Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
968 (568) 2010-09-10 - 2010-09-16

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa prac Adama, Joanny, Jakuba i Bartłomieja Błażejowskich - 12.09 - 31.10.2010 r. Wywodząca się z Trójmiasta i artystycznie z nim związana rodzina Błażejowskich reprezentuje różne dziedziny sztuki. Wielokrotnie nagradzany Adam, ojciec trojga rodzeństwa, uprawia m.in. rzeźbę i kowalstwo artystyczne, a także aranżuje przestrzeń (ekspozycja na ORP Burza). Dzieci, absolwenci gdańskiej ASP, zajmują się: mieszkająca w Paryżu Joanna - projektowaniem mody prêt-à-porter, Jakub - rzeźbą, Bartłomiej - grafiką i projektowaniem wnętrz. Wystawa proponuje przegląd głównych zainteresowań artystów oraz ich najlepszych realizacji.
- wystawa Andrew Andrzeja Laczynskiego pt. „Nokturn - Kolor". Wystawa gdynianina mieszkającego obecnie w Szwecji, przedstawia ukryte w cieniu fortepianu fajansowe ptaki, zdobione wzorami wykonanymi czarnym tuszem oraz rysunki wykonane tuszem, ukazujące polski pejzaż. Wystawa czynna jest do 12 września 2010 r.;
- 4 - 26.09.2010 r.- wystawa „Historia Polski w orderach i odznaczeniach ze zbiorów Henryka Karpińskiego"; gdyński kolekcjoner prezentuje część swoich bogatych zbiorów, w znacznej mierze dotyczącą polskich Sił Zbrojnych. Przeszło pół tysiąca orderów i odznaczeń z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych i innych państw, wiąże się z rozmaitymi wydarzeniami historycznymi - od Księstwa Warszawskiego począwszy, na wojnach w Afganistanie i Iraku skończywszy.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
W galerii „Ratusz" do 24 września br. już po raz drugi prezentowane są prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Wachlarz dyscyplin artystycznych nauczanych w ZSP jest tak szeroki, że można pokazać zaledwie część prac powstałych w minionym roku.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa prof. Aleksieja Bogustova z Białorusi „MAGIA". Wystawa otwarta do 15 września 2010 r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze św. Maksym./. Zapraszamy w godz. otwarcia galerii: poniedziałek - piatek godz. 12.00 - 18.00 sobota godz. 12.00 - 14.00.
Kontakt: 58 622 33 11, kom. 696 023 935, www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Do 16 września br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31, prezentowana jest wystawa pn. „Przebudzenie". Autorem prac jest Zbigniew Żułkiewicz. Od 1967 r. mieszka i tworzy w Gdyni. Pan Zbigniew fascynował się twórczością Rembrandta, którego określa jako nauczyciela swoich pierwszych kompozycji na płótnie (portrety, martwa natura). W późniejszym okresie przewodnikiem stał się Salvador Dali. Styl swojej twórczości Autor nazywa dwoma określeniami - ekspresjonizmem abstrakcyjnym i realizmem ekspresjonistycznym z domieszką surrealizmu. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystycznych rodzin tworzących w różnych dziedzinach sztuki „POKOLENIA" zorganizowaną z okazji 30-lecia Solidarności/1980 - 2010/. Wystawa do 7.10.2010 r. w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/. W wystawie udział biorą: Klementyna Janusz, Janina Karczewska - Konieczna, Barbara Konarska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Halina Stec. Wstęp wolny. www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.  
***
Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, zaprasza od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 i w soboty w godz. 11.00 - 16.00 na wystawę prac artystów współpracujących z Galerią. Ekspozycja prezentowana do 2.10.2010 r., www.galeriaoddo.pl. 
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy obrazów Bronisława Melzera zatytułowanej „Impresje natury". Bronisław Melzer jest mieszkańcem Rumi, zadebiutował w 1975 r. ,malując pejzaże przedstawiające piękno Rumi i okolic. Swoje umiejętności doskonalił w sekcji plastycznej w Morskim Domu Kultury. Brał udział w przeglądach twórczości nieprofesjonalnej oraz konkursach. Uprawia głównie malarstwo plenerowe. Swoje prace wystawiał na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Rumi, Redzie, Wejherowie i Bolszewie. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 30 września.
***
W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" oglądać można wystawę pt. „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.". Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wstęp wolny.
Wystawa pokazuje okupację niemiecką na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r., która miała inny charakter niż powszechnie znana polityka realizowana przez Niemców w Generalnej Guberni. Ekspozycja zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminacja elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.
Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej OBEP IPN Gdańsk pod opieką naukową naczelnika OBEP IPN Gdańsk dra hab. Grzegorza Berendta.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest do 30 września, od pon. do pt. w godz. 8.00- 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Pomorze w komiksie" prezentującej prace Tomasza Meringa - autora komiksów, uczestnika wystaw i konkursów organizowanych w kraju i za granicą. Wystawa przedstawia wydarzenia historyczne związane z Pomorzem Gdańskim, a szczególnie Gdańskiem, Gdynią i Wejherowem. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia Chylonia. Wystawa prezentowana jest do 1 października br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Port gdyński 1945/1946" prezentującej zniszczenia portu w wyniku działań wojennych. Wystawę ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni przygotowała Ewa Szymańska. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Gdynia - Obłuże. Wystawa prezentowana jest do 1 października br. w godzinach otwarcia biblioteki.