789 (398) 2007-01-26 - 2007-02-01

Co warto wiedzieć o zimie w Gdyni?

W związku z przyjściem zimy przypominamy garść informacji dotyczących akcji Zima w naszym mieście. Umowny sezon zimowy w zakresie oczyszczania miasta trwa od listopada do końca marca.

Nadzór nad akcją w imieniu gminy sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej, gdzie można uzyskać informacje na ten temat (058) 66-88-330 (chodniki), 66-88-335, 66-88-321 (jezdnie).

Na walkę ze śniegiem, lodem, zaspami w nadchodzących miesiącach przeznaczono z budżetu miasta 7 mln zł.

Właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za stan zimowego utrzymania dróg i chodników w granicach terenów, którymi władają. Dotyczy to np.: spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach komunalnych, wojskowych, kolejowych itp.). Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją te chodniki stanowią własność.

Oczyszczanie przystanków komunikacji autobusowej i trolejbusowej należy do Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Do egzekwowania obowiązków właścicieli nieruchomości upoważnieni są funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem akcji zimowej w imieniu Gminy sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej, gdzie można uzyskać wszelkie informacje na ten temat pod nr tel.: 66-88-330 (chodniki), 66-88-335, 66-88-321 (jezdnie).

Zgłoszenia o nieprawidłowościach prowadzenia akcji zimowej oraz o zagrożeniach występujących na drogach i utrudnieniach w komunikacji można kierować do Straży Miejskiej (tel. całodobowy 986) lub do Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Ulice stanowiące układ komunikacyjny miasta zostały podzielone na trzy kategorie w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta.

Akcją zimową objęte są ulice I i II kategorii o łącznej długości ok. 230 km. Są to przede wszystkim trasy komunikacji publicznej, połączenia pomiędzy dzielnicami i osiedlami, dojazdy do ważnych obiektów użyteczności publicznej itp. W roku bieżącym do stałego utrzymania włączono również część dróg III kategorii.

Usuwanie skutków zimy na tych ulicach prowadzone będzie równolegle z pracami na drogach kategorii wyższych, z wykorzystaniem innego sprzętu dostosowanego do charakteru tych ulic (często wąskie, z parkującymi samochodami uniemożliwiającymi przejazd dużych pojazdów pługo-piaskarek). Pozostałe ulice III kategorii utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.

Zimowe utrzymanie jezdni realizowane jest przy podziale miasta na następujące rejony:

- Rejon I (południowy)-obejmujący Śródmieście, Działki Leśne i pozostałe dzielnice w kierunku do granicy miasta z Sopotem i Chwaszczynem, z poniższym podziałem:

Część A: drogi kategorii I i II w całym rejonie I oraz drogi III kategorii w dzielnicach Śródmieście (z wyłączeniem terenów przyportowych), Kamienna Góra, Działki Leśne;

Część B: drogi III kategorii w dzielnicach: Orłowo, Redłowo, Wzg. Św. Maksymiliana;

Część C: drogi III kategorii w dzielnicach: Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Chwarzno - Wiczlino,

Część D: drogi III kategorii w dzielnicach: Wielki Kack, Mały Kack, Dąbrowa, Karwiny.

- Rejon II (północny)- obejmujący Grabówek, tereny przyportowe oraz pozostałe dzielnice w kierunku granicy z Rumią i Kosakowem.

W poszczególnych rejonach usługi zimowego utrzymania dróg wykonują:

Rejon I- Część A i D: Konsorcjum firm Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański Sp. j. Poznań, ul. Jasielska 7 i Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych Gdynia, ul. Sportowa 8 reprezentowane przez pierwszą z tych firm (tel. 781-68-52)

Rejon I -Część B i C: „PLATAN” Ewa Ostrzyniewska – Patyna (tel. 0-501-786-089)

Rejon II -Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych „Sanipor” (tel. 667-02-00, 623-83-93).

Zgodnie z podpisanymi umowami, wszystkie pojazdy wykorzystywane do zimowego utrzymania dróg w Rejonie I część A i w Rejonie II, są wyposażone w elektroniczne urządzenia GPS i GSM do zdalnego monitorowania pracy sprzętu. Za pomocą sieci Internetu, na stanowiskach dyspozytorskich i nadzoru możliwa będzie m.in. bieżąca lokalizacja pojazdów uczestniczących w akcji zimowej i rejestracja informacji o wykonywanych zabiegach ze zobrazowaniem sytuacji na mapach cyfrowych miasta.

Utrzymanie zimowe gminnych ciągów pieszych obejmuje chodniki, przejścia, schody, kładki i tunele. Powierzchnia ciągów pieszych objętych utrzymaniem zimowym wynosi ok. 376 tys. m2 Teren miasta podzielony został na trzy rejony obsługiwane przez firmy:

Rejon „A – Centrum” - Śródmieście, Kamienna Góra, Wzg. Św. Maksymiliana, Działki Leśne, ul.J.Wiśniewskiego i tereny przyportowe „ZIELEŃ - PARK”, tel. (058) 622-87-03

Rejon „B – Północny” - ul. Morska – do granicy miasta, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Demptowo, Obłuże, Pogórze, Oksywie, Babie Doły Przedsiębiorstwo „DELTA”, tel. (058) 661-76-49

Rejon „C – Południowy” - Redłowo, Orłowo, Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa, Witomino, Chwarzno, Wiczlino, Przedsiębiorstwo Usług Ogrodniczych „MALWA”, tel. (058) 661-44-65.

Wykonawcy zobowiązani są w pierwszej kolejności do odśnieżenia i usunięcia śliskości na schodach i chodnikach prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej oraz położonych przy głównych ciągach ulicznych, a następnie na pozostałych odcinkach o mniejszym natężeniu ruchu.

Na terenie miasta rozmieszczonych zostało co najmniej 53 szt. pojemników z piaskiem, do posypywania schodów, stromych podejść. Przy likwidacji skutków zimy na ciągach pieszych, na stałe zaangażowanych jest ponad 80 pracowników.

  • ikonaOpublikowano: 25.01.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona