871 (470) 2008-09-26 - 2008-10-02

Rowerowy Maraton Witomino - Leśniczówka

20.09. na linii startu III edycji maratonu rowerowego III MTB Gdynia Maraton Witomino - Leśniczówka stawiło się 170 kolarzy.
Wyścigi zaplanowano na dwóch głównych dystansach: Giga Maraton - 80 km, dla mniej wymagających Mega Maraton - 40 km oraz wyścigi rekreacyjne dla wszystkich tych, którzy traktują ten sport rekreacyjnie.
Przed startem do wyścigu głównego odbyło się tradycyjnie losowanie nagród wśród wszystkich uczestników. Tym razem do rozlosowania były trzy dwuosobowe wycieczki promem Stena Line do Szwecji oraz karnet do klubu fitness Akademos, który jest sponsorem gdyńskich imprez rowerowych.
W kategorii najmłodszych 6 - 9 lat zwyciężyła Katarzyna Zupa a wśród chłopców triumfował Maksym Rzeppa. W kolejnej kategorii wiekowej, gdzie rywalizowali zawodnicy w wieku 10 - 12 lat, zwyciężyła Patrycja Lorkowska, która tydzień wcześniej zdobyła tytuł Mistrzyni Polski dzieci w wieku do 10 lat. Z chłopców najszybciej pedałował Lech Winicjusz a za swoje zwycięstwo otrzymał pamiątkowy puchar. W kategorii 13 - 15 lat wśród dziewcząt na miejscach 1 i 2 uplasowały się siostry Lorkowskie a spośród chłopców zwyciężył Dawid Miotk. Ostatnią kategorią w wyścigach rekreacyjnych była klasyfikacja open dla zawodników powyżej 16 roku życia i tu najszybszy okazał się Daniel Formela, który po odebraniu nagrody pojechał na kolejne zawody MTB do Wejherowa. Z pań najszybsza była Joanna Niewiadomska.
Na trasie trwała bardzo zacięta rywalizacja na 40 i 80 km pętli. Ostatecznie po samotnej ucieczce jako pierwszy na mecie w kategorii Mega Maratonu zameldował się Krzysztof Drabik reprezentujący barwy Vitesse Bergamont Bikeworld.pl. Warto wspomnieć, że to już drugie zwycięstwo Krzysztofa w gdyńskim maratonie rowerowym właśnie w kategorii „Mega". W majowych zawodach, rozgrywanych na Nowym Krykulcu, również jako pierwszy dojechał do mety. W klasyfikacji generalnej pań, jako pierwsza linię mety minęła Joanna Ciszewska z Poczdamu, która tydzień temu zajęła doskonałą 5 lokatę w Mistrzostwach Świata Zawodników Nielicencjonowanych w Saalbach - Hinterglemm w Austrii.
Po 3 godzinach i 8 minutach, jako pierwszy w klasyfikacji Giga Maraton minął linię mety Andrzej Kaiser reprezentujący barwy DHL Author, który od samego początku stawiany był w gronie faworytów do zwycięstwa. Adam Kaiser, już po raz drugi triumfował w MTB Gdynia Maraton. Po raz pierwszy zwyciężył we wrześniu 2007 roku na I edycji MTB Gdynia Maraton Pustki Cisowskie. Jako drugi przyjechał doskonale znany na arenie krajowej i międzynarodowej Robert Banach, który zwyciężył w poprzedniej edycji II MTB Gdynia Maraton Nowy Krykulec. Robert Banach jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy, ścigał się on między innymi w wielu zagranicznych wyścigach min. w WTT Tour de France czy słynnym wyścigu MTB nazywanym „piekłem północy", którego trasa wiedzie z Paryża do Roubaiy. Na trzeciej pozycji zameldował się gość z Warszawy - Patryk Sawicki, dla którego był to debiut w gdyńskich imprezach rowerowych a po odebraniu nagrody zapowiedział swój udział w kolejnych imprezach. Wśród pań triumfatorką na tym niezwykle ciężkim i wymagającym dystansie została Wioletta Śliwka, która jako jedyna z kobiet przejechała i ukończyła 80 km trasę.
Po zakończeniu zmagań najlepsi kolarze uhonorowani zostali cennymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów oraz pucharami a dla wzmocnienia i rozgrzania się po trudach trasy na każdego czekała ciepła grochówka.