Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Spaceruj z historią! (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); spektakl

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Spaceruj z historią! (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); spektakl "Baśń o Piecuchu Najwspanialszym" (źródło: Biblioteka Gdynia); "Poezja w czasie kwarantanny" (źródło: Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury); wystawa malarstwa Aleksandry Jadczuk (źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe)

Teatr drewnianych figur dla dzieci w Bibliotece Obłuże, wiosenne spacery historyczne z Muzeum Miasta Gdyni, poetyckie wywiady w Przystani Poetyckiej Strych i wystawa malarstwa Aleksandry Jadczuk w Gdyńskim Centrum Filmowym – to propozycje na ten tydzień od gdyńskich instytucji kultury.



Przedstawienie online w wykonaniu Teatru Barnaby pt. „Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie", źródło: Biblioteka Gdynia

Baśń o Piecuchu najwspanialszym


Biblioteka Obłuże
zaprasza na przedstawienie online pt. „Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie” w wykonaniu Teatru Barnaby.

Bajka autorstwa znanej czeskiej pisarki Bożeny Nemcowej to historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie”. Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu Totoszu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem oraz rozwiązuje liczne zagadki.

Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych, wykonanych ręcznie z drewna lipowego.

Scenariusz: Marcin Marzec
Muzyka: Maja Miro Wiśniewska
Scenografia, lalki: Marcin Marzec
Występuje: Marcin Marzec

Transmisja na profilu FB Biblioteki Gdynia 

Poniedziałek, 10 maja, godz. 18.00


Spaceruj z historią! źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Spaceruj z historią


Pogoda wreszcie w pełni wiosenna, a to sprzyja rodzinnym spacerom. Muzeum Miasta Gdyni zachęca zatem do indywidualnych wycieczek z historią w tle. A to wszystko z wykorzystaniem specjalnych map, które przygotował Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Dwie trasy prowadzą śladem gdyńskich szlaków kolejowych – tych znanych, i tych od dawna zapomnianych, ukrytych w gąszczu drzew i chaszczy.

Mapy można pobrać w plikach PDF oraz w aplikacji Traseo. Są one uzupełnione o ciekawe komentarze historyczne.

Aby skorzystać ze spacerów w aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy, należy wpisać w jej wyszukiwarkę nazwę: Muzeum Miasta Gdyni. Można to zrobić również bez instalacji - poprzez stronę www.traseo.pl lub skorzystać z map zamieszczonych na stronie muzeum.

A już niedługo, bo 25 czerwca, zostanie udostępniona kolejna trasa historyczna. Tym razem będzie ona poświęcona budowniczemu portu w Gdyni – inżynierowi Tadeuszowi Wendzie.

Spaceruj z historią! 


Poezja w czasie kwarantanny, źródło: Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury

Poezja w czasie kwarantanny


Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury
oraz Przystań Poetycka Strych zapraszają do wysłuchania wywiadów z cyklu „Poezja w czasie kwarantanny”.

Pierwsza społeczna kwarantanna wiosną 2020 roku przyczyniła się m.in. do zamknięcia ośrodków i instytucji kultury oraz gastronomii. W związku z tym również Przystań Poetycka Strych zawiesiła działania na żywo, przechodząc do realizacji spotkań poetyckich online. W tym czasie Przystań przeprowadziła serię kilkudziesięciu rozmów telefonicznych ze swoimi stałymi bywalcami, gośćmi i twórcami. Tak zrodził się cykl wywiadów sterylnych „Poezja w czasie kwarantanny”. Są o tym, jak ten czas przeżywamy i jak wypływa on na percepcję i twórczość.

Teraz, po roku, Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury publikują je na swoim kanale YouTube - ku refleksji i oby już tylko wspomnieniom. 

Paweł Baranowski i Wojciech Boros zapraszają na pierwsze odcinki, których bohaterami są: Ewa Miłek, Andrzej Fac i Tadeusz Dąbrowski.

Poezja w czasie kwarantanny


Wystawa malarstwa Aleksandry Jadczuk, źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe

Aleksandra Jadczuk – wernisaż wystawy malarstwa


Gdyńskie Centrum Filmowe
zaprasza na wystawę malarstwa Aleksandry Jadczuk. Wernisaż odbędzie się 12 maja o godz. 18.00 w realu! Prace można oglądać w Galerii GCF od 10 do 30 maja.

Artystka urodziła się w 1974 roku w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w tym samym mieście. W 2001 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego, natomiast aneks w Pracowni Malarstwa Ściennego profesora Andrzeja Dyakowskiego. Stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk pięknych uzyskała w 2012 roku, a doktorem habilitowanym została w 2019 roku. Pracuje u boku profesora Józefa Czerniawskiego w I Pracowni Kształcenia Podstaw Rysunku i Malarstwa. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Jest autorką 40 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

– Istotą mojego malarstwa i przyjętej metody twórczej jest konstruowanie abstrakcyjnych kompozycji dalekich od oczywistych interpretacji. W poszukiwaniach obrazu wolnego pomaga idea zmienności, która podlega ciągłym transformacjom w spontanicznym procesie improwizacji malarskiej. Tworzenie poszczególnych kompozycji rozpoczynam od przygotowania różnorodnych pod względem formatu pojedynczych modułów. Konstruowanie kompozycji z takich właśnie obiektów można nazwać świadomą improwizacją, wyłanianiem z chaosu i mnogości. Niemal każdą z otwartych kompozycji i jej składowych elementów wypełniam regularnymi formami. Język geometrii staram się wykorzystać w poszukiwaniu zarówno przestrzeni wewnątrz pojedynczego obrazu, jak i uzyskać przestrzenną spójność wszystkich układów i kompozycji. Dzięki zastosowaniu tych form najpełniej mogę oddać skomplikowaną grę i powstające pomiędzy nimi pola napięć – mówi o swojej twórczości Aleksandra Jadczuk.


Wernisaż: środa, 12 maja, godz. 18.00

Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 10.05.2021 13:35
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.05.2021 19:08
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona