.
Jak wybierać ubrania wełniane?
Wełna jest jednym z najlepszych materiałów do noszenia. Ma wiele plusów, ale jej produkcja wiąże się z powszechnym okrucieństwem i cierpieniem zwierząt, jak również negatywnym wpływem na środowisko. Dlatego decydując się na wełnę, wybieraj ubrania, które są już w obiegu, kupuj je w sklepach typu second hand lub rób wymiany ze znajomymi. Dbaj też o te, które masz już w szafie.
A jeśli jakieś swetry są Ci już niepotrzebne, oddaj je na zbiórkę marki Ubrania Do Oddania i wesprzyj podopiecznych gdyńskiego schroniska Ciapkowo. Jak? Wejdź na www.ubraniadoodania.pl/gdynia i wszystkiego się dowiedz.

ikona