871 (470) 2008-09-26 - 2008-10-02

Program ograniczania skutków niepełnosprawności

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ustalił termin składania wystąpień o zawarcie porozumienia w ramach programu pn. „Program ograniczania skutków niepełnosprawności".
Program ten zakłada dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych projektów, zmierzających do ograniczania skutków niepełnosprawności osób o różnych przyczynach niepełnosprawności, których głównym celem będzie szybki powrót do aktywności zawodowej i społecznej osoby niepełnosprawnej oraz przyspieszenie procesu adaptacyjnego.
Adresatami programu są:
1) jednostki samorządu terytorialnego,
2) stowarzyszenia oraz fundacje, działające na rzecz osób niepełnosprawnych (tworzone na podstawie odrębnych przepisów), w tym prowadzące działalność pożytku publicznego, które:
a. posiadają statutowy zapis o działalności rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych,
b. prowadzą co najmniej 5 lat działalność wymienioną w lit. a, licząc od daty założenia wystąpienia,
c. dysponują profesjonalną kadrą do wykonania powierzonych im zadań,
d. identyfikują i szybko reagują na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Beneficjentami pomocy są osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Adresaci programu mogą realizować działania ukierunkowane na ograniczenie skutków niepełnosprawności i proces reorientacji zawodowej beneficjentów pomocy, zgodny z ich aktualnymi możliwościami, na podstawie zindywidualizowanego programu aktywnej rehabilitacji, w szczególności poprzez m. in.:
- jak najwcześniejszą interwencję w postaci aktywnej rekrutacji beneficjantów pomocy oraz diagnozowanie potrzeb związanych z ich rehabilitacją zawodową i społeczną,
- prowadzenie szkolenia beneficjentów pomocy w zakresie samoobsługi, łącznie z nauką bezpiecznego poruszania się, komunikacji i czynności życia codziennego przy użyciu, w razie potrzeby, urządzeń pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego,
- nieodpłatne, indywidualne udostępnianie beneficjentom pomocy niezbędnych do samodzielności i rehabilitacji urządzeń pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego, w tym wózków inwalidzkich lub innych przedmiotów ortopedycznych w okresie poprzedzającym zaopatrzenie przyznawane na podstawie odrębnych przepisów,
- udzielanie nieodpłatnych porad beneficjentom pomocy, członkom ich rodzin i opiekunom, bezpośrednio zaangażowanym w proces rehabilitacji zawodowej i społecznej beneficjentów pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących:
a. bezpiecznego poruszania się przy pomocy udostępnianego sprzętu rehabilitacyjnego,
b. zwiększenia aktywności życiowej, samodzielności i zaradności osobistej beneficjentów pomocy,
c. łagodzenia stresu spowodowanego niepełnosprawnością,
d. podnoszenie umiejętności sprawowania opieki nad beneficjentami pomocy,
· prowadzenie szkolenia personelu w zakresie właściwej realizacji zadania objętego dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu,
· prowadzenie grupowych lub indywidualnych szkoleń beneficjentów pomocy, które:
a. mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania,
b. rozwijają umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem, w szczególności osób z uszkodzeniami słuchu,
c. ogólnie usprawniają zaburzone funkcje organizmu i ograniczają deficyty rozwojowe,
· prowadzenie bazy danych beneficjentów pomocy.
Wystąpienia, organizacji pozarządowych o charakterze lokalnym oraz jednostek samorządu terytorialnego, o zawarcie Porozumienia w sprawie projektów, których realizacja rozpocznie się w 2009 roku należy składać do Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w terminie do dnia 30 września 2008 roku.
Szczegółowe informacje na temat przedmiotowego programu oraz zasady jego realizacji znajdują się na stronie internetowej www.prfon.org.pl.
Ponadto, można je również uzyskać w siedzibie Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 184 oraz telefonicznie, pod numerem telefonu (058) 554 85 16.

ikona