Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie z Joanną Bator (źródło Biblioteka Gdynia); warsztaty z Mirosławem Studniakiem (fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni); warsztaty Muzeum Miasta Gdyni (fot. Tomasz Sosnowski / MMG); Sylwia Firańska-Drzymalska i Magdalena Smuk w Teatrze Muzycznym (zrzut ekranu).

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie z Joanną Bator (źródło Biblioteka Gdynia); warsztaty z Mirosławem Studniakiem (fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni); warsztaty Muzeum Miasta Gdyni (fot. Tomasz Sosnowski / MMG); Sylwia Firańska-Drzymalska i Magdalena Smuk w Teatrze Muzycznym (zrzut ekranu).

Wizyta w mieszkaniu pisarki Joanny Bator, nowe życie rzeczy z Mirosławem Studniakiem, wiosenne warsztaty Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni i wywiad z założycielką Teatru Muzycznego w Gdyni - Danutą Baduszkową. To propozycje kulturalne na nowy tydzień.



Anatomia pisania z Joanną Bator, źródło: Biblioteka Gdynia

Anatomia pisania z Joanną Bator


Biblioteka Gdynia
zaprasza na wirtualne spotkanie z pisarką Joanną Bator w ramach nowego cyklu „Anatomia pisania”, w którym będziemy mieli szanse zagościć w domach pisarek i pisarzy, by zobaczyć, jak pracują. Czy czekają na wenę? Przy jakim biurku pracują? O której zasiadają do pisania? Co im przeszkadza, a co pomaga w tworzeniu?

Z Joanną Bator porozmawia Olga Kowalska, autorka bloga WielkiBuk.com. Ale pytania będą mogli zadawać pisarce również widzowie przed monitorami.

Joanna Bator – pisarka, laureatka Nagrody Literackiej Nike, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike. (bio za: wydawnictwoznak.pl).

Środa, 31 marca, godz. 18.00.

Transmisja na żywo na profilu FB Biblioteki Gdynia.

Nowe życie rzeczy z Mirosławem Studniakiem, fot. Przemysław Kozłowski

Nowe życie rzeczy z Mirosławem Studniakiem


Hale Targowe Gdynia
zapraszają na spotkanie z elementami warsztatu z Mirosławem Studniakiem, który od wielu lat aktywnie działa na polu ochrony dziedzictwa, edukacji sztuki i architektury oraz promocji gdyńskiego modernizmu.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Estetyka Nowoczesności” - czyli bezpłatnych spotkań na temat renowacji detalu architektury, wzornictwa, jak i architektury wnętrz, adaptacji i zero waste. Narracją cyklu jest ponadczasowa wartość: modernizmu, artefaktów wywodzących się z artystycznych rzemiosł, w tym szkoły Bauhaus, przedmiotów codziennego użytku z „historyczną rysą” czy kolekcji z lat 60/70/80/90. - tego, co oferował niegdyś pchli targ. Całość projektu warsztatów domyka koncepcja relacji z dawnymi tradycjami kupieckimi na halach oraz modernistyczny rodowód obiektu.

Mirosław Studniak prowadzi Gdyńską Pracownię Konserwatorską, a także jest pomysłodawcą „Wytwórni Studniak” - nowej koncepcji miejsca spotkań, edukacji architektonicznej oraz pracy kreatywnej przy ul. Abrahama. Jego działania i pasja przyczyniły się do uratowania wielu artefaktów związanych m.in. z detalami architektury gdyńskiego modernizmu, a także wpłynęły na wzrost świadomości i zainteresowania społecznego tematyką ratowania dziedzictwa materialnego i niematerialnego miasta.

W najnowszej serii spotkań gdyński ekspert opowie o swoim życiowym credo, w tym filozofii łączenia potrzeby ratowania cennych śladów przeszłości z tworzeniem nowej mody w estetyce architektury wnętrz, w której największą wartością jest autentyczna historia, opowiedziana często w bardzo prostej, wręcz surowej formie, unikającej zbędnych kalek czy wystylizowanych upiększeń. Ważnym motywem staje się wewnętrzna potrzeba uratowania rzeczy z nieodległej przeszłości, przedmiotów często z drobnymi ułomnościami czy dysfunkcjami, które dla wielu osób dyskwalifikują te rzeczy przed ich pozostawieniem, w tym eksponowaniem. Stare lustro, metalowe wiadro, drewniana skrzynka czy mocno wyeksploatowany stół kreślarski - to tylko przykłady kilku niechcianych rzeczy, które Studniak postanowił uratować.

Wtorek, 30 marca, godz. 18.00

Nowe życie rzeczy

Blisko, miło, wspólnie – wiosenne warsztaty online. Fot Tomasz Sosnowski / MMG

Blisko, miło, wspólnie – wiosenne warsztaty online


Muzeum Miasta Gdyni
zabiera widzów za miasto w poszukiwaniu oznak nadchodzącej wiosny. W ramach wiosennych warsztatów odbywających się w wiejskiej chacie ekipa z Ośrodka Edukacji MMG, czyli Gosia, Olga, Patrycja i Tomek dzielą się z miłośnikami majsterkowania swoimi pomysłami na wiosnę.

Tomek z pomocą zaprzyjaźnionych sąsiadów przygotowuje wspaniałe bukiety z kwiatów cebulowych, Patrycja pokazuje, jak efektownie odrestaurować meble i odświeżyć wnętrza naszych mieszkań, Gosia radzi, jaką książkę wziąć ze sobą na długi spacer, a Olga tworzy własnoręczny notatnik, który będzie można wykorzystać na przykład jako zielnik.

Blisko, miło, wspólnie cz. 1
Blisko, miło, wspólnie cz. 2
Blisko, miło, wspólnie cz. 3

Opowiemy Wam – Danuta Baduszkowa, zrzut ekranu

Opowiemy Wam – Danuta Baduszkowa


Teatr Muzyczny w Gdyni
prezentuje kolejny odcinek cyklu „Opowiemy Wam”, przedstawiający historię tej instytucji. Prowadząca program Sylwia Firańska-Drzymalska wciela się w rolę dziennikarki przeprowadzającej wywiad z kobietą wyprzedzająca własne czasy, tworzącą w Polsce musicalową rzeczywistość, kochającą sztukę, unikającą ckliwości, wymagająca i surową, czasem ukazującą skryte gołębie serce. Czyli z samą matką założycielką teatru -  Danutą Baduszkową.

W rolę pierwszej dyrektorki teatru wciela się Magdalena Smuk.

Opowiemy Wam - Danuta Baduszkowa

  • ikonaOpublikowano: 29.03.2021 12:23
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.03.2021 18:24
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona