911 (511) 2009-07-17 - 2009-07-23

Podatki - co warto o nich wiedzieć...

Wydział Dochodów Urzędu Miasta Gdyni przygotował specjalnie dla czytelników „Ratusza" pakiet informacji dotyczący podatków. W kolejnych numerach „Ratusza" w formie pytań i odpowiedzi prezentujemy wszystko to, co o podatkach warto wiedzieć.
Dziś odcinek ostatni, w którym zamieszczamy informacje podumowujące temat podatków i opłat lokalnych.

Środki finansowe, którymi miasto Gdynia dysponuje w ramach swojego budżetu, pochodzą z różnych źródeł. Jednym z najważniejszych są podatki lokalne, czyli świadczenia płacone przez mieszkańców Gdyni, bezpośrednio zasilające budżet miasta. Regularne wpływy z tytułu podatków i opłat lokalnych pozwalają władzom Gdyni realizować nie tylko różnorodne inwestycje użyteczności publicznej (drogowe, komunalne), ale także programy z zakresu pomocy społecznej. Dlatego terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych przez mieszkańców jest o tyle istotne, że pozwala finansować inwestycje zgodnie z przyjętym planem, bez konieczności zaciągania drogich w obsłudze kredytów.
Oto krótkie podsumowanie obowiązków wynikających dla podatników z tytułu podatków i opłat lokalnych.
Podatek od nieruchomości:
Osoba, która:
• sprzedała nieruchomość
• zakupiła nieruchomość od developera lub osoby fizycznej
• wykupiła grunt pod mieszkaniem od spółdzielni
• podpisała notarialny akt darowizny nieruchomości, dożywocia lub zniesienia współwłasności
• otrzymała postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku
jest zobowiązana do zgłoszenia się do Urzędu Miasta Gdyni w ciągu 14 dni od daty podpisania aktu notarialnego, lub daty wydania postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, celem złożenia informacji podatkowej (na formularzu IP-1). Informacje przyjmowane są w Referacie Podatków, w pokojach 318, 319 lub 321.
Dokumentem koniecznym do okazania w Urzędzie jest akt notarialny lub postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku.
Podatek od środków transportowych:
Osoba, która nabyła:
• samochód o masie przekraczającej 3,5 tony
• autobus
• przyczepę lub naczepę, łącznie z pojazdem silnikowym przekraczające masę całkowitą 7 ton (z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą)
jest zobowiązana do złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 (wraz z załącznikiem DT-1/A), w terminie 14 dni od daty nabycia pojazdu. Zarówno wspomniane formularze, jak i obowiązujące stawki podatku, dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Gdyni lub w Referacie Podatków UMG (pok. 217).
Warto także pamiętać, że w przypadku podatku od środków transportowych, to podatnik samodzielnie oblicza wysokość podatku w oparciu o uchwalone przez Radę Miasta Gdyni stawki podatku, obowiązujące na dany rok.
Upomnienia i postępowanie egzekucyjne:
Podatnik zobowiązany jest regulować należności w terminach określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
W przypadku podatku od nieruchomości jest to 14 dni od daty otrzymania decyzji podatkowej, lub termin ustawowy, podany w tej decyzji.
Raty podatku od środków transportowych należy uregulować w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego lub w ustawowych terminach (15 lutego i 15 września).
W przypadku niedopełnienia tego obowiązku przez podatnika, wysyłane zostaje upomnienie. Jeśli należność wciąż nie została uregulowana, wystawiany jest tytuł wykonawczy i sprawa zostaje skierowana do Referatu Egzekucji Administracyjnej.
Celem postępowania egzekucyjnego w administracji jest doprowadzenie do wykonania przez dłużnika ciążącego na nim obowiązku. Istnieje trzynaście kategorii stosowanych środków egzekucyjnych: od egzekucji z pieniędzy, poprzez zajęcie wynagrodzenia, emerytury, renty, rachunków bankowych, aż po zajęcie ruchomości takich jak np. samochód, telewizor, meble itp. Formą zabezpieczenia interesu wierzyciela jest również wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
W przypadku wszczęcia egzekucji i otrzymania kopii tytułu wykonawczego, należności najlepiej regulować w porozumieniu z Referatem Egzekucji Administracyjnej ul. Legionów 130, tel: (058) 620 62 48 lub (058) 621 67 75.

ikona