729 (338) 2005-11-03 - 2005-11-09

Skąd Miasto ma pieniądze i na co je wydaje?

Co robimy, gdy w budżecie nie wystarcza pieniędzy na wszystkie potrzeby?

Podobnie jak w gospodarstwie domowym, w budżecie Miasta nie zawsze starcza na wszystko, co chcielibyśmy sfinansować. Czasami musimy odłożyć nasze plany na później, albo pozwolić, aby ktoś pomógł nam je zrealizować.
Aby mieszkańcom żyło się dobrze i bezpiecznie, Miasto w pierwszej kolejności musi zapewnić finansowanie potrzeb, z których korzystają wszyscy. Są to zadania własne, do których należą m.in:
- ochrona środowiska i przyrody, gospodarka wodna;
- utrzymanie i naprawa dróg, mostów, ulic, placów oraz organizacja ruchu drogowego;
- zapewnienie lokalnego transportu zbiorowego;
- utrzymanie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji,
- ochrona zdrowia, pomoc społeczna,
- gminne budownictwo mieszkaniowe;
- edukacja, utrzymanie bibliotek i innych instytucji kultury;
- rozwój kultury fizycznej i turystyki;
- utrzymanie zieleni gminnej i zadrzewień;
- utrzymanie porządku publicznego;
- zapewnienie promocji miasta i jego okolic;
- współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
Miasto otrzymuje również od państwa tzw. zadania zlecone, do których należą m.in.:
- zapewnienie funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej;
- wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych;
- gospodarka gruntami i nieruchomościami;
- zapewnienie opieki społecznej;
- wypłata zasiłków, usługi opiekuńcze;
- zapewnienie funkcjonowania Inspektoratu Nadzoru Budowlanego;
Oprócz wspomnianych zadań “bieżących” władze miasta - przy współudziale mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców sektora publicznego i prywatnego - realizują Strategię Rozwoju Gdyni, dzięki której określa się główne kierunki i cele rozwoju miasta.
W Gdyni dokument ten uchwalony i ostatecznie zaakceptowany został przez Radę Miasta Gdyni w 2003 roku. Odnosi się on do wielu płaszczyzn życia społecznego i gospodarczego miasta, a ostateczny termin realizacji zadań wskazanych w Strategii ustalono na 2013 rok.
Państwo często spóźnia się z przekazywaniem pieniędzy na zadania, które zleca. Wówczas gmina musi finansować je z własnych środków, a co za tym idzie - zabrać pieniądze przeznaczone na zadania własne. Dlatego, część remontów lub też innych wcześniej zaplanowanych działań, zostaje odłożonych na kolejne lata. Następstwem tego jest niezadowolenie mieszkańców, np. ze złej jakości ulic, braku nowych miejsc rekreacji albo zmniejszenia patroli straży miejskiej i policji.
Właśnie w takich sytuacjach nieodzowne są organizacje pozarządowe, które powstają w celu rozwiązywania konkretnych problemów danej społeczności.
W Gdyni działa około 800 takich organizacji. Ich stale rosnąca liczba, świadczy o dużej świadomości społecznej mieszkańców, którzy chcą w aktywny sposób włączyć się w życie Miasta. Gdynia już w 1995 roku jako pierwsza w kraju uchwaliła Program Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, na którym wzorowały się pozostałe samorządy w całej Polsce (których jest ponad 2500). Od 2003 roku Rada Miasta Gdyni co roku uchwala bieżący program, na którym opiera się współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Bardzo ważne dla Miasta i jego mieszkańców są lokalne inicjatywy inwestycyjne. Polegają one na połączeniu wysiłku pewnej grupy ludzi z władzami samorządowymi w celu realizacji zamierzonych planów np. współfinansowania budowy dróg, chodników lub kanalizacji sanitarnej.

ikona