981 (581) 2010-12-10 - 2010-12-16

Po drugiej sesji VI kadencji Rady Miasta Gdyni

Drugą w nowej VI kadencji sesję Rady Miasta Gdyni zdominowały uchwały konstytuujące. Radni podjęli także rezolucję w sprawie bezpieczeństwa zdrowotnego gdynian, adresowaną do władz centralnych i wojewódzkich.
Na początku jednak ślubowanie złożył wybrany już po raz czwarty (w wyborach bezpośrednich po raz trzeci) na stanowisko prezydenta miasta Wojciech Szczurek. Ślubowanie złożyli również Grzegorz Taraszkiewicz, Paweł Brutel, Danuta Reszczyńska i Stanisław Szwabski, którzy weszli w skład Rady po rezygnacji z mandatu radnego przez Ewę Łowkiel, Marka Stępę, Michała Gucia i Bogusława Stasiaka, powołanych przez prezydenta Wojciecha Szczurka na stanowiska wiceprezydentów Miasta.
Na poniedziałkowej sesji rezygnację z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta złożyła Joanna Zielińska rekomendując na to stanowisko Stanisława Szwabskiego, o najdłuższym spośród radnych stażu w samorządzie (20 lat) i długoletnim doświadczeniu w roli przewodniczącego Rady Miasta Gdyni. Rada Miasta oba te wnioski zaakceptowała uchwałami.
W dalszej części posiedzenia radni ustalili skład poszczególnych komisji RM.
Mocnym akcentem sesji była rezolucja (treść prezentujemy poniżej), wspierająca podjęte wcześniej starania prezydenta Wojciecha Szczurka, adresowana do premiera RP, Minister Zdrowia Rządu RP, Marszałka Województwa Pomorskiego, do Wojewody Pomorskiego i do Pomorskiego Oddziału NFZ - wyrażająca sprzeciw wobec decyzji władz Pomorskiego Oddziału NFZ, prowadzącej do likwidacji Oddziału Kardiologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Z inicjatywą tej rezolucji wyszedł radny Tadeusz Szemiot.

Rezolucja Rady Miasta Gdyni z dnia 6 grudnia 2010 r.
Rada Miasta Gdyni wyraża sprzeciw wobec decyzji władz Pomorskiego Oddziału NFZ, prowadzącej do likwidacji Oddziału Kardiologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Odmowa podpisania kontraktu na lata 2011-2013 stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Gdyni poprzez znaczne ograniczenie dostępu do procedur medycznych ratujących życie. Marnuje wieloletni dorobek doświadczonego zespołu kardiologów i pielęgniarek, niszczy system komplementarnej opieki nad chorymi z niewydolnością serca wypracowany przez Szpital Miejski i Szpital Morski w Gdyni, unicestwia zaawansowany proces tworzenia wysokospecjalistycznego Ośrodka Niewydolności Serca. Apelujemy o niezwłoczne podpisanie kontraktu umożliwiającego kontynuowanie świadczenia usług przez Oddział Kardiologiczny Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie. Rezolucję kierujemy do Pana Premiera RP, do Pani Minister Zdrowia Rządu RP, do Marszałka Województwa Pomorskiego, do Wojewody Pomorskiego oraz do Pomorskiego Oddziału NFZ.

ikona