805 (414) 2007-05-25 - 2007-05-31

Debata o niepełnosprawności

Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie „Jak mówić o niepełnosprawności?”, która odbędzie się w dniu 29.05.2007 roku o godzinie 10.00. w sali nr 105 Urzędu Miasta Gdyni.
Podczas debaty zostaną przedstawione prezentacje dotyczące wizerunku osoby niepełnosprawnej, które mają nas sprowokować do zastanowienia się, dlaczego kontakt z osobą niepełnosprawną budzi w nas emocje i traktujemy te osoby inaczej. Dlaczego osoby niepełnosprawne czują się dyskryminowane i żyją ze stygmatem „niepełnosprawny znaczy gorszy”. Jak zmienić stereotyp wizerunku społecznego osoby niepełnosprawnej?
W debacie będą uczestniczyli:
Katarzyna Fryc - dziennikarka trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej” (prowadzi gdyńską redakcję „Gazety”). W 2002 roku otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim „Oczy szeroko otwarte” za publikacje poświęcone problematyce niepełnosprawności.
- dziennikarka trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej” (prowadzi gdyńską redakcję „Gazety”). W 2002 roku otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim „Oczy szeroko otwarte” za publikacje poświęcone problematyce niepełnosprawności.
Edi Pyrek - reżyser, dziennikarz, scenarzysta, podróżnik, dziennikarz, fotoreporter, grafik, wykładowca. Trener i coach pracujący z politykami i firmami, zajmuje się min. wyborami oraz marketingiem politycznym.
- reżyser, dziennikarz, scenarzysta, podróżnik, dziennikarz, fotoreporter, grafik, wykładowca. Trener i coach pracujący z politykami i firmami, zajmuje się min. wyborami oraz marketingiem politycznym.
Ryszarda Socha – dziennikarka, od kilkunastu lat pracuje dla tygodnika „Polityka”, dział polityczny. O niepełnosprawności pisze, gdy uważa, że jakieś zjawisko jest godne uwagi samo przez się, a nie przez to, że dotyka tej kwestii.
– dziennikarka, od kilkunastu lat pracuje dla tygodnika „Polityka”, dział polityczny. O niepełnosprawności pisze, gdy uważa, że jakieś zjawisko jest godne uwagi samo przez się, a nie przez to, że dotyka tej kwestii.
Bożena Kłusek-Wojciszke - adiunkt w Zakładzie Gospodarki Globalnej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się m.in. następującą problematyką: konflikty w relacjach społecznych i ich rozwiązywanie, negocjacje i mediacje.
- adiunkt w Zakładzie Gospodarki Globalnej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się m.in. następującą problematyką: konflikty w relacjach społecznych i ich rozwiązywanie, negocjacje i mediacje.
Romuald Schmidt – Prezes Zarządu Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów „Start” w Poznaniu, od 27 lat zawodowo związany ze sportem osób niepełnosprawnych. Odpowiedzialny za przygotowanie i udział reprezentacji Polski narciarzy alpejczyków w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich – Lillehammer’1994, Salt Lake City’2001 ; szef wyszkolenia reprezentacji Polski narciarzy alpejczyków - Turyn’2006.
Małgorzata Mrozowska-Krawczyk- dziennikarka, pracuje od 14 lat w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej w Panoramie, autorka dużych programów cyklicznych m. in. „Świat nie jest taki zły” pokazujący świat osób niepełnosprawnych - ich problemy, troski, bariery, ale też marzenia i wielkie cele, które realizują.
- dziennikarka, pracuje od 14 lat w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej w Panoramie, autorka dużych programów cyklicznych m. in. „Świat nie jest taki zły” pokazujący świat osób niepełnosprawnych - ich problemy, troski, bariery, ale też marzenia i wielkie cele, które realizują.
Anna Kobylańska – ukończyła studia z zakresu pedagogiki specjalnej. Od 1987 roku pracuje w Zakładzie Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2000 roku pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych UG.
– ukończyła studia z zakresu pedagogiki specjalnej. Od 1987 roku pracuje w Zakładzie Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2000 roku pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych UG.
Ewa Depka – dyrektor Centrum Integracja w Gdyni, ośrodka Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, działającego kompleksowo na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i integracji społecznej.
– dyrektor Centrum Integracja w Gdyni, ośrodka Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, działającego kompleksowo na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i integracji społecznej.
Osoby zainteresowane powyższą problematyką i udziałem w dyskusji prosimy o kontakt pod nr telefonu (0-58) 66 88 790(3) w celu potwierdzenia obecności (ilość miejsc ograniczona) do 25.05.2007r.

  • ikonaOpublikowano: 24.05.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona