Kultura

47. FPFF: karnety w sprzedaży, nowe filmy w konkursie

Czarna plansza z kadrami z czterech filmów nominowanych do Złotych Lwów

Kolejne cztery filmy znalazły się w selekcji Konkursu Głównego 47. FPFF w Gdyni. Wśród nich m.in. historia księdza Jana Kaczkowskiego i pełnometrażowy debiut absolwenta GSF, Grzegorza Mołdy, fot. mat. prasowe FPFF

Gotowi na wrześniowe święto kina w Gdyni? Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji, to do zakupu karnetów na tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – których sprzedaż właśnie ruszyła – może przekonać was kilka dodatkowych tytułów w Konkursie Głównym. O gdyńskie Złote Lwy powalczy m.in. film przybliżający postać księdza Jana Kaczkowskiego, pełnometrażowy debiut absolwenta gdyńskiej filmówki czy rodzinny dramat kręcony we włoskich, wakacyjnych plenerach.


Warto zarezerwować nieco wolnego czasu od 12 do 17 września – w tych dniach odbędzie się tegoroczny, już 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, tradycyjnie w Gdyni. Fani polskiego kina mogą już kupować karnety, które dadzą im możliwość zobaczenia łącznie 20 seansów związanych z różnymi festiwalowymi sekcjami.

Karnety już do kupienia


Sprzedaż karnetów ruszyła dokładnie w środę, 20 lipca i potrwa online aż do 10 września lub do wyczerpania ich dostępnej puli. Od 11 września sprzedaż przeniesie się natomiast już do festiwalowych kas. Karnety kosztują 280 złotych, są imienne i obejmują wspomnianych 20 punktów do wykorzystania na projekcje filmowe (jeden film to jeden punkt), podobnie jak w zeszłych edycjach festiwalu – wcześniej będzie trzeba trzeba zarezerwować online miejsce na konkretnej sali.

Konkursowe (i pozakonkursowe) filmy w tym roku pojawią się podczas tegorocznej edycji na srebrnych ekranach w Gdyńskim Centrum Filmowym, na dwóch scenach Teatru Muzycznego w Gdyni oraz w kinie Helios w Centrum Riviera. Przypomnijmy, że już wcześniej rozpoczęła się natomiast dystrybucja płatnych akredytacji, które są przeznaczone dla przedstawicieli mediów, branży filmowej lub obserwatorów.

Wszelkie szczegóły dotyczące karnetów na 47. FPFF w Gdyni oraz ich regulamin, a także odnośnik do platformy, na której można dokonać zakupu online można znaleźć na stronie festiwalgdynia.pl/karnety.

Nowi kandydaci do Złotych Lwów


Dlaczego warto we wrześniu zasiąść w jednym z setek kinowych foteli? Czeka nas wyjątkowo ciekawy festiwal pod znakiem zaciętej rywalizacji o najważniejszą z polskich filmowych nagród – Złote Lwy dla najlepszej pełnometrażowej produkcji fabularnej. Do łącznie 16 ogłoszonych wcześniej kandydatów startujących w tegorocznym Konkursie Głównym teraz dołączyły kolejne 4.



 
Komitet Organizacyjny FPFF postanowił w ten sposób dać dodatkową szansę filmom prezentującym wysoki poziom artystyczny, które zostały wyprodukowane w ostatnim czasie. I tak o główną nagrodę w Gdyni powalczą w tym roku także:

  • „Brigitte Bardot Cudowna” w reż. Lecha Majewskiego
  • „Cicha ziemia” w reż. Agi Woszczyńskiej
  • „Johnny” w reż. Daniela Jaroszka
  • „Zadra” w reż. Grzegorza Mołdy

Nowe nominacje do Konkursu Głównego to zatem wiele dodatkowych emocji – w tym ogólnopolska premiera poruszającej historii opartej na losach księdza Jana Kaczkowskiego i jego podopiecznych z puckiego hospicjum z głównymi rolami Dawida Ogrodnika i Piotra Trojana („Johnny”) czy brawurowy, podszyty rapem i scenerią trójmiejskich blokowisk pełnometrażowy debiut jednego z najzdolniejszych absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Grzegorza Mołdy („Zadra”), dla którego będzie to drugi film w tegorocznych festiwalowych konkursach (po „Mateczniku” w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych).

Poznamy też osadzoną w historycznych realiach PRL rodzinną historię skoncentrowaną na dziecięcej tęsknocie („Brigitte Bardot Cudowna”) i wybierzemy się w filmową podróż na jedną z włoskich wysp, gdzie swoje, jak się później okaże – pechowe wakacje spędza młode polskie małżeństwo grane przez Dobromira Dymeckiego i Agnieszkę Żulewską („Cicha ziemia”).

Przypomnijmy, że już wcześniej wśród filmów wyselekcjonowanych do tegorocznego Konkursu Głównego znalazły się m.in. wysokobudżetowy „Orzeł. Ostatni Patrol” Jacka Bławuta z gwiazdorską obsadą, „Broad Peak” przybliżający historię Macieja Berbeki, „Wese לe” Wojciecha Smarzowskiego, nagrodzony przez jury na festiwalu w Cannes „IO” Jerzego Skolimowskiego czy międzynarodowa koprodukcja „Infinite Storm” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

  • ikonaOpublikowano: 20.07.2022 15:38
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.07.2022 16:02
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także