690 (299) 2005-01-21 - 2005-01-27

Informator Europejski nr 98

"Poradnik dla Polaków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii"
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii przygotowało broszurę "Żyć
i pracować w Wielkiej Brytanii", zawierającą informacje i porady dla osób, którzy rozpoczynają pobyt w tym kraju oraz chcą znaleźć tu pracę i mieszkanie. W Wielkiej Brytanii - przypomina poradnik - wciąż obowiązuje wiele regulacji prawnych, związanych z podjęciem pracy. M. in. w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy należy zarejestrować się w Home Office - poradnik podaje najważniejsze informacje dotyczące procedury rejestracji. Można się z niego też dowiedzieć, że minimalna stawka płacona za godzinę pracy osobom powyżej 22 lat wynosi 4,85 funta brutto, a pracodawca powinien odprowadzić od tego podatek i ubezpieczenie społeczne. Broszura zawiera też porady dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą.
Poradnik radzi również jak uniknąć przykrych doświadczeń i nie dać się oszukać nieuczciwym pośrednikom. Jedna z głównych zasad,
o których należy pamiętać, to ta, że nikt nie ma prawa zatrzymać naszego paszportu. Nie należy także płacić za pośrednictwo.
W Wielkiej Brytanii pobieranie opłat za znalezienie komuś pracy jest nielegalne - można to nawet zgłosić na policję. Poradnik przestrzega, że czasem oszuści wyłudzają pieniądze pod pozorem opłaty rejestracyjnej. Ale rejestracji dokonuje się dopiero po znalezieniu pracy i można to zrobić samemu.
Zawiera on także użyteczne uwagi dotyczące szukania i wynajmowania mieszkania, opieki lekarskiej, udziela wskazówek, co zrobić, gdy zgubi się dokumenty lub zostaną one skradzione, albo gdy padło się ofiarą przestępstwa.
Wszystkim znającym angielski doradza się przejrzenie stron internetowych, których adresy są zamieszczone w broszurze, i odwiedzenie placówek "Job Centre Plus", gdzie szukający pracy mogą skorzystać z darmowych telefonów i porad konsultantów.
Poradnik jest dostępny na stronach internetowych:
http://www.zpwb.org.uk/pl/index.php.

"Przewodnictwo Luksemburga w Unii Europejskiej"
1 stycznia 2005 r., przewodnictwo w Unii Europejskiej przejął
od Holandii Luksemburg. Prezydencja Luksemburga, sprawowana przez to państwo już po raz 11 od czasu podpisania traktatów założycielskich Wspólnot, zakończy się 30 czerwca 2005 r., gdy kierownictwo Unii przekazane zostanie Wielkiej Brytanii.
Wielkie Księstwo Luksemburga to państwo zamieszkane przez 451 600 obywateli i zajmujące powierzchnię 2,6 tys. km2 i graniczące
z Niemcami, Francją i Belgią. Językami urzędowymi są: luksemburski, francuski i niemiecki. Funkcję głowy państwa pełni w Luksemburgu, monarchii konstytucyjnej, Wielki Książę Henryk, premierem i ministrem finansów jest Jean-Claude Juncker, we wrześniu b.r. wybrany również szefem nieformalnej Eurogrupy (ministrów finansów 12 państw strefy euro), a ministrem spraw zagranicznych – Jean Asselborn.
W Parlamencie Europejskim zasiada 6 deputowanych z Luksemburga. PKB tego państwa wynosi 23,5 mld EUR, PKB na głowę ludności – 52,600 EUR, stopa inflacji – 2,3%, a stopa bezrobocia – 4,2%.
Najważniejsze zadania, które zamierza realizować Prezydencja, to mi. in.: osiągnięcie politycznej zgody państw członkowskich Unii w sprawie perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013; kontynuacja realizacji Strategii Lizbońskiej, która zgodnie z decyzją Rady Europejskiej
w marcu 2000 r. ma sprawić, aby do 2010 r. gospodarka europejska stała się najbardziej konkurencyjną, dynamiczną, opartą na wiedzy
i spójną społecznie gospodarką na świecie, zdolną do zrównoważonego wzrostu i oferującą więcej dobrych miejsc pracy; wobec rozbieżności
w implementacji Paktu Stabilności i Wzrostu, Prezydencja Luksemburga zamierza dokonać przeglądu reguł Paktu; kontynuacja poszerzenia Unii Europejskiej: podpisanie Traktatu Akcesyjnego
z Bułgarią i Rumunią na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych w kwietniu b.r. i rozpoczęcie negocjacji członkowskich
z Chorwacją 17 marca b.r. W kwestii otwarcia negocjacji z Turcją, nie jest prawdopodobne, by nastąpiło to w trakcie przewodnictwa Luksemburga.

"Raport o zatrudnieniu Polaków po 1 maja 2004 roku"
W trzech krajach dawnej Unii Europejskiej, które otworzyły swoje granice dla pracowników z nowych państw UE pół roku po rozszerzeniu zarejestrowano nieco ponad 65,6 tys. pracowników z Polski. Najwięcej z nich – około 50 tys. w Wielkiej Brytanii, 14 tys. w Irlandii i blisko 1,6 tys. w Szwecji.
Dane te przedstawiono w Warszawie na konferencji "Konsekwencje rozszerzenia Unii Europejskiej dla rynków pracy i migracji w Europie. Ewaluacja pierwszego półrocza". Konferencję zorganizowało Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Większość Polaków trafiała do regionów wiejskich i małych miasteczek. Byli zatrudniani w przemyśle, na budowie, w gastronomii, w gospodarstwach; kobiety znajdowały pracę jako pomoce domowe
i opiekunki. Wg ekspertów, nie potwierdziły się obawy przed masowym napływem pracowników z nowych państw UE.

"Europejski rzecznik"
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich prowadzi dochodzenia
w sprawie skarg dotyczących niewłaściwego administrowania w instytucjach i organach Unii Europejskiej. Na ręce rzecznika mogą składać skargi obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej lub też ich mieszkańcy. Prawo takie posiadają także przedsiębiorstwa, stowarzyszenia i inne jednostki mające statutowe siedziby na terenie Unii Europejskiej.
Rzecznik praw obywatelskich opublikował na swojej stronie broszurę
z informacjami, kto i kiedy może wnieść do niego skargę. Broszura jest dostępna w 21 językach, w tym w języku polskim:
http://www.euro-ombudsman.eu.int/home/pl/default.htm. Z internetu można pobrać również formularz skargi lub wypełnić go on-line. Formularz w języku polskim znajduje się na stronie: http://www.euro-ombudsman.eu.int/form/pl/default.htm

"O europejskich funduszach"
Serwis BiznesPartner.pl opracował nowy serwis internetowy pt. "I Ty możesz pozyskać refinansowanie na szkolne przedsięwzięcia. Samouczek internetowy o europejskich funduszach strukturalnych". Projekt powstał dzięki wsparciu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w ramach konkursu MEDIA 2004.
Kluczowym celem projektu jest pokazanie środowisku szkolnemu: nauczycielom, zarządom szkół, dyrektorom, wykładowcom akademickim, dziekanom, uczniom, studentom, ich rodzicom szansy współfinansowania szkolnych przedsięwzięć z funduszy strukturalnych, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej.
Istotą serwisu jest przybliżenie użytecznej wiedzy na temat Unii Europejskiej i funduszy strukturalnych.
BiznesPartner.pl publikuje w serwisie „Aktualności” dotyczące konkursów i ogłoszeń na temat funduszy strukturalnych skierowanych do szkół. Użytkownik znajdzie w serwisie wiedzę "w pigułce" o Unii Europejskiej i o funduszach strukturalnych. Z kolei "Przydatne linki"
z adresami stron internetowych instytucji zajmujących się sprawami Unii i funduszami strukturalnymi ułatwią dociekliwym pogłębianie wiedzy.
Projekt jest dostępny na stronach http://fundusze.biznespartner.pl

"Termin przedłużony"
Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych) przedłużyła termin składania wniosków na projekty dotyczące współpracy i wymiany międzynarodowej w celu zwalczania wyłączenia społecznego. Nowy termin to 18 lutego 2005.
KE oczekuje wniosków mających na celu promowanie międzynarodowej współpracy, wymiany informacji oraz wzajemnego uczenia się pomiędzy państwami członkowskimi w celu poprawy efektywności i skuteczności polityki i programów zwalczania ubóstwa
i wyłączenia społecznego, a przez to realizacji otwartej metody koordynacji w odniesieniu do ubóstwa i wyłączenia społecznego,
w szczególności rozwoju i wdrażania Krajowego Planu Działania na rzecz Integracji Społecznej.
Więcej informacji można znaleźć pod adresami: http://europa.eu.int/comm/employment_social/calls/2004/vp_2004_004/tender_en.htm

"Konkurs plastyczny Polska- Pierwszy rok w UE"
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej ogłasza Otwarty Konkurs dla uczniów średnich szkół plastycznych i klas o profilu plastycznym oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych na plakat pod hasłem „Polska – pierwszy rok w Unii Europejskiej”, promujący pierwszy rok członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na zwycięzców wyłonionych przez jury czekają nagrody pieniężne. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie oraz umieszczone w katalogu. Projekt plakatu wybrany do druku będzie upowszechniony na terenie całego kraju. Termin nadsyłania prac upływa 18 lutego 2005 r.
Założenia oraz regulamin konkursu plastycznego dostępne da na stronie http://www1.ukie.gov.pl

ikona