718 (327) 2005-08-19 - 2005-08-25

Informator Europejski Nr 112

Nowa edycja programu Kultura 2000 na rok 2006!

12 lipca 2005 roku została ogłoszona edycja programu Kultura 2000 na rok 2006. Podobnie jak w ubiegłym roku Komisja Europejska nie wskazała sektorów priorytetowych. Oznacza to, że ilość przyznanych grantów będzie mniej więcej taka sama we wszystkich dziedzinach.

Jak informuje Punkt Kontaktowy ds. Kultury przyznanych zostanie:
 około 50 grantów dla projektów jednorocznych w dziedzinie dziedzictwa kulturowego,
 około 20 grantów dla projektów jednorocznych w dziedzinie sztuk wizualnych,
 około 50 grantów dla projektów jednorocznych w dziedzinie sztuk performatywnych,
 około 10 grantów dla projektów jednorocznych w dziedzinie książek i czytelnictwa (projekty w tym sektorze mogą zawierać m.in. działania nastawione na promocję czytelnictwa w Europie i doskonalenie umiejętności zawodowych tłumaczy w zakresie przekładów dzieł literackich),
 około 7 grantów dla wieloletnich porozumień o współpracy w dziedzinie dziedzictwa kulturowego,
 około 3 grantów dla wieloletnich porozumień o współpracy w dziedzinie sztuk wizualnych,
 około 7 grantów dla wieloletnich porozumień o współpracy w dziedzinie sztuk performatywnych,
 około 2 grantów dla wieloletnich porozumień o współpracy w sektorze książek, czytelnictwa i tłumaczeń.

Wnioski można składać do:
 17 października 2005 r., dla projektów jednorocznych i projektów związanych z tłumaczeniami;
 28 października 2005 r., dla projektów wieloletnich.

Więcej informacji:
http://europa.edu.pl/portal/index/strony?mainSP=strony



Konkurs w ramach Phare 2003 SSG

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do składania wniosków o udzielenie wsparcia w ramach programu Phare 2003 Spójność Społeczno-Gospodarcza „Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia”.

Celem jest stworzenie szans osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym na integrację społeczną i zawodową, głównie poprzez:
 coaching i doradztwo związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej,
 poradnictwo psychologiczne,
 szkolenie związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej,
 udzielanie jednorazowego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie refundacji części (max. 50%) wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poniesionych przez beneficjentów przedsięwzięcia w okresie 6 miesięcy od dnia rejestracji oraz refundacji wydatków, związanych ze składkami na: obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych poniesionych przez beneficjentów przedsięwzięcia w okresie 6 miesięcy od dnia rejestracji działalności gospodarczej do 100%.

Do ubiegania się o wsparcie uprawnione są osoby prawne, które zgodnie ze statutem nie działają w celu osiągnięcia zysku, wspierają przedsiębiorczość, posiadają niezbędny potencjał ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie dotyczące realizacji programów w zakresie promocji zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich.

Kwota wsparcia na realizację jednego przedsięwzięcia musi mieścić się w następującym przedziale: 100.000,00 EUR - 200.000,00 EUR.
Wsparcie nie może przekraczać 90% kwalifikowanych wydatków netto przedsięwzięcia.

Terminy składania wniosków:
 do 12 września 2005 r. - godz. 16.00,
 do 10 października 2005 r. godz. 16.00
Wnioski należy wysyłać w zaklejonej kopercie listem poleconym, przesyłką kurierską lub dostarczyć osobiście na adres:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa.

Wszelkie zapytania dotyczące sposobu wypełniania i składania wniosków można kierować na adres e-mailowy: konkursis@parp.gov.pl lub fax: 0-22 432 84 41 (35).
Więcej informacji o programie na stronie:
http://www.parp.gov.pl/dotphare3rzl_ngos50.html



Dofinansowanie projektów dotyczących edukacji globalnej

Fundacji Edukacja dla Demokracji zaprasza polskie organizacje pozarządowe do składania wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących edukacji globalnej.

Edukacja globalna otwiera ludziom oczy i umysły na świat oraz uświadamia o konieczności podejmowania działań na rzecz dążenia do większej sprawiedliwości, równości i zagwarantowania respektowania praw człowieka dla wszystkich. Edukacja globalna jest globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej, która pozwala ludziom zrozumieć współzależności pomiędzy ich własnym życiem i życiem innych ludzi na całym świecie, w zmieniającej się stale globalnej i wielokulturowej społeczności.

Termin składania wniosków o dofinansowanie upływa 4 września 2005.
Szczegółowe informacje o edukacji globalnej i warunkach konkursu znajdują się na stronie Fundacji Edukacja dla Demokracji:
http://www.edudemo.org.pl/global oraz http://www.tydzienedukacjiglobalnej.pl/

Program edukacji globalnej realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) przy Radzie Europy we współpracy z Grupą Zagranica.


Projekty modelowe dla przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki i Pracy zamieściło na swoich stronach internetowych projekty modelowe na dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działania 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa.
Zostały one opracowane na podstawie konkretnych przykładów. Dotyczą małych przedsiębiorstw działających na rynku nie dłużej niż 36 miesięcy. Każde z nich ma odmienną charakterystykę, własną politykę rozwoju, indywidualne potrzeby i zajmuje się określoną branżą. Przygotowane projekty modelowe mają pokazać potencjalnym wnioskodawcom jak poprawnie przygotować wymagane dokumenty do ubiegania się o środki z funduszy strukturalnych w ramach działania 3.4 ZPORR. Pokazują przykładowe przedsięwzięcia promujące ciekawe i innowacyjne pomysły. Dają wskazówki, w jaki sposób podnieść zdolność inwestycyjną firmy, a od strony technicznej zawierają informacje jak poprawnie wypełnić wniosek i biznes plan, jaki rodzaj informacji zawrzeć w każdej z rubryk.

Są to w znacznej mierze wypełnione wnioski o dotacje unijne wraz z załącznikami. W przypadku „Mikroprzedsiębiorstw” są to:
 częściowo wypełniony wniosek
 rozszerzony opis merytoryczny
 przykładowy biznes plan.

Tytuły opracowanych projektów modelowych to:
1. Budowa pawilonu handlowo-usługowego i zakup środków trwałych celem rozszerzenia działalności.
2. Adaptacja lokalu oraz zakup urządzeń do centrum fotografii cyfrowej.
3. Unowocześnienie procesu wytwarzania systemów orynnowania.
4. Zakup i montaż groty solnej wraz z kompleksowym wyposażeniem.
5. Kriokomora jako podstawa usług terapeutyczno-rehabilitacyjnych przedsiębiorstwa.

Wszystkie projekty modelowe znajdują się na stronie internetowej http://www.erdf.edu.pl w zakładce Projekty modelowe oraz na stronie Ministerstwa poświęconej funduszom strukturalnym w dziale Projekty/
Projekty modelowe: http://www.funduszestrukturalne.gov.pl


Paszport z Chipem

Już za rok pojawią się w Polsce nowoczesne paszporty biometryczne z cyfrowym wizerunkiem twarzy i odciskami palców. Stare dokumenty nie stracą swojej ważności.
Obowiązek wprowadzenia paszportów biometrycznych na państwa członkowskie nałożyła Unia Europejska. Każdy z krajów Wspólnoty musi wydawać "dokumenty zawierające nośnik pamięci, w którym będzie zapisany wizerunek twarzy oraz odciski palców". Takie paszporty, nie do podrobienia, mają utrudniać terrorystom przemieszczanie się po świecie.

Jak będzie wyglądał paszport biometryczny?
Będzie posiadał formę książeczki. Strona z danymi personalnymi nie będzie się różnić od tej w obecnie wydawanych paszportach. Jednak nowe dokumenty zostaną wyposażone w mikroprocesor, przechowujący informacje biograficzne, cyfrowy wizerunek twarzy i odciski palców. Danych tych nie będzie można ujawnić bez wiedzy posiadacza paszportu.
Odciski palców na miejscu będą pobierali urzędnicy. W tej chwili takie uprawnienia mają tylko służby mundurowe. Tymczasem rząd właśnie pracuje nad nowelizacją Ustawy o paszportach. Znajdzie się w niej zapis o przyznaniu takiego prawa także urzędnikom.
Opracowano na podst. EuroPAP, 03.08.05

ikona