885 (485) 2009-01-16 - 2009-01-22

Biuro Porad Obywatelskich odpowiada

Wznawiamy cykl porad przygotowanych przez Biuro Porad Obywatelskich (ul. Traugutta 2, tel. (058) 661 31 51). Co tydzień na łamach „Ratusza” pojawiać się będzie artykuł z pytaniem, które najczęściej zadają osoby korzystające z porad BPO i oczywiście odpowiedzi na nie. Zachęcamy do lektury, licząc na to, że pomoże ona w rozwiązaniu wielu problemów.
Czym się różni rodzina zastępcza od rodziny adopcyjnej?

Do biura zgłosiło się małżeństwo, które chciałoby przysposobić (zaadoptować) dziecko lub stać się dla niego rodziną zastępczą. Klienci chcieli uzyskać informację na temat podstawowych różnic w sprawowaniu tego typu opieki.

Dziecko w rodzinie zastępczej umieszczane jest na podstawie orzeczenia sądu.

Władza rodzicielska rodziców biologicznych jest ograniczona, zawieszona lub odebrana (wyjątek stanowi sytuacja, w której dziecko umieszczane jest na ich wniosek). W większości przypadków rodzice biologiczni mają możliwość kontaktu z dzieckiem chyba, że sąd pozbawi ich tego prawa. Rodzice zastępczy otrzymują wsparcie finansowe na utrzymanie dziecka w wysokości zależnej od jego wieku i stanu zdrowia. Rodzice zastępczy jedynie czasowo „zastępują” rodziców naturalnych w codziennej opiece nad dzieckiem. Jeżeli sytuacja życiowa rodziny naturalnej ulegnie trwałej poprawie sąd może orzec powrót dziecka do własnej rodziny. W przeciwnym razie dziecko pozostaje w rodzinie zastępczej do 18 roku życia lub dłużej do momentu ukończenia szkoły. Rodzina zastępcza daje dzieciom i ich rodzicom biologicznym szansę na odrodzenie i odbudowanie swojego życia. Dziecko może wzrastać i rozwijać się w prawidłowej rodzinie zastępczej, nie tracąc kontaktu ze swoimi rodzicami i rodziną, cały czas pielęgnując więzi rodzinne, a tym samym swoją tożsamość. Należy pamiętać, że mimo ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzice biologiczni w dalszym ciągu mają prawo decydować o istotnych sprawach dziecka, co oznacza, że dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej jest prawnie dzieckiem swoich rodziców naturalnych. W świetle prawa nie ma więzi rodzinno – prawnej dziecka z rodziną zastępczą. Sposób sprawowania opieki przez rodziców zastępczych podlega kontroli zarówno sądu jak i organu finansującego.

Dziecko w rodzinie adopcyjnej umieszczane jest na podstawie orzeczenia sądu. W sytuacji adopcji dziecka rodzice biologiczni są pozbawieni władzy rodzicielskiej i nie mogą spotykać się z dzieckiem. Zmieniony zostaje akt urodzenia dziecka - w miejsce danych rodziców naturalnych wpisane zostają dane rodziców adopcyjnych. Dziecko przyjmuje nowe nazwisko, możliwa jest także zmiana imienia. Rodzice adopcyjni nie otrzymują wsparcia socjalnego z powodu faktu adopcji dziecka.

Rodzina adopcyjna nie podlega kontroli żadnej instytucji z samego faktu przysposobienia (chyba, że istnieją inne powody i wtedy podejmowana jest normalna procedura jak w przypadku, każdej rodziny naturalnej). Dziecku adoptowanemu przysługują prawa tak jak dziecku naturalnemu tj. prawo alimentacyjne, spadkowe itd.

ikona