Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: "Pomorze jest kobietą - o Dniu Kobiet i lokalnej herstorii"; wernisaż wystawy fotografii Wojtka Korsaka; historia Teatru Muzycznego w Gdyni; historia samochodu BMW DIXI. Źródło: zrzuty ekranu

Rozmowa i webinarium o historii Dnia Kobiet, wernisaż wystawy fotografii „Artysta – proces twórczy”, historia Teatru Muzycznego oraz opowieść o pierwszym automobilu marki BMW – to propozycje gdyńskich instytucji kultury na ten tydzień.


Pomorze jest kobietą - o Dniu Kobiet i lokalnej herstorii, źródło: Biblioteka Gdynia

Pomorze jest kobietą – o Dniu Kobiet i lokalnej herstorii


Biblioteka Gdynia
zaprasza do udziału w rozmowie i webinarium: „Pomorze jest kobietą. O Dniu Kobiet i lokalnej herstorii", które poprowadzi Anna Zielińska-Fedoruk, badaczka losów kobiet w Stoczni Gdańskiej i nie tylko.

Skąd wziął się Dzień Kobiet? Czym jest herstoria? Dlaczego w polskiej historii tak mało mówi się o kobietach i czy warto o nich przypominać? Czy w lokalnej historii znajdziemy warte uwagi postaci kobiece? I co wspólnego z odzyskiwaniem lokalnej herstorii ma praca w stoczni?

Anna Zielińska-Fedoruk – historyczka, archeolożka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działaczka w grupie społecznej Metropolitanka, twórczyni i autorka trasy prekursorek po Starym i Głównym Mieście w Gdańsku, przewodniczka po terenach postoczniowych. Opracowała szlak bitew i walk w Gdańskich Miniaturach oraz herstoryczną trasę gdańskich emancypantek w ramach wydarzenia „100 lat Gdańszczanki! Za Stulecie Praw Wyborczych!”. Twórczyni programów edukacyjnych i scenariuszy lekcji z zakresu historii, antydyskryminacji i przedsiębiorczości. Koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych, współpracuje także przy projektach międzynarodowych. W 2018 roku współkoordynowała projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych”, w ramach którego napisała ponad 20 biogramów kobiet zasłużonych dla Gdańska i Pomorza. Współautorka tekstów do zaktualizowanej aplikacji Stocznia jest kobietą. Lubi uczyć się nowych rzeczy i spacerować po lesie.

Poniedziałek, 8 marca, godz. 18.00

Spotkanie na żywo na Facebooku Biblioteki Gdynia 

Artysta – proces twórczy – wernisaż wystawy fotografii, źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe

Artysta – proces twórczy – wernisaż wystawy fotografii


Gdyńskie Centrum Filmowe
zaprasza na premierę albumu „W pracowniach pomorskich artystów” i wernisaż wystawy pt. „Artysta – proces twórczy” autorstwa Wojtka Korsaka.

Najnowszy cykl fotograficzny Wojtka Korsaka jest zapisem niezwykłych spotkań, odbywających się w przestrzeniach pracowni artystów – malarzy, rzeźbiarzy, filmowców czy muzyków – oraz ich prywatnych światów.

- Moi rodzice zawsze obracali się w kręgu artystycznym. Było to dla mnie naturalne środowisko. Pętałem się im między nogami. Nasiąkałem tą atmosferą. Może właśnie dlatego zwróciłem się ku niej w czasie pandemii, kiedy nagle, z dnia na dzień, zabrakło nam bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Tam, gdzie mieszkam, piętro wyżej pracował Mikołaj Trzaska. Słyszałem go. Zaproponowałem, że zrobię mu kilka zdjęć. Zgodził się. Powstały zdjęcia, a ja poczułem, że byłem świadkiem czegoś wyjątkowego. Tak to się zaczęło – opowiada fotograf.

Wojtek Korsak ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Jego praca magisterska nosiła tytuł „Fotografia jako źródło dokumentacji i interpretacji inscenizacji teatralnej”. Całe swoje życie zawodowe poświęcił fotografii. W latach 1985-2006 przebywał we Francji. Od 2006 roku do dzisiaj mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

W całym projekcie wzięło udział łącznie 27 osób, wyjątkowych postaci pomorskiej kultury: Ewa Beyer-Formela / rzeźba, rysunek; Bente Kluge / rzeźba; Adriana Majdzińska / rzeźba, rysunek; Wojciech Sęczawa / rzeźba; Maria Wojuk / rzeźba; Kiejstut Bereźnicki / malarstwo; Tadeusz; Drozdowski / malarstwo; Krzysztof Gliszczyński / malarstwo; Wiesław Grzech / malarstwo; Józef Paweł Karczewski / malarstwo; Anna Wypych-Klimkowska / malarstwo; Ryszard Patzer / malarstwo; Stanisław Olesiejuk / rysunek, malarstwo; Kazimierz Kalkowski / rysunek, ceramika; Wojciech Radtke / sztuka totalna; Anna Królikiewicz / sztuki wizualne; Krystyna Andryszkiewicz / fotografia; Małgorzata i Jacek Szczęśni / architektura; Maciej Dejczer / film, reżyseria; Mikołaj Trzaska / muzyka; Monika Stefaniak / muzyka, dyrygentura; Grzegorz Skawiński / muzyka, sztuki wizualne; Magdalena Pfeifer / muzyka, rzemiosło artystyczne; Bogumiła Bednarek / rzemiosło artystyczne, kwiaty; Alexandra Kaminski / rzemiosło artystyczne, torebki; Danek Ciupiński / zaklinacz koni; Andrzej Stelmasiewicz / aktywista.

Fotografie powstawały przez sześć miesięcy w ramach projektu „Artysta - proces twórczy” sfinansowanego przez stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Współorganizatorzy: Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, Oliwski Ratusz Kultury, Fundacja Wspólnota Gdańska, Wydawnictwo Wspólny Stół.

Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia.

Środa, 10 marca, godz. 18.00 (czas trwania 2 godziny)

Opowiemy Wam – historia Teatru Muzycznego, źródło: Teatr Muzyczny, zrzut ekranu

Opowiemy Wam – historia Teatru Muzycznego


Teatr Muzyczny w Gdyni im. Danuty Baduszkowej
zaprasza na nowy cykl filmowy pt. „Opowiemy Wam”.

- Drodzy widzowie, jeśli oglądaliście „Muzyczny od A do Z”, to wiecie, że w ostatnim odcinku się żegnaliśmy. Ale czas pozwoli nam na więcej spotkań. Zaczynamy cykl „Opowiemy Wam” o historii Muzycznego. Najpierw będzie poważnie, bo musimy liznąć trochę faktów, potem będzie już mniej poważnie. Osób zajmujących się historią Teatru Muzycznego w zasadzie jest niewiele, ale te, które to robią, wiedzą o nim praktycznie wszystko. Jedną z takich osób jest Pan Sławomir Kitowski, autor jubileuszowego wydania albumu „Musicale, operetki, wodewile…”, wydanego z okazji 50. urodzin teatru – zapowiada prowadząca program Sylwia Firańska-Drzymalska.

W pierwszym odcinku dowiemy się m.in. w jaki sposób Danuta Baduszkowa, pierwsza dyrektorka teatru i reżyserka spektakli, wywalczyła miejsce pod budowę największego w Polsce teatru muzycznego.

Opowiemy Wam - historia Teatru Muzycznego w Gdyni

BMW DIXI 3/15 – historia samochodu, źródło: zrzut ekranu

BMW DIXI 3/15 – historia samochodu

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji zaprasza na kolejny odcinek filmowego cyklu o historii motoryzacji, w którym poznajemy dzieje pierwszego automobilu bawarskiej firmy BMW. To historia, która dała początek jednej z najbardziej interesujących i rozpoznawalnych marek samochodowych.

Historia BMW DIXI

  • ikonaOpublikowano: 08.03.2021 12:58
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.03.2021 14:39
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona