985 (585) 2011-01-14 - 2011-01-20

Co słychać w Dolinie Redy i Chylonki? - część III

W poprzednich odcinkach cyklu „Co słychać w Dolinie Redy i Chylonki?" dowiedzieliśmy się o zagrożeniach jakie niesie za sobą spalanie odpadów w domowych instalacjach. Ogromne koszty naprawy lub wymiany instalacji grzewczej, która uległa korozji wskutek nieprawidłowej gospodarki grzewczej skutecznie odstraszają nas od pomysłu zaoszczędzenia na wywozie odpadów i zastąpienia kosza na śmieci piecem. Czy jednak możemy zrobić coś jeszcze, aby ograniczyć składowanie odpadów będące obecnie najpopularniejszą i jednocześnie najmniej efektywną metodą zagospodarowania śmieci? Czy spalanie odpadów jest całkowicie zakazaną praktyką, czy jednak w pewnych okolicznościach....
Według Regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Gdyni segregacja odpadów jest obowiązkiem każdego mieszkańca. W przypadku zabudowy wielorodzinnej ustawienie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów jest obowiązkiem zarządców nieruchomości , tak samo jak podpisanie umowy na ich wywóz. W przypadku zabudowy jednorodzinnej odpady posegregowane w systemie workowym także odbierane są od mieszkańców przez firmę, z którą podpisali umowę.
Efektywna segregacja odpadów u źródła, czyli w miejscu ich wytwarzania, pozwala zaoszczędzić około 50% miejsca w koszu. Szkło kolorowe i białe, plastik, makulatura, odpady niebezpieczne oraz metale są doskonałym źródłem surowca do ponownego wykorzystania. Czy wiesz, że każda tona odzyskanego szkła pozwala zaoszczędzić 1,2 tony piasku, sody i wapieni. Z kolei tona papieru wyprodukowana z makulatury to oszczędność aż 26,5 tys. litrów wody i 1,5 tys. litrów ropy. A ponowne wykorzystanie, dzięki recyklingowi, stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala oszczędzić piękną 6 - metrową sosnę. Jednak jak zagospodarować odpady które nie nadają się do ponownego wykorzystania? Naukowcy i inżynierowie opracowali różne technologie, dzięki którym odpady mogą być wykorzystywane jako paliwo bezpieczne do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Wartość energetyczna odpadów to istotny element przemawiający za opłacalnością odzyskania energii w nich zgromadzonej.
Unia Europejska nakłada na Polskę obowiązek ograniczenia składowanych odpadów surowcowych, biodegradowalnych, jak i budowę zakładów termicznego przetwarzania odpadów. Według KPGO 2010 (Krajowy Program Gospodarki Odpadami) do końca 2013 roku powinno powstać w kraju 13 spalarni na odpady komunalne. Na chwilę obecną jest jedna w Warszawie. Niewywiązanie się Polski z założeń Traktatu akcesyjnego skutkować będzie wysokimi sankcjami za każdy dzień zwłoki. Instalacje te, projektowane przez specjalistów, spełniają niezwykle rygorystyczne normy Unii Europejskiej i uznawane są za najbezpieczniejszą metodę zagospodarowania odpadów poprzez połączenie ich unieszkodliwiania z odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej.
Co takiego mają spalarnie, czego nie mają domowe instalacje? Dlaczego zagospodarowanie odpadów w spalarni jest procesem dozwolonym, wręcz pożądanym, a w naszych domowych instalacjach zakazanym pod karą grzywny?
Podstawą bezpiecznego spalania śmieci jest odpowiednia temperatura. Ta, która uzyskuje się w spalarniach jest o wiele wyższa od temperatury jaką jesteśmy w stanie uzyskać w nawet najnowocześniejszych domowych piecach. Dzięki temu podczas procesu spalania w specjalnie zaprojektowanych i wyposażonych instalacjach ogranicza się do minimum powstawanie związków szkodliwych dla naszego zdrowia m.in. metali ciężkich, dioksyn, furanów... Powietrze powstające wskutek spalania oczyszczane jest na filtrach przewodów kominowych, które skutecznie zatrzymują zawarte w nim pyły i niebezpieczne związki. Same przewody kominowe spalarni także są o wiele wyższe niż te w naszych domach, dzięki czemu powietrze po spalaniu odpadów wynoszone jest na duże wysokości i skutecznie rozpraszane w wyższych warstwach atmosfery. Instalacje te w przeciwieństwie do odpadów składowanych na wysypiskach nie emitują odorów, eliminują zatem to, co dla nas, mieszkańców, jest najbardziej uciążliwe. Ważne jest, aby spalarnie lokalizowane były w pobliżu, przez co obniżone zostaną koszty transportu odpadów, a energia elektryczna i cieplna powstająca w procesie ich spalania produkowana jest praktycznie „za darmo".
Pamiętajmy, że do spalarni kierowane są jedynie te odpady, których nie można już poddać recyklingowi. To właśnie efektywna segregacja odpadów gwarantuje zmniejszenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii i naturalnych surowców, które obecnie maleją w zastraszającym tempie. Spalarnie są jednym z elementów skutecznego systemu gospodarki odpadami, którego głównym ogniwem jesteśmy My. 

ikona