Kultura

Co nowego na srebrnym ekranie #wGdyni?

Na zdj. Helena Pyz, bohaterka dokumentu „Jutro czeka nas długi dzień” // mat. prasowe GCF

Na zdj. Helena Pyz, bohaterka dokumentu „Jutro czeka nas długi dzień” // mat. prasowe GCF

Od piątku, 15 października wśród propozycji Gdyńskiego Centrum Filmowego pojawi się premierowy pokaz filmu zwycięzcy Srebrnego Lwa w Wenecji i dokument o Helenie Pyz – polskiej lekarce w Indiach, z którą spotkamy się po seansie. Oprócz tego odbędzie się również seans w Kinie Przyjaznym Sensorycznie – projekcja przeznaczona dla dzieci ze spektrum autyzmu.

 
Francusko-meksykański film w reżyserii Michela Franco pt. „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu, roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – nagrody jury na festiwalu w Wenecji – przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy, muszą doprowadzić do kryzysu.

„Nowy porządek” rozpoczyna się w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi – przeciw białym, wojsko – przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.
 
Ten potężny wstrząs reżyser obserwuje z perspektywy rodziny milionerów, którzy w posiadłości na obrzeżach miasta Meksyk organizują wesele córki. Rozbawiona elita za późno dostrzeże niebezpieczeństwo, zakradające się niepostrzeżenie, jak włamywacze, którzy zaraz rozbiją zabawę. Czy ci, co przyszli wyrównać stulecia krzywd, będą mieć litość chociaż dla tych, którzy kiedyś okazali im serce? I kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje nowy porządek?

Kino Przyjazne Sensorycznie


Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów, wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

Kolejny seans dla dzieci ze spektrum autyzmu odbędzie się w sobotę, 16 października o godz. 12:00. Dzieci obejrzą familijny film przygodowy pt. „Jak rozmawiać z psem” w reżyserii Gila Jungera.

Olivier ma 12 lat i jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies o imieniu Henry. Niestety chłopiec nigdy nie wie, co kołacze się po głowie zwierzaka, gdy ten szczeka. To się jednak zmieni.

Pewnego dnia Olivier przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź. Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą rozmawiać. Szybko się okazuje, że ta dwójka ma ze sobą mnóstwo wspólnego, a na pierwszym miejscu jest miłość do naleśników.

Za rogiem czyha jednak niebezpieczeństwo – na trop chłopca i jego psa wpadają podejrzani ludzie, którym bardzo zależy na poznaniu tajników telepatycznego eksperymentu. Olivier i Henry ruszają do akcji. Zaczyna się przygoda pełna humoru, zwrotów akcji i opowieść o wielkiej przyjaźni.


 

O polskiej lekarce w Indiach


Dokument Pawła Wysoczańskiego pt. „Jutro czeka nas długi dzień” przedstawia portret Heleny Pyz, polskiej lekarki pracującej w Indiach. To poruszająca i krzepiąca opowieść o poświęceniu i sile dobra.

W Jeevodaya w Indiach mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj, trzydzieści lat temu, Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą.

Po seansie Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkanie z bohaterką filmu Heleną Pyz, reżyserem Pawłem Wysoczańskim oraz montażystą Piotrem Krygielem, które odbędzie się we wtorek, 19 października o godz. 18:00.

Plakat filmu „Jutro czeka nas długi dzień”, mat. prasowe

Pozostałe propozycje


W nadchodzącym tygodniu w repertuarze Kina Studyjnego GCF pojawią się również filmu: „Wesele”, „Żeby nie było śladów”, „Teściowie”, „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”, „Nie czas umierać”, „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”, „Wyspa Bergmana” i „Fatima”.

Pełen repertuar znajduje się na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

  • ikonaOpublikowano: 14.10.2021 14:21
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.10.2021 14:23
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona