810 (419) 2007-06-29 - 2007-07-05

LEPIEJ WIEDZIEĆ (odcinek II)* Polak pracuje w Wielkiej Brytanii

Praca w budownictwie - szczegółowe rozwiązania - CIS (Construction Industry Scheme).
Osoby pracujące w budownictwie na zasadzie samozatrudnienia zobowiązane są dodatkowo zarejestrować się dla potrzeb CIS. Obowiązek rejestracji w CIS mają wszystkie firmy i osoby pracujące na własny rachunek w budownictwie. Jeżeli nie dokonamy rejestracji, pracodawca (zleceniodawca) będzie potrącał wyższą zaliczkę na podatek dochodowy (Income Tax) i ubezpieczenie społeczne (National Insurance). Stawki potrącenia mogą się zmieniać co jakiś czas (od 6 kwietnia 2007 stawka standardowa wynosi 20%, a podwyższona - 30%). Rejestracji dokonuje się w HM Revenue & Customs. Na dowód potrącenia otrzymujemy zestawienie z wyszczególnieniem kwot potrąconych z wynagrodzenia. Zestawienia należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Stanowią one dowód opłacenia (za nas) zaliczki na podatek i ubezpieczenie społeczne i przy zeznaniu rocznym będziemy się rozliczać z HM Revenue & Customs na podstawie tych zestawień. Trzeba jednak pamiętać, że CIS dotyczy wyłącznie osób samozatrudnionych (czyli pracujących na własny rachunek, prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo, jak również jako firma niezależnie od wielkości). Nie dotyczy to pracowników (osób pracujących na zasadzie umowy o pracę). W 2007 roku zaostrzono ograniczenia możliwości zatrudniania osób fizycznych jako podwykonawców budowlanych w ramach CIS i unikania zatrudniania w ramach stosunku pracy. Jedynie osoby faktycznie pracujące na własny rachunek, będą mogły być podwykonawcami. Pracownicy będą mogli być uznani za pracujących na własny rachunek, jeśli posiadają własną firmę i ponoszą pełną odpowiedzialność za ryzyko działalności gospodarczej. To, czy jest się pracownikiem, czy podwykonawcą, nie jest kwestią wyboru. Zależy to od faktycznych uwarunkowań stosunku łączącego zleceniodawcę i podwykonawcę / pracodawcę i pracownika. Wątpliwości można wyjaśnić dzwoniąc na infolinię CIS 0845 366 7899. Osoby nie znające języka angielskiego mogą poprosić o konsultanta mówiącego po polsku, który oddzwoni w ciągu jednego dnia.
Karta CSCS wydawana jest przez CITB Construction Skills i potwierdza posiadanie kwalifikacji w zawodach budowlanych oraz znajomość zasad BHP (Heath & Safety) obowiązujących na budowach.
Health and Safety. Brytyjską instytucją rządową odpowiedzialną za nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest Komitet Wykonawczy ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (HSE - Heath & Safety Executive).
Istnieje kilka rodzajów kart, certyfikujących różne specjalności budowlane i poziomy doświadczenia pracownika. Najczęściej wystarcza posiadanie podstawowej, zielonej karty (Green Card - Construction Site Operative). Do jej uzyskania konieczne jest potwierdzenie kwalifikacji do pracy na budowie (może je potwierdzić pracodawca, również polski) oraz zdanie testu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (Heath & Safety).
Czas oczekiwania na wydanie (wydrukowanie) karty wynosi około kilku tygodni. W większości przypadków, gdy karta jest wymagana, do czasu jej wydania możliwe jest posługiwanie się dokumentem poświadczającym przejście testu.
cdn

* Rubryka redagowana przez Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2, tel. (058) 661 31 51 w pon., wt. , śr. w godz.10.00-12.00, oraz w czw. w godz.10.00-12.00.
Biuro udziela porad bezpłatnie.

  • ikonaOpublikowano: 28.06.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona